• mar1.jpg
 • mar3.jpg
 • mar4.jpg
 • mar5.jpg
 • mar6.jpg
 • mar7.jpg
 • mar8.jpg
 • mar9.jpg
 • mar10.jpg
 • mar11.jpg
 • mar12.jpg
 • mar13.jpg
 • mar14.jpg
 • mar15.jpg
 • mar16.jpg

l2

   

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. W tym dniu na całym świecie również i w Polsce, odbywają się różnego rodzaju konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

Zobacz zdjęcia!!!

Z tym dniem kojarzy nam się przede wszystkim „czerwona kokardka”, która jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. Chociaż żyjemy w XXI wieku, w czasach ciągłego rozwoju nauki i technologii, to do zakażenia HIV może dojść nawet w sytuacji, w której nie mamy o tym pojęcia. Mowa o jednej z trzech metod przenoszenia HIV – przez krew - na którą często nie mamy wpływu. Ratując czyjeś zdrowie lub życie, zapominamy o ryzyku, jakie ze sobą ta pomoc może nieść oraz o własnym bezpieczeństwie.

Wystarczy jedna chwila nieuwagi podczas udzielania pomocy rannemu w wypadku, aby zakażona krew dostała się na naszą uszkodzoną skórę lub na błonę śluzową np. do oka, nosa, czy jamy ustnej. Niestety przed wirusem HIV nie jesteśmy w stanie się uchronić poprzez szczepionkę oraz nie jest możliwe jego wyleczenie. Wprawdzie badania nad szczepionką profilaktyczną trwają, jednak dotychczasowe próby nie powiodły się. Obecnie jedynym sposobem ochrony przed HIV pozostaje stosowanie w praktyce wiedzy o drogach zakażenia i sposobach zmniejszania ryzyka. Leki antyretrowirusowe nie są w stanie usunąć wirusa z organizmu osoby zakażonej, jednak hamują namnażanie się wirusa i spowalniają przebieg zakażenia. Problem AIDS to temat wciąż obecny, który niestety nie przeszedł jeszcze do przeszłości.

Na świecie każdego dnia HIV zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu. Dostępne obecnie leki antyretrowirusowe poprawiają komfort życia osób zakażonych HIV. Jednakże leczenie antyretrowirusowe musi być kontynuowane przez całe życie. Leki mają też działania uboczne. Niektóre z późnych działań ubocznych powodują zmianę wyglądu zewnętrznego, niektóre z nich mogą być także niebezpieczne dla zdrowia. Nie jest więc prawdą pogląd, że skoro są dostępne leki, to nie trzeba bać się HIV i nie trzeba stosować zabezpieczeń.

Chociaż życie z wirusem HIV nie jest łatwe i przejawia się wokół niego wiele nieprawdziwych mitów, to należy mieć na uwadze fakt, że życie z wirusem HIV może być normalne. Prowadząc zdrowy tryb życia oraz przyjmując regularnie leki, szansa na zarażenie innych osób się obniża. Dotyczy to szczególnie kontaktów społecznych, które mogą z taką osobą odbywać się normalnie. Nie można zarazić innej osoby poprzez zwykły kontakt. Nie musisz się obawiać, jeżeli na przykład skorzystasz z tej samej szklanki lub talerza, co inna osoba lub jeżeli dotkniesz czy też pocałujesz kogoś.

Dlatego też pamiętajmy w tym dniu – 1 grudnia oraz przez cały rok, aby szerzyć tolerancję wobec osób dotkniętych HIV oraz AIDS, a także pomyśleć o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie, wykonując bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania testy na HIV. Test można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-diagnostycznym przy Poradni Profilaktyki Uzależnień MONAR, ul. Ogrodowa 66, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 365 48 99, punkt czynny w czwartek od godz. 17.00. Jeśli ktoś ma wątpliwości, pytania lub obawy związane z HIV i AIDS, można skorzystać z Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 801 888 448* lub 22 692 82 26 (*połączenie płatne tylko za pierwszą minutę).

Dawid Zębik (klasa IIIB)

(opieka redakcyjna dr Melania Orzechowska)

   

Gościmy  

Odwiedza nas 138 gości oraz 0 użytkowników.

   

Szukaj  

   

Partnerzy  

godlo polski


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


reformaedukacji 


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap

 


 

logo cke

Matura


logo comenius


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo

 


 Obrońcy Własności Intelektualnej (OWI)

fundacjafresnela


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni


 Projekt z klasą

projektzklasa

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie