• mar1.jpg
 • mar3.jpg
 • mar4.jpg
 • mar5.jpg
 • mar6.jpg
 • mar7.jpg
 • mar8.jpg
 • mar9.jpg
 • mar10.jpg
 • mar11.jpg
 • mar12.jpg
 • mar13.jpg
 • mar14.jpg
 • mar15.jpg
 • mar16.jpg

l2

   


Dnia 25.04.2017 r. gościliśmy w naszej szkole prokuratora Tomasza Ozimka, który jest Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. O godzinie 10:00 na sali gimnastycznej rozpoczęło się spotkanie, którego motywem przewodnim była gra nazywana „Niebieskim Wielorybem”. Dlaczego właśnie ona? Ponieważ w ostatnich tygodniach odnotowano setki samookaleczeń i śmierci młodych osób, wskutek grania w tę właśnie grę. Po omówieniu wiodącego tematu przeszliśmy do rozmów na temat wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Zobacz zdjęcia!!!

Usłyszeliśmy, że Kodeks Karny obowiązuje osoby, które ukończyły 17 rok życia, ale karane mogą być również osoby mające 13 lat, lecz tutaj najsurowszą karą jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. Jednakże, jeżeli mamy 15 lat, a dopuścimy się szczególnego przestępstwa możemy być sądzeni na zasadach Kodeksu Karnego i odpowiadać za czyn, jak dorosły.

Kolejnym omawianym aspektem było to, kiedy wszczyna się postępowanie karne oraz jak ono wygląda. Tutaj dowiedzieliśmy się, że owy proces rozpoczyna się na wniosek poszkodowanego, bądź zgłoszenia do odpowiednich organów popełnienia przestępstwa. Następnie zbierane są dowody, najczęściej są to relacje świadków zdarzenia, którzy mają obowiązek stawić się na przesłuchanie. Następnie zbiera się dokumentację oraz wysłuchuje się opinii biegłych. Końcowa faza to przeszukanie istotnych elementów naszego zaopatrzenia np. laptopów, telefonów czy komputerów. Proces kończy się wydaniem wyroku dla podejrzanego o popełnienie przestępstwa, bądź umorzeniem śledztwa.

Ostatnią rzeczą, którą w tamtym dniu usłyszeliśmy były przestępstwa internetowe. Prokurator opowiedział nam o wszystkich ważniejszych przestępstwach, które możemy popełnić, aby uchronić nas przed ich wyrządzeniem. Możemy być karani za tzw. mowę nienawiści, czyli coraz częstsze hejty, grożenie, nękanie, czy stalking oraz podsłuch i ataki hackerskie. Pamiętajmy, co piszemy w Internecie i  do kogo, bowiem jest on narzędziem, w którym popełnia się najwięcej przestępstw.

Dziękujemy panu Tomaszowi Ozimkowi za wizytę w naszej szkole. Przekazane informacje zwiększyły naszą świadomość na temat przestępstw i mamy nadzieję, że nasi uczniowie nie będą popełniali zabronionych czynów.

Dawid Zębik (klasa IB)
Opieka redakcyjna: dr Melania Orzechowska

 

 

   

Szukaj  

   

Gościmy  

Odwiedza nas 174 gości oraz 0 użytkowników.

   

Partnerzy  

godlo polski


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


reformaedukacji 


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap

 


 

logo cke

Matura


logo comenius


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo

 


 Obrońcy Własności Intelektualnej (OWI)

fundacjafresnela


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni


 Projekt z klasą

projektzklasa

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie