Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia, a jego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Z okazji Dnia Ziemi zapraszam do udziału w konkursie ekologicznym organizowanym przez LOP.

Szczegóły w regulaminie, który znajduje się poniżej.

Przyszłam na świat w głębokich latach 70-tych, podczas gdy w sklepach obok octu królowała gruzińska herbata. W klitkach blokowisk Tysiąclecia z racji metrażu niewiele się mieściło, a sklepy schyłku epoki Gierka świeciły pustkami. Skromne wyposażenie mieszkalnych wnętrz, garderoba odziedziczona po starszych kuzynach, obowiązkowy zestaw mebli: „Albena“, jeden w bloku telefon i mały fiat jako rodzaj rozpasania narodowego, do którego przed wejściem sąsiad zdejmował buty. Jedna piłka starczyła, aby zintegrować całą dzielnicę i podczas długich letnich wieczorów, w towarzystwie brzęczących chrabąszczy, grać w siatkówkę do zachodu słońca.

I tak nadszedł okres transformacji, a wraz z nią nastały pierwsze hipermarkety, fastfoody, luksusowe sklepy z galanterią i odzieżą. Jeszcze jednak zarabialiśmy zbyt mało, aby te wszystkie luksusy posiadać. Pracowaliśmy ciężko, bogaciliśmy się i obrastaliśmy w dobra. Stawaliśmy się posiadaczami kolejnych telewizorów, video, zmywarek, lodówek, rowerów, magnetofonów, remontowaliśmy mieszkania, wymienialiśmy meble i tak w końcu trzeba było zbudować dzielnicowy śmietnik, który pomieściłby rzeczy, które uznaliśmy za stare, zużyte i niepotrzebne. Śmietnik obowiązkowo zamykany był na klucz, aby nikt nam śmieci nie podrzucał, co dawało margines na dopełnienie go jeszcze tym, co sukcesywnie wyrzucaliśmy i wymienialiśmy w naszych domach. W końcu pojemność śmietnika okazała się zbyt mała, kłódka nie wytrzymała, a hałdy pełzających odpadów zaczęły pochłaniać coraz większe obszary naszej dzielnicy.

Obecnie produkcja odpadów sięga zenitu. Każda rodzina, co 10 lat musi wymienić pralkę, zmywarkę, lodówkę bo tyle docelowo mają te sprzęty działać. Komputer z nowym oprogramowaniem statystycznie wymieniamy co pięć lat. Telefony komórkowe, suszarki, golarki, szczoteczki elektryczne zastępujemy nowymi co dwa lata. Większość z nas ma w szafie stosy niepotrzebnych ubrań, butów, torebek. Codziennie wyrzucamy worek odpadów komunalnych do kontenera.

Śmieci otaczają nas wszędzie. Ulice upstrzone butelkami, maseczkami, puszkami oraz psimi odchodami to codzienność naszych miast. Coraz mniej jest też jest chętnych, aby ten świat posprzątać. Wszechobecna konsumpcja i brak refleksji nad kolejnymi posiadanymi dobrami czyni nas największymi szkodnikami planety, której piękno przyrody zostaje zastąpione plastikowym badziewiem z miejskiego bazaru.

mgr Natalia Myga

 

Wytyczne konkursu:

1. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

2. Praca konkursowa polega na nakręceniu filmu dokumentalnego: reportaż, publicystyka filmowa, felieton filmowy, poruszającego problemy środowiska przyrodniczego i zagrożeń wynikających z działalności człowieka.

3. Czas trwania filmu 1 - 3 minut.

4. Sposób nagrania przesłania filmu:

format: wmv, avi, mpeg2, mpeg4 lub mp4

5. Filmy należy przekazywać na następujących nośnikach (do wyboru):

a) płyta CD lub DVD

b) pendrive

c) forma elektroniczna - umieszczając w ogólnodostępnym serwisie do publikacji video, np. Youtube, czy Vimeo lub umieszczając plik na internetowym dysku (np. Google Drive) przesyłając link do pobrania pliku.

6. Na konkurs mogą być zgłaszane prace indywidualne lub zespołów 2-osobowych.

7. Każdy uczestnik (zespół) może złożyć 1 film.

8. Film musi dotyczyć działań podejmowanych na terenie obejmującym Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, tj. powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego, lublinieckiego.

9. Termin składania prac: do 30 kwietnia 2021 r.

10. Prace konkursowe należy dostarczyć do organizatora:

  • sekretariatu VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego w Częstochowie ul. Worcella 22, 42-202 Częstochowa (w godzinach pracy szkoły)

  • siedziby Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie ul. Worcella 22, 42-202 Częstochowa (w godzinach pracy biura)

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: https://www.lopczest.wordpress.com

mgr Natalia Myga

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie