Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

zolnierze wykleci2021

W sobotę 5 marca br., w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, odbyła się uroczysta gala podsumowująca VII edycję Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Na Konkurs napłynęło 385 prac z całego województwa śląskiego.

Zobacz zdjęcia!!!

Tym bardziej cieszy fakt, że aż dwoje uczniów V LO: Kinga Buczkowska z klasy 1f i Łukasz Brzóska z klasy 3b zostało jego finalistami. Podczas uroczystej gali zaprezentowano fragmenty nagrodzonych prac. Dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe przekazała Kindze i Łukaszowi oraz ich opiekunom –    dr Iwonie Wołyniec i mgr Dorocie Magacz – organizator Konkursu: pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Całość uroczystości uświetniły występy solistów Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec działającej przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.

A teraz kilka słów o pracach naszych finalistów:

Kinga Buczkowska z klasy 1f zaprezentowała autorski utwór muzyczny pt.: „Nie daję się złamać”. Do jego napisania zainspirowały ją biografie Żołnierzy Wyklętych należących do Konspiracyjnego Wojska Polskiego, które odnalazła na stronach Instytutu Pamięci Narodowej. Tekst piosenki świadczy o niezwykłej wrażliwości, a zarazem dojrzałości historycznej autorki, która w utworze oddała ducha walki i niezłomności żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, co – w połączeniu z jej talentem wokalnym – poruszyło serca jury, tak jak zapewne poruszy serca każdego z Was. W teledysku uczennica wykorzystała archiwalne zdjęcia IPN, co dodatkowo oddaje atmosferę ówczesnych czasów. I choć inspiracją do napisania utworu stały się bohaterskie czyny młodych Polaków walczących z komunistycznym reżimem, to jednak słowa refrenu „Nie daję, nie daję się złamać…” są – w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie – nadal bardzo aktualne.

Łukasz Brzóska z klasy 3b zrealizował natomiast film pt.: „Ten, co służył Miastu i Ojczyźnie – Druh Zygmunt Łęski”, przedstawiający postać druha Zygmunta Łęskiego, żołnierza Szarych Szeregów i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, wychowawcy młodzieży, grotołaza i taternika. 

W działalność Szarych Szeregów zaangażowana była cała rodzina Łęskich. Zygmunt, „Młody”, uczestniczył w akcjach „małego sabotażu” i kolportował prasę konspiracyjną. Następnie walczył w oddziałach AK, stacjonujących w lasach pod Złotym Potokiem. Kiedy w styczniu 1945 roku jego oddział został rozwiązany, a przywódca aresztowany przez NKWD, Zygmunt Łęski kontynuował działalność konspiracyjną w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Dokonał m.in. symbolicznego aktu sabotażu – zniszczenia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej stojącego na centralnym placu miasta. Przenosił też meldunki i właśnie podczas składania meldunku w punkcie kontaktowym w styczniu 1946 roku został aresztowany. Po ośmiomiesięcznym śledztwie i przesłuchaniach został skazany na 15 lat więzienia. Prokurator żądał kary śmierci, która została zamieniona na więzienie ze względu na jego młody wiek. W wyniku amnestii został zwolniony z rawickiego więzienia w kwietniu 1951 roku. Poświęcił się pracy w szkolnictwie i pracy społecznej. Był wzorowym nauczycielem i wychowawcą. Działał w PTTK jako przewodnik turystyczny, przodownik turystyki pieszej i górskiej. Na górskich szlakach uczył młodzież co to znaczy honor i miłość do ojczyzny. Zygmunt Łęski w 2003 roku otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy nagrodę  „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” 

Film Łukasza rozpoczyna się i kończy wykonaną przez niego piosenką „Miejcie nadzieję” (muzykę do wiersza Adama Asnyka napisał Zbigniew Preisner). Sceny do filmu nakręcone zostały nad Wartą w dzielnicy Mirów, gdzie Zygmunt Łęski mieszkał w dzieciństwie oraz w Domu Księży Emerytów, w którym podczas wojny znajdował się punkt kontaktowy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. To właśnie tam został aresztowany podczas składania meldunku. Łukasz zapoznaje nas z działalnością Zygmunta Łęskiego również przy pomniku „Warszyca” oraz Szarych Szeregów na Skwerze jego imienia. Działalność konspiracyjną Zygmunta Łęskiego poznajemy z jego kronik, których fragmenty czyta Łukasz w pomieszczeniu Izby Pamięci Czynu Niepodległościowego w V LO. W filmie wykorzystano zdjęcia z albumów rodzinnych państwa Łęskich oraz kronik pisanych przez Zygmunta Łęskiego. Na cmentarzu Kule, na grobie tego wybitnego Polaka, Łukasz zapala także symboliczny znicz pamięci.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Kindze i Łukaszowi i życzymy dalszych sukcesów! Zapraszamy również do obejrzenia nagrodzonych prac konkursowych: teledysku Kingi i filmu Łukasza oraz fotorelacji z gali finałowej Konkursu.

dr Iwona Wołyniec

mgr Dorota Magacz

 

Kinga Buczkowska „Nie daję się złamać”: https://youtu.be/SEO0QfijOiA    

Łukasz Brzóska „Ten, co służył Miastu i Ojczyźnie – Druh Zygmunt Łęski”:

https://youtu.be/vu9mhnZp06Y 

 




Opis alternatywny zdjęć:

Zdjęcie 1: Lista finalistów VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Zdjęcie 2: Opiekunowie nagrodzonych uczniów – wśród nich dr Iwona Wołyniec i mgr Dorota Magacz – odbierają podziękowania z rąk organizatora Konkursu: pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie 3: Łukasz Brzóska z klasy 1f z opiekunem mgr Dorotą Magacz, panią Jadwigą Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego i panią Urszulą Bauer Śląskim Kuratorem Oświaty
Zdjęcie 4: Dyplom i nagrody finalistki Konkursu: Kingi Buczkowskiej z klasy 1f
Zdjęcie 5-6: Występy solistów Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec podczas gali finałowej Konkursu
Zdjęcie 7: VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” – liczba prac konkursowych
Zdjęcie 8: Uroczyste otwarcie gali finałowej Konkursu przez panią Jadwigę Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie 9: Goście gali finałowej VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Zdjęcie 10: Prezentacja nagrodzonej pracy konkursowej Kingi Buczkowskiej uczennicy kl. 1f V LO
Zdjęcie 11: Łukasz Brzóska z kl. 3b V LO – finalista VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Zdjęcie 12-13: Laureaci i finaliści VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” wraz z organizatorem Konkursu: panią Jadwigą Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie 14: Opiekunowie nagrodzonych uczniów – wśród nich dr Iwona Wołyniec i mgr Dorota Magacz – odbierają podziękowania z rąk organizatora Konkursu: pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego

 dr Iwona Wołyniec

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie