Przez 3 dni ponad czterdziestu uczniów z klas I i II V LO podróżowała po Litwie śladami naszych bohaterów – patrona szkoły Adama Mickiewicza i twórcy polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego. Był to pierwszy z wyjazdów, z planowanego cyklu podróży "Śladami wielkich Polaków". Podróż rozpoczęliśmy 10 czerwca wczesnym rankiem. Wyruszyliśmy w długą drogę, której pierwszym celem były litewskie Troki. Miejscowość będąca kurortem dla stołecznego Wilna była tego niedzielnego dnia wyjątkowo oblegana przez rzesze zwiedzających.
Jak wiadomo głównym atutem tego miasta jest odrestaurowany w połowie XX wieku, mający średniowieczne korzenie, zamek Giedymina. Malowniczo położona na wyspie fortyfikacja robi niesamowite wrażenie. To właśnie tu znajdują się zabytki przypominające o Wielkim Księstwie Litewskim i jego silnej pozycji w Europie wieków średnich. W Trokach podziwialiśmy także obraz Matki Boskiej Trockiej, która do końca XVIII wieku patronowała całej Litwie.
Jeszcze tego samego dnia znaleźliśmy się na wileńskim Zarzeczu, gdzie przy ulicy Filaretów zaplanowano nasz nocleg. Hostel robił na pierwszy rzut oka trochę zaskakujące wrażenie. Nic dziwnego, bo jak się później dowiedzieliśmy Zarzecze jest dzielnicą artystów (trochę jak paryski Montmartre). Taka niby republika, która ma nawet własną konstytucję, która spisana w kilkudziesięciu językach, w kilkudziesięciu punktach jasno mówi, co jest dozwolone a co nie… np. Człowiek ma prawo do leniuchowania i nicnierobienia…
Dzielnica była dla nas punktem wyjścia do zwiedzania całego miasta. Po odespaniu męczącej podróży, w poniedziałek rozpoczęliśmy tropienie polskich śladów w Wilnie. Nasza przewodniczka - Pani Jolanta zaproponowała nam pieszą wędrówkę po stolicy Litwy. Rozpoczęliśmy od cmentarza na Rossie – miejsca pochówku wielu sławnych Polaków, ale także zasłużonych mieszkańców miasta innych narodowości. To tu znajduje się grób matki Józefa Piłsudskiego – Marii z Billewiczów Piłsudskiej i serce naszego Marszałka z inskrypcją "Matka i Serce Syna".
W tej wojskowej części nekropolii pochowani są żołnierze walczący o Wilno w latach 1919-20 oraz ci, którzy w 1944 roku brali udział w akcji "Ostra Brama" mającej na celu wyzwolenie miasta z rąk niemieckich. Z Rossy przeszliśmy pod jedyną ocalałą bramę miejską – Ostrą Bramę, gdzie znajduje się słynący cudami i będący obiektem pielgrzymek obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Tuż obok przy klasztorze Bazylianów mieści się mickiewiczowska cela, w której więziony wieszcz napisał III część Dziadów. Dalej wędrowaliśmy poprzez wileńskie Stare Miasto do Uniwersytetu Wileńskiego (dawniej imienia Stefana Batorego) poprzez dzielnicę żydowską i zakamarki pełne pamiątek mickiewiczowskich (mieszkanie wuja, drukarnia wydająca: "Ballady i romanse", pomnik wieszcza) do Katedry Wileńskiej, gdzie pochowano wielu Jagiellonów. Męczący dzień zakończyliśmy przygotowując wspólną kolację w naszym hostelu przy ul. Filaretów.
Ostatni dzień wyprawy poświęciliśmy odwiedzinom Zułowa – rodzinnej miejscowości Józefa Piłsudskiego oraz Kowna, drugiego co do wielkości miasta Litwy. Powrót dłużył się w nieskończoność, ale szczęśliwie dotarliśmy na ul. Krakowską planując kolejną wyprawę za rok. Poza bagażem miłych wrażeń i doświadczeń przywieźliśmy z Litwy skrawek tamtego świata – ziemię z Rossy i Zułowa, która zostanie złożona w urnie pamięci pod odbudowywanym przed naszą szkołą monumentem Józefa Piłsudskiego.
mgr Jarosław Sobkowski
zdjęcia: Sara Wojciechowska (klasa IA)
(W galerii znajdują się zdjęcia z wycieczki uczniów kl. I i II V LO im. A. Mickiewicza po Litwie)