Z przyjemnością ogłaszamy wyniki KONKURSU MULTIMEDIALNEGO I FILMOWEGO "WIELCY POLACY NA KRESACH" pod honorowym patronatem: Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” mgr Dariusza Bonisławskiego, którego organizatorem jest V liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Zobacz nagrodzone filmy i prezentacje!!!
Konkurs zorganizowany został dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:
- Junior – uczniowie 13-15 lat
- Senior – uczniowie 16-20 lat.
Zadaniem uczestników było wykonanie prezentacji multimedialnej lub autorskiego filmu, przybliżającego postać i miejsca związane z Polakami na Kresach.
W konkursie wzięło udział 19 uczestników z 7 szkół w kategorii Junior i 25 uczestników z 8 szkół w kategorii Senior.
Nadesłano łącznie 6 filmów i 38 prezentacji. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół polskich i polonijnych współpracujących ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.
Komisja konkursowa w składzie:
przewodnicząca jury mgr Małgorzata Witek – Dyrektor V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
członkowie jury:
mgr Rafał Piotrowski – Prezes oddziału częstochowskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
dr hab. Jerzy Piwowarski – wykładowca – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im Jana Długosza w Częstochowie, artysta fotografik
Arkadiusz Hampel - właściciel Studia Fotograficznego Arka w Częstochowie, operator filmowy
mgr Jarosław Sobkowski – nauczyciel filmoznawstwa V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
mgr Dorota Magacz – nauczyciel V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
mgr Iwona Karlak – nauczyciel V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
mgr Beata Wołowiec – nauczyciel V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
oceniła nadesłane prace i wyłoniła następujących laureatów:
kategoria - Senior
a) prezentacja:
I miejsce – Patrycja Boś – Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach
II miejsce – Katarzyna Żuromska – Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie
III miejsce – Martyna Pinkosz - I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie
Daria Trepke – Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie
Wyróżnienia:
Ołeksandr Tretiak – Kulturalno-Oświatowe Centrum im. K. Makuszyńskiego w Stryju (Ukraina)
Jessica Lis - Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie
Dominika Krawczyk – VIII LO Samorządowe w Częstochowie
Edyta Kowalik – I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie
Oliwia Renik - I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie
Anastazja Jermolińska - Centrum Języka Polskiego "Tylko Polski" w Mińsku
Nikola Radłowska - VIII LO Samorządowe w Częstochowie
b) film
I miejsce – Marcin Szewczyk - VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie
II miejsce – Aneta Mateiu - V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie
III miejsce – Maciej Łętek – Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach
Wyróżnienie – Natalia Morawska – V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie
kategoria - Junior
a) prezentacja :
I miejsce – Andrzej Baranowski – Szkoła Podstawowa w Łochowie
II miejsce – Bartosz Ptaszyński – Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie
III miejsce – Marija Jundo – Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (Litwa)
Eryk Rzewuski – Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie
Wyróżnienia:
Jakub Chudziej – Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie
Krystian Piskowski – Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie
Julia Sobczyk – Szkoła Podstawowa im. St. Polakowskiego w Strzyżowicach
b) film
I miejsce – Dominik Mockus – Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (Litwa)
II miejsce – Adam Lament – Szkoła Podstawowa w Łochowie
Przesłane filmy zachwyciły jury dojrzałością w ujęciu tematu, niezwykłą kreatywnością i wrażliwością artystyczną twórców.
Prezentacje multimedialne charakteryzują się rzetelnością i merytorycznym przygotowaniem autorów prac.
Wszystkie nadesłane prace mają charakter paradokumentów z bogatym przesłaniem, co ukazuje wielkie zaangażowanie i dociekliwość badawczą młodzieży w odkrywaniu często zapomnianych sylwetek wielkich Polaków, których biografie związane są z Kresami.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!
Dziękujemy autorom wszystkim prac i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w następnym roku szkolnym!
mgr Małgorzata Witek
mgr Dorota Magacz
mgr Iwona Karlak
Marcin Szewczyk - IS
Aneta Mateiu - IIS
Maciej Łętek - IIIS
Natalia Morawska - wyr
Dominik Mockus - IJ
Adam Lament - IIJ
Prezentacje multimedialne:
Seniorzy
I miejsce – Patrycja Boś – Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach
II miejsce – Katarzyna Żuromska – Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie
III miejsce – Martyna Pinkosz - I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie
Daria Trepke – Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie
Juniorzy
I miejsce – Andrzej Baranowski – Szkoła Podstawowa w Łochowie
II miejsce – Bartosz Ptaszyński – Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie
III miejsce – Marija Jundo – Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (Litwa)
Eryk Rzewuski – Szkoła Podstawowa nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie