Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
  • a15.jpg
  • a48.jpg
  • f12.jpg
  • f20.jpg
  • h30.jpg
  • k1.jpg
  • k15.jpg
  • k17.jpg
  • k41.jpg
  • m15.jpg
  • n40.jpg
  • n41.jpg
  • n47.jpg
  • o10.jpg
  • o13.jpg
  • p50.jpg
  • p60.jpg
  • r4.jpg
  • r6.jpg
  • r78.jpg
  • s3.jpg
  • st03.jpg
  • st09.jpg
  • st10.jpg
  • t10.jpg
  • w19.jpg
  • w36.jpg

   

W dniach od 28 września do 3 października 2018 roku przebywali w Polsce, na zaproszenie V LO im. A. Mickiewicza, nauczyciele niemieckiej szkoły w Fürth (Max-Grundig-Schule/Staatliche Fachoberschule und Berufsschule Fürth) Peter and Volki. Wizyta odbywała się w ramach realizowanego przez niemiecką szkołę programu Erasmus+. To nie pierwszy europejski program realizowany wspólnie.

Początki współpracy sięgają roku 2006. Wtedy mgr Marzanna Gromotowicz i Peter Swoboda zaangażowali swoje szkoły w realizację międzynarodowego projektu "King’s Road". Wypracowane wtedy, wspólnie ze szkołami we Włoszech, Turcji, Rumunii, dobre praktyki zaowocowały dalszą współpracą. Dobrze zrozumieliśmy wtedy słowa naszego włoskiego przyjaciela Giuseppe Blandino: “Let’s cooperate, the world will be better”. Projekt nie kończy się, bo trwałe są prawdziwe przyjaźnie, a z nimi nadzieja na dobre jutro.

W latach 2012-2014 spotkaliśmy się w kolejnym wspólnym międzynarodowym projekcie w ramach programu: LIFELONG LEARNING PROGRAMME – Comenius: "Take responsibility today for a better tomorrow!" I tak do teraz i oby jak najdłużej.

Wieczorem 30.09. goście z Niemiec po wizycie w Krakowie przybyli do Częstochowy. W dniach 1-2.10 uczestniczyli w programie przygotowanym przez mgr Marzannę Gromotowicz, w ramach którego odwiedzili V LO oraz mieli okazję zwiedzić Częstochowę i Olsztyn. W poniedziałek na 2 godz. goście na zaproszenie mgr M. Gromotowicz obserwowali lekcję w klasie IIIB. Peter and Volki nie tylko skupili się na obserwacji tych zajęć, ale także aktywnie uczestniczyli w rozwiązywaniu zadań na rozumienie tekstu słuchanego i pisanego. W drugiej części zajęć wzięli udział wspólnie z klasą w smartfonowym quizie online, nawiązującym do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aktywna forma pracy wywarła na naszych gościach duże wrażenie, wzbudzając spore zainteresowanie lekcją.

Na 3 godz. panowie uczestniczyli w lekcji języka polskiego prowadzonej przez panią Margaritę Janik w klasie IA. Tematem zajęć były wyrazy złożone w języku polskim oraz ich odpowiedniki w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Analizując porównanie przykładowych wyrazów z 4 języków wspólnie mogliśmy doszukać się analogii oraz różnic w słowotwórstwie między wymienionymi wcześniej językami. Goście z dużym zainteresowaniem śledzili wykład, zwracając także uwagę na aktywność uczniów.

Ostatnią obserwowaną lekcją była chemia w klasie IF, prowadzona przez panią mgr Agnieszkę Humaj. Tematem zajęć były skały i minerały (węglany i krzemionki). Lekcja opierała się na materiale wizualnym prezentowanym na tablicy multimedialnej. Podobnie jak w przypadku poprzednich zajęć, nauczyciele z Niemiec bacznie i z zainteresowaniem śledzili tok lekcji, obserwując aktywność uczniów. Po lekcji odbyło się spotkanie z panią dyrektor Małgorzatą Witek, w trakcie którego goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem placówki, bliżej poznać polski system oświaty, a także wymienić doświadczenia i refleksje z pobytu.

W drugiej części programu uczniowie klas IIA i IIC wraz z mgr Marzanną Gromotowicz i mgr Krzysztofem Zającem zaprosili gości do Muzeum Zapałek i na spacer po Częstochowie. W Muzeum Zapałek grupa została miło przyjęta przez dwie panie, które opowiedziały o historii fabryki, przedstawiając dzieje od początków jej istnienia, po ostatnie lata funkcjonowania. Na początku zaprezentowany został film z 1913 r., przedstawiający pożar zapałczarni. Dokument ten jest jednym z pierwszych filmów powstałych na terenach Polski. Po prezentacji filmowej, grupa została oprowadzona po fabryce, zapoznając się z procesem produkcji zapałek. Peter i Volki byli żywo zainteresowani tematyką zapałczarni, chętnie zadawali pytania związane z ciekawostkami dotyczącymi różnych miejsc.

Po zwiedzaniu fabryki ok. godz. 14.00 uczniowie kl. IIA i IIC wraz z gośćmi, mgr M. Gromotowicz i mgr K. Zającem udali się na spacer Alejami w kierunku Jasnej Góry. Podczas spaceru goście mogli dowiedzieć się ciekawostek o naszym mieście, ponieważ uczniowie kolejno omawiali zwiedzane miejsca i obiekty. Przygotowane przez uczniów informacje o ciekawych miejscach podobały się gościom, były też przyczynkiem do późniejszych rozmów. Peter i Volki zachwycili się naszymi częstochowskimi muralami. „Oko Cyklopa”, „Wieża Babel” i „Strażnik Czasu” wręcz zahipnotyzowały naszych gości. Byli też pod wielkim wrażeniem uczniów, którzy wykazali się wiedzą i dobrymi, jak podkreślali - dobrymi manierami. Ostatnim punktem poniedziałkowego programu wizyty było zwiedzanie Jasnej Góry.

Mgr Krzysztof Zając oprowadził gości po klasztorze, opowiadając o historii Jasnej Góry oraz omawiając poszczególne, zwiedzane miejsca. Goście zwiedzili między innymi Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, Bazylikę, Muzeum 600-lecia, Skarbiec, Arsenał oraz mury klasztorne.

Wtorek, to czas kolejnych spotkań uczniów z gośćmi. Tym razem, to Peter i Volki poprowadzili lekcje. Spotkali się z klasami IIA,IIC,IID, dodatkowo uczennice z klasy IIIC czekające na swoje lekcje poprosiły o możliwość udziału w zajęciach, po których zdecydowanie wyszły zadowolone. Podczas lekcji nauczyciele z Niemiec rozmawiali z uczniami, dopytywali ich o szkołę, nauczycieli i prowadzone zajęcia. Goście dzielili się też swoimi wrażeniami, związanymi z wizytą, ale także z własną pracą i nauczaniem. Oczywiście nie obyło się bez prezentów w postaci ciasteczek, żelków i pierniczków.

Po spotkaniach z klasami goście z Niemiec wraz z mgr Marzeną Duchnik oraz mgr Krzysztofem Zającem odbyli wycieczkę do Olsztyna, gdzie zwiedzali ruiny zamku. Malownicze ruiny, piękna okolica oraz wspaniałe widoki wywarły na naszych gościach duże wrażenie. Wycieczka do Olsztyna kończyła wspólny program wizyty. Wszyscy, zarówno nauczyciele z V LO, jak i Peter i Volki byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Obie strony pełne pozytywnych wrażeń wyraziły nadzieje, że nasza współpraca będzie się dalej rozwijać.

Sprawozdanie przygotowali: mgr Krzysztof Zając, mgr Marzanna Gromotowicz oraz Olga Piech (IIA)

 

(W galerii znajdują się zdjęcia z przebiegu wizyty nauczycieli z niemieckiej szkoły w Fürth w ramach realizowanego przez niemiecką szkołę programu Erasmus+)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie