Drukuj
Odsłony: 618

 

zolnierze wykleci2021

W sobotę 5 marca br., w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, odbyła się uroczysta gala podsumowująca VII edycję Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Na Konkurs napłynęło 385 prac z całego województwa śląskiego.

Zobacz zdjęcia!!!

Tym bardziej cieszy fakt, że aż dwoje uczniów V LO: Kinga Buczkowska z klasy 1f i Łukasz Brzóska z klasy 3b zostało jego finalistami. Podczas uroczystej gali zaprezentowano fragmenty nagrodzonych prac. Dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe przekazała Kindze i Łukaszowi oraz ich opiekunom –    dr Iwonie Wołyniec i mgr Dorocie Magacz – organizator Konkursu: pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Całość uroczystości uświetniły występy solistów Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec działającej przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.

A teraz kilka słów o pracach naszych finalistów:

Kinga Buczkowska z klasy 1f zaprezentowała autorski utwór muzyczny pt.: „Nie daję się złamać”. Do jego napisania zainspirowały ją biografie Żołnierzy Wyklętych należących do Konspiracyjnego Wojska Polskiego, które odnalazła na stronach Instytutu Pamięci Narodowej. Tekst piosenki świadczy o niezwykłej wrażliwości, a zarazem dojrzałości historycznej autorki, która w utworze oddała ducha walki i niezłomności żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, co – w połączeniu z jej talentem wokalnym – poruszyło serca jury, tak jak zapewne poruszy serca każdego z Was. W teledysku uczennica wykorzystała archiwalne zdjęcia IPN, co dodatkowo oddaje atmosferę ówczesnych czasów. I choć inspiracją do napisania utworu stały się bohaterskie czyny młodych Polaków walczących z komunistycznym reżimem, to jednak słowa refrenu „Nie daję, nie daję się złamać…” są – w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie – nadal bardzo aktualne.

Łukasz Brzóska z klasy 3b zrealizował natomiast film pt.: „Ten, co służył Miastu i Ojczyźnie – Druh Zygmunt Łęski”, przedstawiający postać druha Zygmunta Łęskiego, żołnierza Szarych Szeregów i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, wychowawcy młodzieży, grotołaza i taternika. 

W działalność Szarych Szeregów zaangażowana była cała rodzina Łęskich. Zygmunt, „Młody”, uczestniczył w akcjach „małego sabotażu” i kolportował prasę konspiracyjną. Następnie walczył w oddziałach AK, stacjonujących w lasach pod Złotym Potokiem. Kiedy w styczniu 1945 roku jego oddział został rozwiązany, a przywódca aresztowany przez NKWD, Zygmunt Łęski kontynuował działalność konspiracyjną w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Dokonał m.in. symbolicznego aktu sabotażu – zniszczenia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej stojącego na centralnym placu miasta. Przenosił też meldunki i właśnie podczas składania meldunku w punkcie kontaktowym w styczniu 1946 roku został aresztowany. Po ośmiomiesięcznym śledztwie i przesłuchaniach został skazany na 15 lat więzienia. Prokurator żądał kary śmierci, która została zamieniona na więzienie ze względu na jego młody wiek. W wyniku amnestii został zwolniony z rawickiego więzienia w kwietniu 1951 roku. Poświęcił się pracy w szkolnictwie i pracy społecznej. Był wzorowym nauczycielem i wychowawcą. Działał w PTTK jako przewodnik turystyczny, przodownik turystyki pieszej i górskiej. Na górskich szlakach uczył młodzież co to znaczy honor i miłość do ojczyzny. Zygmunt Łęski w 2003 roku otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy nagrodę  „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” 

Film Łukasza rozpoczyna się i kończy wykonaną przez niego piosenką „Miejcie nadzieję” (muzykę do wiersza Adama Asnyka napisał Zbigniew Preisner). Sceny do filmu nakręcone zostały nad Wartą w dzielnicy Mirów, gdzie Zygmunt Łęski mieszkał w dzieciństwie oraz w Domu Księży Emerytów, w którym podczas wojny znajdował się punkt kontaktowy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. To właśnie tam został aresztowany podczas składania meldunku. Łukasz zapoznaje nas z działalnością Zygmunta Łęskiego również przy pomniku „Warszyca” oraz Szarych Szeregów na Skwerze jego imienia. Działalność konspiracyjną Zygmunta Łęskiego poznajemy z jego kronik, których fragmenty czyta Łukasz w pomieszczeniu Izby Pamięci Czynu Niepodległościowego w V LO. W filmie wykorzystano zdjęcia z albumów rodzinnych państwa Łęskich oraz kronik pisanych przez Zygmunta Łęskiego. Na cmentarzu Kule, na grobie tego wybitnego Polaka, Łukasz zapala także symboliczny znicz pamięci.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Kindze i Łukaszowi i życzymy dalszych sukcesów! Zapraszamy również do obejrzenia nagrodzonych prac konkursowych: teledysku Kingi i filmu Łukasza oraz fotorelacji z gali finałowej Konkursu.

dr Iwona Wołyniec

mgr Dorota Magacz

 

Kinga Buczkowska „Nie daję się złamać”: https://youtu.be/SEO0QfijOiA    

Łukasz Brzóska „Ten, co służył Miastu i Ojczyźnie – Druh Zygmunt Łęski”:

https://youtu.be/vu9mhnZp06Y 

 




Opis alternatywny zdjęć:

Zdjęcie 1: Lista finalistów VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Zdjęcie 2: Opiekunowie nagrodzonych uczniów – wśród nich dr Iwona Wołyniec i mgr Dorota Magacz – odbierają podziękowania z rąk organizatora Konkursu: pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie 3: Łukasz Brzóska z klasy 1f z opiekunem mgr Dorotą Magacz, panią Jadwigą Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego i panią Urszulą Bauer Śląskim Kuratorem Oświaty
Zdjęcie 4: Dyplom i nagrody finalistki Konkursu: Kingi Buczkowskiej z klasy 1f
Zdjęcie 5-6: Występy solistów Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec podczas gali finałowej Konkursu
Zdjęcie 7: VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” – liczba prac konkursowych
Zdjęcie 8: Uroczyste otwarcie gali finałowej Konkursu przez panią Jadwigę Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie 9: Goście gali finałowej VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Zdjęcie 10: Prezentacja nagrodzonej pracy konkursowej Kingi Buczkowskiej uczennicy kl. 1f V LO
Zdjęcie 11: Łukasz Brzóska z kl. 3b V LO – finalista VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Zdjęcie 12-13: Laureaci i finaliści VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” wraz z organizatorem Konkursu: panią Jadwigą Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie 14: Opiekunowie nagrodzonych uczniów – wśród nich dr Iwona Wołyniec i mgr Dorota Magacz – odbierają podziękowania z rąk organizatora Konkursu: pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego

 dr Iwona Wołyniec