Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 • a15.jpg
 • a48.jpg
 • f12.jpg
 • f20.jpg
 • h30.jpg
 • k1.jpg
 • k15.jpg
 • k17.jpg
 • k41.jpg
 • m15.jpg
 • n40.jpg
 • n41.jpg
 • n47.jpg
 • o10.jpg
 • o13.jpg
 • p50.jpg
 • p60.jpg
 • r4.jpg
 • r6.jpg
 • r78.jpg
 • s3.jpg
 • st03.jpg
 • st09.jpg
 • st10.jpg
 • t10.jpg
 • w19.jpg
 • w36.jpg
Image Image W dniach 22-29 października 2013 roku uczniowie V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie: Kacper Włodarczyk (IID) i Konrad Sytniewski (IIC) pod opieką  dyrektora szkoły mgr Andrzeja Rydza i mgr Marzanny Gromotowicz przebywali w Eskişehir i w Stambule w Turcji. Wizyta odbyła się w ramach realizowanego w szkole projektu europejskiego LIFELONG LEARNING PROGRAMME, COMENIUS Multilateral School Partnerships. 

Zobacz nowe zdjęcia!!!
Uczestniczyły w niej również szkoły z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Belgii. Nie dojechali przedstawicie z Czech i Węgier. Głównym jej organizatorem była szkoła ATTAYURT OKULLARI w Eskişehir. To jedna z najlepszych szkół w Turcji. Tym razem temat realizowanego projektu: "Take responsibility today for a better tomorrow" skłonił uczestników do zastanowienia się nad tematami odpowiedzialności za ochronę środowiska i kulturę, a szczególnie za folklor. Wracając do domu uświadomiliśmy sobie, że podróżowaliśmy niemal wszystkimi środkami transportu: pociągiem, szybką koleją miejską, tramwajem, samolotem, autokarem, busem – ale wysiłek włożony przygotowanie się do naszych wystąpień i zmęczenie trudami podróżowania opłacił się. Nowe doświadczenia i zawarte przyjaźnie były tego warte.

Gospodarze, turecka szkoła ATAYOURT OKULLARI w Eskeşehir,  przyjęli wszystkich gości bardzo serdecznie. Uczniowie mieli okazję poznać rodziny uczniów. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem ich gościnności i warunków życia.

Szkoła ATAYOURT OKULLARI należy do najlepszych w Turcji. Cieszy się również wielką renomą za granicą ze względu na osiągnięcia naukowe i sportowe. Nasi gospodarze są między innymi organizatorami międzynarodowych zawodów szachowych.

Organizacja kampusu szkolnego, dla dzieci najmłodszych aż po szkołę średnią, bez wątpienia jest świetna. Nowoczesna infrastruktura - świetnie wyposażone pracownie, sale lekcyjne, z pomysłem zaprojektowane korytarze, sprzęt multimedialny i oczywiście trofea tworzą pozytywny klimat. Krótko mówiąc wyposażenie wszystkich budynków pod kątem pracy edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej, aż po administracyjną – zrobiła na wszystkich gościach wielkie wrażenie. ‘Poukładany profesjonalizm!' Na każdym kroku i w każdej decyzji osób odpowiedzialnych za przyszłość kraju widoczna jest troska o wychowanie i edukację młodego pokolenia. Mogliśmy się o tym wielokrotnie przekona? w trakcie wielu różnych spotkać z władzami, w czasie zorganizowanych na terenie szkoły zajął: uroczystości i warsztatów, czy doświadczając podczas indywidualnych kontaktów z różnymi ludźmi i w wielu innych nieplanowanych sytuacjach.

Od strony logistycznej wizyta/ spotkanie międzynarodowego zespołu było przygotowane bez zarzutu. Gocie z Niemiec, Włoch, Belgii, Hiszpanii i oczywiście my – wylądowali na lotnisku Aaturk Airport w podobnym mniej więcej czasie. Wszyscy powitani zostali przez głównych organizatorów spotkania panów Serdara i Berkanta. Szkoda, że zabrakło przedstawicieli szkół z Czech i Węgier.

Następnie autokarem udaliśmy się w drogę do Eskeşehir. W ramach przerwy w podróży na krótki wypoczynek zatrzymaliśmy się w zagłębiu pigwy i dyniowym. Okazy mega prawdziwe! Po około pięciu godzinach dotarliśmy na miejsce.  Na uczniów czekały już goszczące ich rodziny. Wszyscy przywitali się bardzo serdecznie i tak było przez cały czas, aż pożegnania w sobotę. Wzruszenie, łzy i … obietnice,że nawiązane kontakty przetrwają.

W środę 23 października goście przyjęci zostali przez władze szkoły: panów Zevri BING?L (The Prinvipal), Hikmet ERT?RK (The General Director) i Ahmet YALÇIN (The Representative of The Founder).

Po lunchu, który zjedliśmy w kantynie szkolnej udaliśmy się do szkolnej sali widowiskowej celebrował ze społecznością szkolną „World Mole Day”. Miło nam było, gdy na początku tureckiej prezentacji przywołano wspomnienie Marii Skłodowskiej Curii i jej wkładu w rozwój światowej nauki. A, że był wielki świadczą o tym przyznane jej dwie Nagrody Nobla , co zostało w prezentacji szczególnie podkreślone.

Czwartek  przebiegał pod kątem spotkań z władzami miasta oraz wymiany poglądów i informacji na temat naszych dotychczasowych działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego, ‘Responsibility for Environment’. Prezentacje szkół partnerskich i  nasz polski głos (wystąpienie Konrada i Kacpra) na temat wieku ziemi (porównanie wieku planety do 46-letniego człowieka) były bardzo ciekawe, co zgodnie przyznali wszyscy. Świadomość, że zdajemy sobie z tego sprawą i już podejmowane przez nas w tym kierunku działania napawają optymizmem.

W piątek  doświadczyliśmy piękna naszych kultur. To była istna uczta: dźwięk, obraz, ruch – było pięknie. Występy artystyczne i prezentacje na temat kultury ludowej poszczególnych krajów pozostaną w naszej pamięci .

Sobota była dniem, który gospodarze przeznaczyli na zwiedzanie miasta Eskeşehir. W muzeum figur woskowych mogliśmy nie tylko stanął twarzą w twarz, dyskutował, ale również  rywalizował z historią ‘na żywo’.  Świadczą o tym zrobione zdjęcia do naszych albumów pamięci. Podobał nam się pokaz w Muzeum Szkła, gdzie na żywo obserwowaliśmy jak powstaje szklany konik morski. Zajmujący okazał się pobyt w METROPOLITAN MUNICIPALITY SCIENCE CENTER. Tam w myśl hasła: THE FUTURE WILL PASS THROUGH  ESKEşEHIR! – ludziom w różnym wieku przychodzi na myśl ochota podejmowania prób odkrycia , tworzenia, poszukiwania nowych umiejętności dla przyszłości. Przeróżne doświadczenia w myśl pomysłodawcy i twórcy  tego miejsca bawiły nas,  dawały możliwość  nie tylko pogłębienia wzajemnych przyjaźni, ale również poczucia bliskości ze światem roślin, zwierząt i gwiazd. Pokaz w miejscowym PLANETARIUM był jedną z ciekawszych atrakcji. Przeżycie podróży w kosmosie … kto o tym nie marzy?

A potem – park z przepięknym zamkiem, kolejką, statkiem, hektarami pięknie zaprojektowanej przestrzeni, na której gwar szczęśliwych dzieci i dorosłych przenosił nas w świat pozytywnych historii.

Niedziela – to smutny dzień rozstania z rodzinami goszczącymi i przedstawicielami szkoły i potem 5-godzinna podróż do Stambułu. Wszyscy zastaliśmy zakwaterowani w hotelu. Należało nabrał się przed kolejnym dniem.

Poniedziałek, 28 października 2013 roku, był dniem spotkania ze Stambułem, jego historią i codziennością. Pani przewodnik oprowadziła nas po: Topkapı Palace, Blue Mosque, Hagia Sophia,

Grand Bazaar, a na koniec zaproponowano podróż łodzią po Bosforze. Wtedy mogliśmy podziwiać spektakularne widoki, mieniący się wielością świateł Stambuł wyglądał imponująco!

Wtorek to dzień rozstania zespołów międzynarodowych . Nasi dwaj tureccy przyjaciele ze szkoły partnerskiej ATAYOURT OKULLARI w Eskeşehir, koordynatorzy projektu : Serdar i Berkant – byli z nami do końca.  Szkoda się rozstawać, ale tak zawsze bywa. Trzeba powróci? do swoich codziennych obowiązków z pamięcią o tym co się wydarzyło i czego doświadczyliśmy.

Jesteśmy przekonani,że za sprawą tej wizyty zostały w stu procentach zrealizowane cele szczegółowe programu Comenius: rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości; oraz pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie było, jest i będzie ambasadorem współpracy międzynarodowej szkół w celu rozwijania projektów oświatowych społeczności szkolnej, ponieważ dzięki wzbogaceniu oferty edukacyjnej, podnosimy jakość pracy szkoły i tworzymy lepsze jutro.

Dziękujemy szkole partnerskiej ATAYOURT OKULLARI w Eskeşehir  za zorganizowanie spotkania i wszystkim szkołom partnerskim za możliwość współpracy.

 

mgr Marzanna Gromotowicz   

Gościmy  

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

   
   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


AMickiewiczProcent

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


ico covid19


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie