Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Image Image W czwartek - 4.02.2010 roku przybył z wizytą do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zastępca Konsula Generalnego w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie pan Jeffrey Crawford Vick.


Gościa w imieniu całej społeczności szkoły powitał pan Dyrektor mgr Andrzej Rydz, pani Małgorzata Deska, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, mgr Marzanna Gromotowicz, uczniowie klasy IIIB: Jacek Wróblewski i Katarzyna Rajs oraz uczennice klasy IIB Zofia Nowak i Marta Bugaj, które na tą okoliczność zaprezentowały się w odświętnych strojach częstochowskich. Wizyta ta wpisuje się w klimat kilkuletniej już bardzo dobrej współpracy szkoły z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych w Polsce.


Image


Pan Konsul spotkał się z przedstawicielami klas IB, IIB i IIIB – realizujących autorski program mgr Marzanny Gromotowicz „Kulturoznawstwo USA dla liceum.” Spotkanie miało miejsce w sali multimedialnej ufundowanej z Federal Assistance Award  na wniosek Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Po wystąpieniu gościa na temat: United States - Nation of Immigrants, uczniowie mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań.

O barierach językowych nie było mowy. Pytania zadali: Łukasz Służałek, Oliwia Chaładaj, Monika Piekarska z klasy IB; Dominika Cianciara i Adriana Śliwa z klasy IIB; Jacek Wróblewski, Rafał Szychalski, Monika Nowicka, Romina Śpiewak i Katarzyna Rajs z klasy IIIB.

Koledzy z klasy IIIB ciekawi byli tematyki wojskowej, która okazała się też bliska gościowi. Wstąpienie w szeregi Służb Dyplomatycznych pana Konsula poprzedziła praca w charakterze konsultanta ds. zarządzania w KPMG Consulting i służba wojskowa - był oficerem Armii Stanów Zjednoczonych w południowo-zachodniej Azji, Europie i USA.

Pan Konsul był jak saper cierpliwy, a jako człowiek pełen życzliwości do naszej ciekawości świata i chętnie wypowiadać się na wszystkie pytania. Pytając o West Point - Rafał Szychalski z IIIB pewnie nie przypuszczał jak blisko jest pewnej bardzo nam bliskiej historycznej prawdy. Pan Konsul zapytał komu powierzono budowę tej silnej w XVIII wieku twierdzy nad rzeką Hudson. Nie zaskoczył nas … Kasia z IIIB odpowiedziała, że Tadeusz Kościuszko, a pani mgr Marzanna Gromotowicz dodała, że akurat dzisiaj przypada rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki (ur. 4 lutego 1746 r.) – przywódcy pierwszego powstania o wolność Rzeczypospolitej i bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.


Jacek Wróblewski z klasy IIIB zadał dwa pytania:
,,Czy Wietnam był dla Stanów Zjednoczonych tym czym Afganistan jest teraz" na co pan Konsul odpowiedział, że mimo bardzo dużej ilości podobieństw – nie. W uzasadnieniu pan Konsul podał miedzy innymi, że w Afganistanie Stany Zjednoczone  nie prowadzą interwencji sami jak to było właśnie w Wietnamie. A co najważniejsze sytuacja w Afganistanie zaczyna sił stabilizować.  Drugie pytanie Jacka brzmiało ,,Czy według Pana opinii, Super Bowl lub NBA All Star Game to tylko sportowe wydarzenia, czy mają jednak większe znaczenie dla Amerykanów." Odpowiedź była krótka i jednoznaczna, że to pewien symbol.


Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Pytanie Rominy śpiewak z klasy IIIB brzmiało: „Czy znane są panu tradycje, które utrzymują polscy imigranci w Stanach Zjednoczonych?” Odpowiadając – pan Konsul wspomniał między innymi o świętach Bożego Narodzenia, choince, kolędach śpiewanych w rodzinnym gronie. Dodał, że Polacy kontynuują różne  zwyczaje wyniesione z rodzinnych domów i stron również w Stanach. Rominę usatysfakcjonowała odpowiedź. Miłe wrażenie wywarła na niej znajomość języka polskiego oraz to, że pan Konsul lubi np. „śledzik”. Romina podsumowała spotkanie jako bardzo cenną lekcję.

Dominika Cianciara z klasy IIB ciekawa była następujących spraw:
D: „Widzę, że potrafi Pan połączyć swoje życie prywatne z pracą. Czy dzięki obecności Pana rodziny, jest Pan efektywniejszy w tym, co robi?”
Odp.: „To wyjątkowa sytuacja. Oczywiście rodzina ma wpływ na moją pracę. Jak wcześniej wspomniałem, nie jeździ ze mną w związku z nią, ale może powinno się to zmienić."

D: „Czy lubi Pan polskie jedzenie?”
Odp.: „Och ... polskie jedzenie jest tłuste, ale owszem. Bardzo je lubię. Bigos, pierogi, żurek. To potrawy, które bardzo mi smakują. Polska znana jest z dobrego jedzenia.”

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Łukasz Służałek z klasy IB podął następującą kwestię:
"Duże amerykańskie korporacje jak Microsoft czy Apple oferują usługi takie jak XBOX LIVE czy iTunes, które nie są dostępne w Polsce. Chciałbym poznać Pana opinię na ten temat."
Po spotkaniu Łukasz powiedział: „Jeffrey C. Vick zaskoczył mnie wyjątkową znajomością tematu. Dostałem w pełni satysfakcjonującą odpowiedź, która być może nie jest zbyt optymistyczna, ale w pełni obrazująca obecną sytuację. Główny problem, który stoi na przeszkodzie wprowadzenia XBOX LIVE w Polsce to utrzymujący się wysoki poziom piractwa. Każda firma sprzedając swój produkt chce na nim wymiernie zarabiać, w obecnej sytuacji, taka inwestycja mogłaby się okazać po prostu nierentowna. Wskazany został jednak fakt, że jest znacznie lepiej niż w końcu lat 90', sytuacja w naszym kraju ciągle się zmienia i wszystko zmierza ku zmianie tej sytuacji. Być może, owa usługa zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku, tak zakłada Jacek Murawski - dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.” 
  

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Monikę Piekarską z kl. IB interesowała opinia pana Konsula na  temat życia w Polsce i "czy Amerykanie czują się u nas bezpieczni." Pan Konsul odpowiedział, że Polacy są uprzejmi, potrafią przeprosić, podziękować i Amerykanie czują się tu bezpiecznie.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Oliwia Chaładaj z klasy IB zapytała: „Co przeciętni Amerykanie sądzą o interwencji w Iraku i Afganistanie?” Pan Konsul wyjaśnił, że jeszcze kilka lat temu więcej osób opowiadało się za nią, natomiast teraz procent zwolenników wynosi około 50-60%. Przy spadającym poparciu społeczeństwa zmienia się strategia i prowadzenie polityki wobec tych krajów, czego dowodem jest wycofywanie wojsk z Iraku. 

Pytanie Moniki Nowickiej z klasy III B brzmiało: „Czy wie Pan coś na temat wkładu polskich imigrantów w amerykańską cywilizację?” Odpowiadając na to pytanie pan Konsul w pierwszej kolejności wspomniał Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszkę jednocześnie podkreślając ich wielki wpływ na zdarzenia w historii zarówno Polski jak i Stanów Zjednoczonych. Następnie przywołał twórczość patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza, a także Henryka Sienkiewicza, który wraz z aktorką Heleną Modrzejewską oraz grupą znajomych wybrał się w podróż do USA i spędził trochę czasu w Kalifornii. Wspomniał również papieża Jana Pawła II. Oczywiście w wypowiedzi pana Konsula nie brakło polskiej tradycji kultywowanej miedzy innymi przez Polonię w Chicago. Na koniec pan Konsul podkreślił, że Polska jest krajem bardzo pięknym, a mieszkańcy są bardzo serdeczni.

Kasia Rajs z klasy IIIB zapytała: „Którego spośród amerykańskich dyplomatów podziwia Pan najbardziej?” Pan Konsul w odpowiedzi na jej pytanie w pierwszej kolejności przytoczył  postaci Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych: Benjamina Franklina, Tomasza Jeffersona, Johna Adamsa.  Nie zabrakło również polskiego akcentu, ponieważ Pan Konsul wspomniał także o Radosławie Sikorskim, który od 16 listopada 2007 roku pełni funkcję Ministra Spraw Zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Zosia i Marta pięknie prezentowały się w odświętnych strojach częstochowskich. Strój kobiecy składa się z tzw. wełniaka (spódnica), białego fartucha wykończonego plisami a na dole marszczoną falbaną, dwóch sztywnych halek, pomarańczowego jakle, przy mankietach wykończonych falbaną, a pod szyją ozdobną koronką, czarne wysoko sznurowane trzewiki. Na głowie, jak tradycja nakazuje, dziewczyny miały chusty z cieniutkiej wełny z motywem kwiatowym w róże przewiązane z tyłu. Wykończenie stroju stanowiły czerwone korale.

Zosia nie ukrywa, że bardzo podobało jej się spotkanie. O gościu wypowiedziała się następująco: „Pan Konsul mówił bardzo ciekawie i zrozumiale. Naprawdę genialny człowiek który potrafił zainteresować, miał olbrzymią wiedzę i fantastyczne poczucie humoru.” Podobną opinię wyraził Jacek, który dodał, że było to jedno z najciekawszych spotkań w jakich do tej pory uczestniczył.

Spotkanie odbywało się co prawda w języku angielskim, ale nie uszła naszej uwadze wspaniała znajomość przez Konsula Vicka języka polskiego - przed objęciem obecnej funkcji był przedstawicielem Dyplomacji USA na placówkach w Warszawie, a także w Urugwaju, Petersburgu, Rosji i Waszyngtonie.

Dziękujemy za zorganizowanie spotkania i czekamy na kolejne.



zdjęcia:
Krzysztof Wąsek klasa IIB



(W galerii znajdują się zdjęcia z przebiegu wizyty w naszej szkole zastępcy Konsula Generalnego w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie pana Jeffrey Crawford Vick)

Kasia Rajs klasa IIIB
Zofia Nowak klasa IIB
Marta Bugaj klasa IIIB
Dominika Cianciara klasa IIB
   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie