Drukuj
Odsłony: 389

 

Obchody „Światowego dnia AIDS“, który przypada na 1 grudnia są  tradycją V LO.  Wielokrotnie zachęcaliśmy młodzież do przygotowania na tę okazję prezentacji i prelekcji, z tej okazji odbywały się również konkursy wiedzowe. W zeszłym roku szkolnym we współpracy z PSSE w Częstochowie odbył się konkurs na spot reklamowy dotyczący tematyki HIV i AIDS.

Zobacz regulamin konkursu!!!

Obecnie, gdy świat prawie uporał się z pandemią  koronawirusa, a inne problemy zdrowotne naszej populacji wracają jak bumerang, warto przypomnieć o zagrożeniu, które cały czas czyha na tych, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa w kontaktach międzyludzkich. Niecierpliwie wyczekujemy szczepionki na HIV, której testy kliniczne na ludziach wciąż trwają. Szczepionka oparta jest na kwasie nukleinowym mRNA, a ta najnowsza technologia opatentowana przy okazji konstruowania szczepionki na koronawirusa dała zielone światło do jej opracowania. Do tej pory, od czasu wybuchu epidemii AIDS po kilku dziesięcioleciach, dzięki wysiłkom największych umysłów, skuteczność opracowanych terapii pozwala dożyć chorym wieku biologicznego, ale w najbiedniejszych społecznościach choroba ta nadal stanowi olbrzymi problem.

Chcemy przypomnieć i podkreślić wagę tego światowego problemu i zachęcić Was do wzięcia udziału w szkolnym konkursie: „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”

Zasady udziału w konkursie:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych V LO.

2. Przedmiotem konkursu jest sporządzenie plakatu o tematyce HIV i AIDS. Technika wykonania dowolna. Praca powinna dotyczyć profilaktyki AIDS i HIV lub uświadamiać światowy problem społeczny wynikający z faktu obecności choroby w populacji ludzkiej.

3. Praca konkursowa może być tworzona przez jednego, dwóch lub trzech uczniów.

4.  Prace należy wykonać w  formacie A3 lub większym  i w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia 2022 roku i przekazać je nauczycielom biologii lub zgłosić do pedagoga szkolnego.

7. Za udział w konkursie uczniowie uzyskują ocenę bardzo dobrą z biologii.

dr Melania Orzechowska i mgr Natalia Myga