• mar1.jpg
 • mar3.jpg
 • mar4.jpg
 • mar5.jpg
 • mar6.jpg
 • mar7.jpg
 • mar8.jpg
 • mar9.jpg
 • mar10.jpg
 • mar11.jpg
 • mar12.jpg
 • mar13.jpg
 • mar14.jpg
 • mar15.jpg
 • mar16.jpg

l2

   


W czwartek – 27 września V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie wraz z PCK oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach było organizatorem akcji krwiodawstwa w naszej szkole. Przygotowanie i organizacja akcji poboru krwi było również zasługą opiekunek Szkolnego Koła PCK: mgr Iwony Zimmerman i mgr Katarzyny Szlosar. Od godziny 9:00 sztab fachowców oczekiwał na potencjalnych dawców, a w przebraniu „kropelki krwi” Kuba Joński (IID) zachęcał gorąco wszystkich pełnoletnich uczniów naszej szkoły, by wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu.

Zobacz zdjęcia!!!

Mimo że samo oddanie krwi jest proste, jak głoszą hasła zachęcające do podarowania kropli siebie, to przyczyn, które dyskwalifikują tymczasowo lub na stałe dawców do donacji jest naprawdę dużo. To wszystko po to, aby cały proces był w pełni bezpieczny dla osoby oddającej krew. Podstawowym wymogiem jest wiek dawcy. Taka osoba musi być w wieku od 18 do 60 lat. Oczywiście w dniu poboru krwi należy być w pełni zdrowym, jednak to może nie wystarczyć, gdyż nawet zabieg usunięcia zęba wiąże się z tygodniową absencją od donacji. W naszej szkole głównymi przyczynami braku możliwości oddania krwi okazały się: zły stan zdrowia, zbyt niska waga oraz wiek, który, mimo chęci, jest niezmienną barierą i musi wynosić co najmniej 18 lat w dniu poboru krwi. Minimalna waga musi wynosić 50 kg, z koniecznością zachowania właściwych proporcji pomiędzy ciężarem ciała a wzrostem. Osoby po wykonaniu tatuażu, czy zakładaniu kolczyków również muszą liczyć się z tym, że w okresie 6 miesięcy nie będą mogły charytatywnie oddać krwi.

Nasi dawcy oddawali krew metodą konwencjonalną, która polega na oddaniu krwi pełnej w ilości 450 ml w czasie około 5-10 minut. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. A jaką drogę musi przebyć darczyńca przed oddaniem krwi? Przede wszystkim musi wypełnić kwestionariusz dawcy krwi, w którym dokładnie i sumiennie należy udzielić odpowiedzi dotyczącej przebytych chorób lub przyjmowanych leków, które mogłyby okazać się przeciwwskazaniem do dalszego etapu. W nim lekarz przeprowadza wywiad medyczny, przeprowadza badanie hemoglobiny oraz badanie przedmiotowe, w którym zwraca głównie uwagę na: stan ogólny kandydata, ciężar ciała, temperaturę ciała, tętno, ciśnienie tętnicze, węzły chłonne oraz zmiany skórne. Po tym już tylko 5-10 minut wygodnego leżenia na fotelu i obowiązkowa regeneracja sił.

W tym roku w naszym liceum o „słodki kącik” zadbały uczennice klasy IID, przygotowały one posiłki regeneracyjne, które samym wyglądem kusiły do posmakowania. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim osobom, które w tym dniu „podzieliły się życiem z innymi”. Jesteśmy dumni, że tak ważna akcja po raz kolejny miała miejsce w naszej szkole – dziękujemy pani dyrektor mgr Małgorzacie Witek, opiekunkom Szkolnego Koła PCK, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dnia krwiodawstwa w V LO.

Zapraszamy za rok! CHWYĆ CZERWONĄ NITKĘ – BY OCALIĆ CZYJEŚ ŻYCIE!

Dawid Zębik (klasa IIIB)
opieka redakcyjna: mgr Margarita Janik

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 129 gości oraz 0 użytkowników.

   

Szukaj  

   

Partnerzy  

godlo polski


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


reformaedukacji 


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap

 


 

logo cke

Matura


logo comenius


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo

 


 Obrońcy Własności Intelektualnej (OWI)

fundacjafresnela


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni


 Projekt z klasą

projektzklasa

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie