Drukuj
Odsłony: 5194
Image W dniu 10 czerwca 2009 roku przybyła do naszej szkoły z wykładem na temat nowej prezydentury w Stanach Zjednoczonych - Pani Iwona Sadecka, od 1993 roku doradca konsula, specjalista ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.
Iwona Sadecka spędziła w Stanach Zjednoczonych pięć tygodni. Przebywała tam na zaproszenie Departamentu Stanu jako obserwator wyborczy na przełomie października i listopada 2008 roku. Dzięki temu zgromadziła wiele cennych materiałów, na podstawie których powstała prezentacja „Wybory prezydenckie 2008. Barack Obama – nowe pokolenie liderów.”

Na spotkanie, które miało miejsce w nowej sali projekcyjnej, zaproszeni zostali uczniowie klas IB i IIB. Historia nowego przywództwa rozpoczęła się od przytoczenia rozmowy, którą w odbył w Chinach w 2008 roku Nicholas D. Kristof, a następnie opublikował ą 22 października na ?amach The New York Times:


She: Obama? But he’s the black man, isn’t he?
Me: Yes, exactly.
She: But surely a black man couldn’t become president of the United States?
Me: It looks as if he’ll be elected.
She: But president? That’s such an important job! In America, I thought blacks were janitors and laborers.
Me: No, blacks have all kinds of jobs.
She: What do white people think about that, about getting a black president? Are they upset? Are they angry?
Me: No, of course not! If Obama is elected, it’ll be because white people voted for him.
[Long pause.]
She: Really? Unbelievable! What an amazing country!

Wszyscy słuchaliśmy z dużym zainteresowaniem historii obecnego prezydenta. Dzięki zamieszczonym w prezentacji fotografiom, mogliśmy obrazami śledzić jego karierę, a wsłuchawszy się w słowa - dostrzegać i rozumieć się?, która uczyniła z Baraka Obamy postać numer jeden w światowej polityce.
Widok powiewającej dumnie flagi amerykańskiej na tle pustyni w Utah, Pacyfiku, czy przed motelem - zwrócił naszą uwagę na amerykańskie podejście do symboli narodowych. Flaga to dla każdego Amerykanina symbol wolności jednostki i praw zagwarantowanych w konstytucji. Standardy poszanowania odgrywają w jej przypadku ogromną rolę. 
Nowe przywództwo to szansa na zwrot i początek nowej ery, to dla Amerykanów ucieleśnienie American Dream. To nadzieja i optymizm, a także zaufanie do soft/smart power. Emocjonalny styl w retoryce politycznej zauroczył media, a potem przenikanie się polityki i kultury popularnej, wykorzystanie charyzmy osobistej politycznego gwiazdora - uczyniło z Obamy ulubieńca pokolenia You Tube.

Historyczne wybory – pierwszy czarnoskóry prezydent, gratulacje od kontrkandydata, zaprzysiężenie (20.01.2009) i rzeczywistość, która musi spełnić … ‘I have a Dream’. A w tle … praca, by zbudować jedność narodową ponad podziałami  i  określić podstawowe kierunki działań na scenie wewnętrznej, a następnie -  redefinicja pozycji USA na arenie międzynarodowej.

Po spotkaniu z młodzieżą Pani Iwona Sadecka powiedziała: „To wy jesteście niezwykli, taka świetna młodzież,  byłam mile zaskoczona jak są zainteresowani i oczywiście chętnie jeszcze kiedyś przyjadą, zrobimy ciąg dalszy, albo dalsze kroki prezydenta i jego rodziny albo parki narodowe, wolontariat etc., o Stanach mogą opowiadać wiele i bardzo to lubią.
…  polskiej młodzieży potrzeba by nie ugrzęźli w marazmie i narzekactwie starszych, niestety tu dość mocno powszechnym … bardzo, bardzo wierzę w młode pokolenie!”


Dziękujemy Pani Iwonie Sadeckiej za to spotkanie.
Kłaniamy się wszyscy pięknie z nadzieją na dalszą owocną współpracę i spotkania.

Społeczność V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie