• mar1.jpg
 • mar3.jpg
 • mar4.jpg
 • mar5.jpg
 • mar6.jpg
 • mar7.jpg
 • mar8.jpg
 • mar9.jpg
 • mar10.jpg
 • mar11.jpg
 • mar12.jpg
 • mar13.jpg
 • mar14.jpg
 • mar15.jpg
 • mar16.jpg

l2

   

Do egzaminów maturalnych zostało już kilkanaście dni, więc tegoroczni trzecioklasiści powoli planują już swoją przyszłość i rozglądają się za wymarzonymi uczelniami. Z tego powodu 9 kwietnia w naszej szkole odbył się projekt „Akademicka Częstochowa”, który zainicjował prezydent miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk. Do zebranych na sali gimnastycznej uczniów z klas maturalnych przemawiali przedstawiciele: Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (od 1 czerwca Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza), Politechniki Częstochowskiej oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

Zobacz zdjęcia!!!

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00, kiedy to pan dyrektor mgr Andrzej Rydz przywitał zgromadzonych na sali. Następnie swoją ofertę edukacyjną przedstawiła Politechnika Częstochowska reprezentowana przez panią Izabelę Walarowską. Dowiedzieliśmy się, że jest to uczelnia z tradycjami, które łączy z nowoczesnością, a w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 70 lat istnienia. Na Politechnice możemy studiować na 6 wydziałach, 30 kierunkach i ponad 100 specjalnościach. To, co ją wyróżnia, to umiędzynarodowione studia, współpraca z wieloma instytucjami i przemysłem w kraju i za granicą. Obejrzeliśmy również krótki filmik promujący, a także dowiedzieliśmy się ciekawostki, że na Politechnice Częstochowskiej kształci się... Adam Małysz.

Kolejno głos zabrała pani Magdalena Dębska – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Przedstawiła nam zalety pozostania w Częstochowie, podjęcia tutaj studiów a w przyszłości pracy. Aspektem, który pozytywnie świadczy o naszym mieście to ciągle malejąca stopa bezrobocia oraz przybywające nowe miejsca pracy. Ponownie obejrzeliśmy krótki filmik, który w pigułce przedstawił Częstochowę, a następnie wysłuchaliśmy informacji o projekcie, który ma miejsce w naszym mieście. Projekt „Teraz Lepsza Praca” ma jasny cel: nowi inwestorzy, nowe miejsca pracy, mniejsze bezrobocie. Gwarantuje on również stałą pracę i wynagrodzenie, rozwój oraz bezpieczeństwo. Zawarte są w nim także inne projekty: Program Fair Play, Centrum Lepszych Miejsc Pracy, Cel: Twój Rozwój. Każdy z nich ma inny, niezwykle ważny dla pracownika cel.

Poprzez pierwszy miasto chce osiągnąć szacunek, satysfakcję oraz bezpieczeństwo w pracy. Drugi ma dbać o to, aby nowe miejsca pracy nie były tylko „nowością” samą w sobie, ale dawały również jakość i były bezpieczne. Ostatni z nich ma za zadanie podnosić nasze kwalifikacje, aby praca nie była niewdzięcznym obowiązkiem, a przynosiła nam radość i satysfakcję.

Jako ostatnia przemawiała do nas pani Ewa Augustyniak – przedstawicielka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Tu dowiedzieliśmy się o zmianie rangi i nazwy uczelni, ponieważ od 1 czerwca nie będzie to już akademia, a uniwersytet. Tworzą ją 4 wydziały, ponad 40 kierunków kształcenia oraz wysoko wykwalifikowana kadra nauczycieli akademickich wynosząca około 440 osób. Studia na AJD to nie tylko nauka, ale również rozwój samego siebie, gdyż uczelnia posiada koła zainteresowań. AJD oferuje również studia międzynarodowe i naukę różnych języków obcych, takich jak: serbski, chiński, japoński, czy macedoński. Uczelnia posiada własne planetarium, halę sportową oraz najnowocześniejszy sprzęt, który gwarantuje naukę na najwyższym poziomie. Jej wygląd oraz funkcjonowanie został nam także przedstawiony w filmiku promującym uczelnię.

Dziękujemy za wizytę naszym gościom i mamy nadzieję, że choć trochę pomogło uczniom klas III w wyborze swojej dalszej drogi życiowej. Mamy nadzieję, że będzie nią Częstochowa – miasto wielu perspektyw!

Dawid Zębik (klasa IIB)

zdjęcia: Sara Wojciechowska

 


   

Gościmy  

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

   

Szukaj  

   

Partnerzy  

godlo polski


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


reformaedukacji 


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap

 


 

logo cke

Matura


logo comenius


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo

 


 Obrońcy Własności Intelektualnej (OWI)

fundacjafresnela


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni


 Projekt z klasą

projektzklasa

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie