• mar1.jpg
 • mar3.jpg
 • mar4.jpg
 • mar5.jpg
 • mar6.jpg
 • mar7.jpg
 • mar8.jpg
 • mar9.jpg
 • mar10.jpg
 • mar11.jpg
 • mar12.jpg
 • mar13.jpg
 • mar14.jpg
 • mar15.jpg
 • mar16.jpg

l2

   

 

Image Dzień Polskiego Państwa Podziemnego oraz 75. rocznica powstania Szarych Szeregów.

W dniach 26 – 27 września odbyły się w Częstochowie uroczystości miejskie związane z Dniem Polskiego Państwa Podziemnego oraz 75. rocznicą utworzenia Szarych Szeregów. W uroczystości wziął udział Poczet Sztandarowy V LO pod opieką mgr Krzysztofa Zająca. 

 

Główna część obchodów rocznicy z udziałem pocztów sztandarowych rozpoczęła się w sobotę o godz. 17.45 na Placu Biegańskiego. Stamtąd nastąpił przemarsz uczestników na Plac Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się uroczystość według ceremoniału harcerskiego. 
Po odegraniu hymnu państwowego duszpasterz ZHP odprawił modlitwę za poległych i pomordowanych w trakcie II wojnie światowej. Następnie w wystąpieniu okolicznościowym Pan Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nawiązał do powstania i działalności w okupowanej Polsce podziemnych organizacji niepodległościowych, w tym Szarych Szeregów. Po przemówieniach odbył się apel poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny 1939-1945. 
Po uroczystości uczestnicy oraz wszyscy przybyli mieli okazję skosztować prawdziwej wojskowej grochówki przygotowanej w kuchni polowej. Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 75. rocznicy powstania Szarych Szeregów zorganizowane zostały przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Komend? Hufca ZHP w Częstochowie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta na czele z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, kombatanci, harcerze, młodzież częstochowskich szkół, reprezentowana przez poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta. Obchodom towarzyszyła zaprezentowana na Placu Biegańskiego wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polska Walcząca”.

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu, a następnie 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową (AK). Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie. Jesienią 1941 roku do ZWZ należało 40 tysięcy żołnierzy, pod koniec 1942 roku AK liczyła ich już około 200 tysięcy. Była to największą podziemna armia w okupowanej Europie. AK została rozwiązana w styczniu 1945 roku, jednak część oddziałów kontynuowała walkę z władzą komunistyczną w powstałej później organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (WIN). Obok działalności zbrojnej konspiracja w latach 1939-45 objęła różne sfery, związane z funkcjonowaniem państwa. W okupowanej Polsce przebywa? w ukryciu delegat rządu na kraj w randze wicepremiera, działały konspiracyjne sądy, podziemna prasa, w sferze kultury teatry, a w dziedzinie oświaty tajne komplety, obejmujące szkolnictwo średnie i wyższe. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował więc prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

mgr Krzysztof Zając
   

Gościmy  

Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

   

Szukaj  

   

Partnerzy  

godlo polski


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


reformaedukacji 


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap

 


 

logo cke

Matura


logo comenius


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo

 


 Obrońcy Własności Intelektualnej (OWI)

fundacjafresnela


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni


 Projekt z klasą

projektzklasa

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie