• a15.jpg
 • a48.jpg
 • f12.jpg
 • f20.jpg
 • h30.jpg
 • k1.jpg
 • k15.jpg
 • k17.jpg
 • k41.jpg
 • m15.jpg
 • n40.jpg
 • n41.jpg
 • n47.jpg
 • o10.jpg
 • o13.jpg
 • p50.jpg
 • p60.jpg
 • r4.jpg
 • r6.jpg
 • r78.jpg
 • s3.jpg
 • st03.jpg
 • st09.jpg
 • st10.jpg
 • t10.jpg
 • w19.jpg
 • w36.jpg

sicilia_ikona002

W dniach 30 listopada – 5 grudnia 2008 roku z wizytą studyjną we Włoszech, w ramach projektu Comenius przebywały: nauczycielka języka angielskiego mgr Karolina Wojtal i nauczycielka historii mgr Aneta Salachna. Gościli nas koordynatorzy partnerskich szkół: Biagio Moscato z: Istituto Comprensivo di Sellia Marina (Catanzaro), Italy oraz Giuseppe Blandino i Rosario Latino z Istituto Professionale per il Commercio e il Turismo “Principe di Napoli” Rosolini (Siracusa), Italy. Oprócz reprezentacji naszej szkoły, w wizycie wzięli udział także partnerzy z następujących szkół: Hoeggen Skole – Norwegia, Tsar Simeon Veliki Secondary School - Bu?garia, C.P. EL JARAMA - Hiszpania.

Zobacz reportaż filmowy!!!

Głównym celem wizyty było zaprezentowanie kuchni narodowych, a także tradycyjnych dać spożywanych podczas świąt i obrzędów w poszczególnych krajach partnerskich.

 
Nasza wizyta była podzielona na dwie części, jako, że dwie szkoły z różnych części Włoch były jej organizatorami. Pierwsza część wizyty miała miejsce w Istituto Comprensivo di Sellia Marina (Catanzaro). Szkoła ta usytuowana jest w nadmorskiej miejscowości Sellia Marina w Calabrii – południowej części Włoch. Po bardzo ciepłym przyjęciu nas przez dyrektora szkoły panią Antonią DeLuca wraz ze szkolnym koordynatorem projektu Biagio Moscato oraz przez nauczycieli i uczniów szkoły, przystąpiłyśmy do prezentacji oraz dyskusji dotyczścych dalszych prac nad projektem.

Dzięki wspaniałym prezentacjom miałyśmy szansę poznania tradycji i kuchni narodowych. Nasza prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród nauczycieli ze szkół partnerskich, ponieważ ciągle pamiętają oni wyśmienity smak polskich potraw, których mieli okazję skosztować podczas wizyty studyjnej zorganizowanej w naszej szkole w grudniu 2007 roku.

Uczniowie szkoły norweskiej przygotowali książkę kucharską zawierającą przepisy na typowe norweskie dania, a Włosi oprócz przygotowanej prezentacji dali nam szansę spróbowania włoskich przysmaków, które były znakomite. Tego samego dnia byłyśmy gośćmi władz lokalnych, obejrzałyśmy także przedstawienie bożonarodzeniowe, przygotowane przez uczniów szkoły.

Kolejny dzień wizyty – 2.12.2008 roku - to czas na przeprawą na piękną i ciepął Sycylię, gdzie powitali nas Giuseppe Blandino i Rosario Latino z Istituto Professionale per il Commercio e il Turismo “Principe di Napoli” Rosolini (Siracusa) w Rosolini.

Miałyśmy niezapomnianą okazję zwiedzić: Taorminę, miasteczko o pięknej architekturze, rozpościerające się na stokach gór oraz leżącą u podnóża Etny - Catanią, gdzie gościłyśmy min. w Teatrze Massimo Bellini.

Powitanie w szkole nazajutrz przez dyrektora panią Laurę LaChina oraz burmistrza Rosolini i władze lokalne, miało niezwykle poruszający charakter. Gospodarze przywitali nas hymnami narodowymi granymi przez zespół muzyczny, a także występami artystycznymi przygotowanymi przez uczniów. Po tym miłym przyjęciu rozpoczęłyśmy kolejną serię prezentacji oraz dyskusji nad projektem.

Po południu zwiedziłyśmy miasto Modica, miejsce narodzin wybitnego włoskiego poety Salvatore Quasimodo – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1959. Wielkie wrażenie wywarło na nas miasto: Syracusa, gdzie zobaczyłyśmy między innymi zabytkowy amfiteatr, Kościół św.  Łucji i malownicze źródło Aretuzy.

Do Częstochowy wróciłyśmy 05.12.2008 roku z bagażem pięknych wrażeń i przeżyć. Serdecznie dziękujemy gospodarzom wizyty studyjnej we Włoszech, za niezwykłą gościnność, ciepłe przyjęcie i możliwość poznania przepięknego kraju oraz jego niezwykłych tradycji.

Chciałybyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z pobytu we Włoszech, publikując reporterskie nagrania, które choć w części pokażą piękno włoskiego kraju. Życzymy miłego odbioru!mgr Karolina Wojtal
mgr Aneta SalachnaOrtygia - miasteczko portowe, widok z przepięknego tarasu.


Piękne sycylijskie krajobrazy rozciągające się z tarasu widokowego w miasteczku Taormina.

Przeprawa promem z Villa S. Giovanni do Messiny. Wybrzeże Messiny - widok na port promowy, krótki film przedstawiający sycylijską ulicę.

Uroczystość powitalna w szkole w Rosolini. Przybycie gości.

Giuseppe Blandino wita gości.

Włoski hymn państwowy w wykonaniu organizatorów.

Sycylijski taniec w wykonaniu uczennic.

Zespół muzyczny gra utwór słynnego sycylijskiego kompozytora Vincenco Belliniego.

Zabytkowa fontanna na rynku w Syracuse.

Park Archeologiczny w Syracuse - Jaskinia.

Opera Hause - jeden z najpiękniejszych teatrów, który powstał w Catanii w 1819 roku. Jest dedykowany wielkiemu włoskiemu kompozytorowi operowemu, który urodził się i mieszkał w Catanii - Vincenco Belliniemu.

Modica - krótka historia architektury miasta.

Park Archeologiczny - Muzeum Old Watermill - Modica

Wytwórnia sycylijskiego białego sera - Ricotty.

Arena - Syracuse.

Greek Theatre w Syracuse.

Teatr w miasteczku - Noto.

Kolacja pożegnalna - taniec sycylijskich wieśniaczek w wykonaniu uczennic ze szkoły w Rosolini.

Kolacja pożegnalna.

Kolacja pożegnalna. Karaoke.

Lot powrotny. Przelot nad wulkanem Etna.

Lot powrotny. Przelot nad wyspami Liparyjskimi.

Lot powrotny. Lądowanie na lotnisku Fiumicino w Rzymie.


 

 
 
   

Gościmy  

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


vulcan 1


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo UPRP small


bartrog logo


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie