Drukuj
Odsłony: 5214
Image Przed rokiem gościliśmy w miasteczku L’Aquila we Włoszech w ramach wizyty studyjnej projektu Comenius. Mieszkaliśmy u wspaniałych, pełnych serdeczności rodzin, zwiedzaliśmy przepiękne miejsca, zakochując się w ich urokach i niezwykłościach. Dlatego tragedia, która miała miejsce we włoskim miasteczku zeszłej nocy bardzo nas dotknęła.

Około godziny 3.30 nad ranem w poniedziałek trzęsienie ziemi nawiedziło miasto L'Aquila i okolice w Abruzji w środkowych Włoszech. Wstrząsy miały siłę 6,3 stopnia w skali Richtera. Po godzinie powtórzyły się w tym samym miejscu. Były niewiele słabsze - miały siłę 4,7 stopnia w skali Richtera.
 
Przez cały dzień liczba ofiar diametralnie wzrastała. Na chwilę obecną szacuje się ponad 100 ofiar i około 1500 rannych. Pod gruzami tysięcy domów, nadal jest wielu ludzi. W L'Aquili wiele budynków jest zniszczonych, zawalił się m.in. jeden z dwóch akademików. Zginęło w nim wielu studentów. Na innych domach widać duże pęknięcia na ścianach. Mogą być nawet dziesiątki tysięcy zawalonych budynków. 50 tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową - informuje włoska Obrona Cywilna.

Miasto jest zniszczone w 50 procentach.  Przedstawiciele naszego liceum, na czele z dyrektorem mgr Andrzejem Rydzem nie zapominają o naszych włoskich partnerach, czego dowodem jest poniższa wiadomość wysłana dziś do szkoły w L’Aquili.

Dear Graziella,
We are very sorry to hear about the earthquake that took place in L'Aquila, Italy last night. It is very difficult for us to bear the information that it happened in our friends' home town. Now, we only hope that you are safe and sound. If there is anything we can do for you, please let us know. We will do our best to help you and remember that you can always count on us. We are filled with sadness and sorrow.

Take care of yourselves,
Headmaster - Andrzej Rydz
,
Project coordinators - Marzanna Gromotowicz, Karolina Wojtal, 

School community of V LO.


Również młodzież, która brała udział w wymianie ze szkołą w L’Aquili utrzymuje kontakt z rodzinami, u których gościła. Oto treść SMS-a od Simonitty, która podczas wyjazdu zaprzyjaźniła się z naszą grupą: Historical center is destroyed...fortunately we are fine, but many houses doesn't exist anymore...

Ilaria Resta zapewnia, że osiedle na którym mieszka jest niezagrożone i wygląda na to, że wszystkie znajome nam rodziny mają się dobrze. To bardzo dobra wiadomość. Mamy nadzieję, że jutrzejszy dzień przyniesie nam tylko dobre wieści! 

Aleksandra Berezińska
Lena Jagieła klasa IIB
Robert Rozpończyk klasa IIE