• mar1.jpg
 • mar3.jpg
 • mar4.jpg
 • mar5.jpg
 • mar6.jpg
 • mar7.jpg
 • mar8.jpg
 • mar9.jpg
 • mar10.jpg
 • mar11.jpg
 • mar12.jpg
 • mar13.jpg
 • mar14.jpg
 • mar15.jpg
 • mar16.jpg

l2

   

 


13 marca 2018 r. uczniowie klas II udali się do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Sztuka, na którą wyruszyliśmy, nosiła nazwę „Czechow: Żarty z życia”. Zasiedliśmy wygodnie w fotelach na widowni i oczekiwaliśmy na rozpoczęcie sztuki w reżyserii Andrzeja Bubienia, absolwenta Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Uznanego i wielokrotnie nagradzanego za liczne realizacje teatralne i operowe, przygotowane na scenach polskich i międzynarodowych. Sztuka w obsadzie znanej i lubianej przez naszych uczniów, którzy często mają przyjemność oglądania spektakli na najwyższym poziomie. Można by rzec, że byliśmy prawie na premierze, która odbyła się 10 marca.

Spektakl zbudowany był z trzech jednoaktówek: "Niedźwiedź", "Jubileusz", "Oświadczyny" oraz monologu "O szkodliwości tytoniu". Jako pierwszy został nam zaprezentowany "Niedźwiedź". Helenę Popową (Teresa Dzielska) – zamkniętą w czterech ścianach domu, rozpaczającą wdowę, niespodziewanie odwiedza Grigorij Smirnow (Adam Hutyra), który od kobiety żąda zwrotu długu, zaciągniętego u niego przez jej nieżyjącego męża. Pogrążona w bólu wdowa jest zbulwersowana tym faktem i z pomocą swoich poddanych (Michał Kula i Iwona Chołuj) próbuje usunąć intruza. Dochodzi do kłótni, podczas której Helena znieważa niechcianego gościa, nazywając go "niedźwiedziem". Smirnow wyzywa kobietę na dość komiczny pojedynek rewolwerowy, który kończy się w sposób zaskakujący ... Kłótnia odchodzi w zapomnienie, a Grigorij „niczym piorun” zakochuje się w Helenie.

Kolejna, a zarazem najbardziej zabawna, jednoaktówka to „Oświadczyny”, jej nazwa nie jest wcale przypadkowa. Główny bohater – rozhisteryzowany hipochondryk – Iwan Łomow (Sebastian Banaszczyk) udaje się do swojego sąsiada Stiepana Czubukowa (Antoni Rot) z misją, aby poprosić o rękę jego córki Natalii (Sylwia Bartnikowska). Bardzo przerażonego i nieśmiałego mężczyznę skłania do tego już mocno dojrzały wiek oraz chęć ustabilizowania swojego życia. Oświadczyny przebiegają pomyślnie do momentu pojawienia się ukochanej. Wybucha wielki spór o drobnostki. Do kogo należą Wołowe Łączki? Spór niczym o mur... przyszła para postanawia go zażegnać ... jednak nie na długo. I znowu pojawia się nowy konflikt. Tym razem o psa. Czy Zagraj jest lepszy od Zabija?

Tu podobnie burzliwa sceneria, która jednak kończy się happy endem. Następnie na scenie pojawia się monolog „O szkodliwości tytoniu”. Iwan Niuchin (Michał Kula) ma za zadanie wygłosić prelekcję na cele dobroczynne, dotyczącą „szkodliwości tytoniu” Początkowo Iwan zaczyna poruszać główny temat, jest zabawnie... jednak z czasem jego wystąpienie przekształca się w opowieść o człowieku zmęczonym życiem. Główny temat wywodu zmienia swą nazwę raczej na „O szkodliwości związków małżeńskich” lub „O szkodliwości męczącego życia”.

Ostatnią częścią spektaklu był „Jubileusz”, czyli przygotowania do jubileuszu 15- lecia istnienia banku kredytowego. Jest to okazja, by zarząd mógł pogratulować prezesowi Szypuczynowi (Adam Machalica). Z tej okazji miał zostać zakupiony prezent, jednak prezes postanawia dokonać zakupu sam oraz decyduje się przygotować porywający referat dotyczący teraźniejszości i przyszłości banku. O niezbędne wyliczenia prosi starego, zrzędnego buchaltera Chiryna (Michał Kula). Jednakże pomyślną realizację jubileuszu komplikują dwie kobiety: gadatliwa żona Szypuczyna: Tatiana (Marta Honzatko) i natrętna Mierczutkina (Małgorzata Marciniak), która przychodzi do banku, aby pobrać odszkodowanie za zmarłego męża, który pracował w wydziale lecznictwa wojskowego. Powtarzając niczym mantrę: „jestem słaba, bezbronna istota”, próbuje nadać korzystny bieg sprawie. Ów jubileusz przeradza się w jeden wielki chaos.

Po spektaklu wszyscy byli zadowoleni z obejrzanej sztuki, a i na twarzach pojawiło się więcej uśmiechów, których dostarczyły szczególnie dwie pierwsze części widowiska. Spektakl stał na najwyższym poziomie, a jego bohaterowie z pełną rzetelnością odegrali swoje role. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w spektaklu i mamy nadzieję, że niedługo ponownie odwiedzimy Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie!

Dawid Zębik (klasa IIB)

opieka redakcyjna: mgr Danuta Zielińska

   

Gościmy  

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

   

Szukaj  

   

Partnerzy  

godlo polski


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


reformaedukacji 


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap

 


 

logo cke

Matura


logo comenius


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo

 


 Obrońcy Własności Intelektualnej (OWI)

fundacjafresnela


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni


 Projekt z klasą

projektzklasa

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie