Drukuj
Odsłony: 1502

 

Szkolne Święto Matematyki w V LO

Antek: Skąd jesteś?
Jaś: Z Micka.
Antek: Czyli humanista?
Jaś: Nie.
Antek: Jak to nie? Powiedz coś więcej.
Jaś: Nie potrafię lać wody, odpowiadam krótko, zwięźle i na temat. Jestem matematykiem, informatykiem i trochę też fizykiem.
Antek: A ja myślałem, że w Micku są sami humaniści.
Jaś: Ależ skąd. Są też biolodzy i chemicy, przyszli lekarze i ekonomiści.

Dokładnie tak, jak powiedział Jaś, w V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie jest wielu przyszłych naukowców w dziedzinie matematyki, ale również uczniowie klas humanistycznych potrafią zagłębić się w jej tajniki.

Od wielu lat organizowane jest Szkolne Święto Matematyki z okazji Światowego Dnia Liczby Pi (14 marca). Uczniowie klas I w sali gimnastycznej mają okazję obejrzeć ciekawe prezentacje na temat historii i zastosowania liczby Pi, wysłuchać wykładów zaproszonych gości, wziąć udział w konkursie zadaniowym, rozwiązać łamigłówki logiczne. Przed tą uroczystością uczniowie wszystkich klas mogą wykazać się znajomością matematyki, biorąc udział w bardzo ciekawych konkursach.

Jednym z nich jest konkurs na Supermatematyka V LO. W ciągu godziny należy rozwiązać zadania wymagające wiedzy i logicznego myślenia. Supermatematyk jest tylko jeden. Zostaje nim uczeń, który zdobył największą liczbę punktów. Tytuł zostaje mu przyznany na rok.

Konkursem, który wzbudza wiele emocji, jest recytacja jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Jego uczestnicy bez problemu wymieniają kilkadziesiąt, a nawet ponad sto cyfr. Dotychczasowy rekord szkoły to 512 cyfr, który został ustanowiony w 2009 roku.

W kolejnym konkursie zadaniem uczniów jest przedstawienie plastyczne liczby Pi. Tutaj wyobraźnia twórcza Mickiewiczaków nie zna granic. Społeczność szkolna może podziwiać piękne obrazy, poduszki, lampy, ciasta, ciasteczka, lustra, zabawki…. a to wszystko z motywem liczby Pi.

Najwięcej uczniów klas humanistycznych bierze udział w konkursie na autorski wiersz o matematyce. Wspaniała jest twórczość uczniów V LO, od krótkich humorystycznych rymowanek, poprzez wiersze obrazujące ich zmagania z matematyką, do długich, poważnych utworów zawierających różnorodne pojęcia z dziedziny matematyki.

Od lat ogromnym zainteresowaniem cieszy się konkurs fotograficzny. Tutaj uczestnicy na zdjęciach przedstawiają miejsca, obiekty lub przedmioty kojarzące się im z matematyką, w których widzą jej cząstkę. Niektórzy traktują ten konkurs dosłownie i wykonując zdjęcia okien, podpisują kwadrat, prostokąt, trapez. Fotografia przedstawiająca witraż w kościele nosi tytuł: Figura osiowosymetryczna. Są też uczniowie, którzy królową nauk przedstawiają z humorem. Fotografując przedział w pociągu z otwartymi drzwiami, nadają tytuł: Przedział otwarty. Ukazując osobę wykonującą szpagat, ujęcie podpisują: 180 stopni. Takie właśnie zdjęcie wykonała Aurelia - uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Jest to nasza szkoła partnerska, z którą współpracujemy w ramach projektu Szkoła 6.0. W tym roku uczennice gimnazjum bardzo chętnie wzięły udział w Mickiewiczowskim konkursie. Cztery z nich otrzymały nagrody, które odbiorą podczas wizyty studyjnej w naszym liceum.

Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, że konkurs fotograficzny to świetny pomysł. Pozwala on młodym ludziom wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Nawet humaniści zaczynają zauważać wokół siebie matematykę i odczuwają potrzebę zagłębienia się w jej nurty. Matematykę nie bez powodu nazywa się królową nauk. To jedna dziedzina wiedzy, która przenika w zasadzie do wszystkich pozostałych. Nie byłoby fizyki, biologii czy chemii bez matematyki. Nie byłoby rozwoju ludzkości.

Cytując za Immanuelem Kantem - „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki."

mgr Dorota Magacz

KONKURSY MATEMATYCZNE – liczba Π

Od wielu lat tradycją V Liceum Ogólnokształcącego jest organizowanie Szkolnego Święta liczby π. Biorą w nim udział głównie uczniowie klas I, ale niejednokrotnie angażują się również ich starsi koledzy. Obchody odbywają się w marcu, ponieważ 14 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Liczby π.

Matematyka to nie tylko cyfry, znaczki i niekończące się wykresy. To również dobra zabawa. W ramach Święta Liczby π organizowane są konkursy, w których uczniowie bardzo chętnie biorą udział. Wszyscy mogą zmierzyć się w rywalizacji o tytuł Supermatematyka V LO oraz mistrza w zapamiętaniu jak największej ilości cyfr w rozwinięciu liczby π. Uzdolnieni plastycznie – prezentują swoje pomysły na przedstawienie liczby π, a natchnieni poeci piszą o niej wiersze. Pomysłowość jest nieograniczona.

Podsumowaniem obchodów Szkolnego Święta Matematyki jest uroczystość na sali gimnastycznej. Uczniowie bawią się doskonale, rozwiązując wspólnie rebusy matematyczne i oglądając prezentacje o matematyce na wesoło. Dla bardzo wielu z nich zaskoczeniem jest, że liczba π ma swój hymn – mogą go właśnie wtedy poznać.

W obecności wszystkich uczniów zostają nagrodzeni laureaci konkursów oraz „wybraniec losu” – osoba, która urodziła się 14 marca.

mgr Barbara Halbiniak

Artykuły archiwalne o Święcie Liczby π są opublikowane na stronie internetowej:

SZKOLNE ŚWIĘTO MATEMATYKI 2019
https://www.vmickiewicz.pl/2624-szkolne-swieto-matematyki-5

SZKOLNE ŚWIĘTO MATEMATYKI
https://www.vmickiewicz.pl/2459-szkolne-swieto-matematyki-4

SZKOLNE ŚWIĘTO MATEMATYKI 2017
https://www.vmickiewicz.pl/2236-szkolne-swieto-matematyki-3

Szkolne Święto Matematyki 2016
https://www.vmickiewicz.pl/2014-szkolne-swieto-matematyki-2

Święto Liczby Pi - w V LO 2015
https://www.vmickiewicz.pl/1904-swieto-liczby-pi-w-v-lo-35452484

Światowy Dzień Liczby Pi w V LO
https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/428-wiatowy-dzie-liczby-pi-w-v-lo

Szkolne Święto Matematyki
https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/1024-szkolne-wito-matematyki-16341297

zdjęcia:

https://www.vmickiewicz.pl/cache/preview/c8dd65c7c5b3af0bbc775ecbe04f6c52.jpg

https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/piteraz/pi34.jpg

https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/piteraz/pi19.jpg

https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/piteraz/pi7.jpg

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

W dniu 28 lutego 2020 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Do udziału w tym konkursie nie była wymagana szczególna wiedza matematyczna, jedynie umiejętność logicznego myślenia. Zainteresowanie, a tym samym konkurencja, były bardzo duże. W części dla klas I po szkole podstawowej, wzięło udział 4652 osób, a dla klas II - 4000 osób. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 5 uczniów z klas I i 3 uczniów z klas II pod opieką mgr Eweliny Aleksandrowicz.

Ostatecznie nasi uczniowie uplasowali się następująco:

• Tadeusz Kotlicki – miejsce 19
• Mikołaj Molenda – miejsce 21
• Aleksandra Niedźwiedzka – miejsce 25
• Alexandra Cygan – miejsce 25
• Kacper Knapik – miejsce 34
• Kacper Mierczak - miejsce 34
• Oliwia Wiśniewska - miejsce 36
• Jakub Wolnicki - miejsce 42
 

Gratulujemy bardzo dobrych wyników!

mgr Barbara Halbiniak

OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY GALILEO

W dniu 3 marca 2020 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Galileo organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Miał on na celu sprawdzenie wiadomości i umiejętności uczniów z matematyki. Zadania miały zróżnicowany stopień trudności, dlatego też mogli przystąpić do niego uczniowie o różnym poziomie wiedzy.

W naszej szkole do konkursu przystąpiło 6 uczniów z klas I po gimnazjum oraz 10 uczniów z klas I po szkole podstawowej, wspieranych przez nauczycieli matematyki: mgr Ewelinę Aleksandrowicz i mgr Barbarę Halbiniak.

Czekamy na wyniki!

mgr Barbara Halbiniak

ŚLĄSKI KONKURS MATEMATYCZNY

W marcu 2020 roku odbyła się kolejna edycja Śląskiego Konkursu Matematycznego. Jest to jeden z trudniejszych konkursów sprawdzających wiedzę i umiejętności matematyczne. Mimo to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 6 uczniów wspieranych przez nauczycieli matematyki – mgr Ewelinę Aleksandrowicz, mgr Barbarę Halbiniak i mgr Dorotę Magacz.

Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki!

mgr Barbara Halbiniak

Próbne matury z matematyki (relacje uczniów)

Pierwsza próba – termin kojarzony z czymś nieznanym, niekoniecznie dobrym, czymś, co budzi w nas niepokój i lęk. Nadszedł czas próbnych matur, czas testowania umiejętności trzecioklasistów i przygotowania ich do tego jedynego i niezwykle ważnego egzaminu, jakim jest matura. Jak poradzili sobie nasi maturzyści, pisząc w środę swoją pierwszą próbną maturę z matematyki? Zapytałyśmy kilku z nich o przeżycia, jakie towarzyszyły im w tym wyjątkowym dniu.

Pierwsze koty za płoty - matura próbna z matematyki

https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum?start=30

Próbna matura z matematyki już za nami maturzystami

https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/934-prbna-matura-z-matematyki-ju-za-nami-maturzystami

mgr Joanna Szydłowska


Matematyka w praktyce stała się inspiracją wyjazdów, spotkań i konkursów.

Udział w "Matematycznych czwartkach" na UJ w Krakowie.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w "matematycznych czwartkach" organizowanych w Instytucie Matematyki UJ dla młodzieży szkół średnich. Podczas tych spotkań uczestniczyli w specjalnym (trwającym około godziny) wykładzie dla uczniów.

Nasz udział w "Matematycznych czwartkach"
https://www.vmickiewicz.pl/1861-nasz-udzial-w-qmatematycznych-czwartkachq

Klasy pierwsze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie
https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/962-klasy-pierwsze-na-uniwersytecie-jagielloskim-w-krakowie

mgr Joanna Szydłowska

Spotkanie z Ojcem Prof. dr Marcinem Olejnikiem

W dniu 16 listopada 2009 roku gościliśmy absolwenta naszego liceum o. prof. dr. Romana Marcina Olejnika, który przyjął zaproszenie Dyrekcji V LO oraz pomysłodawczyń spotkania: mgr Doroty Magacz i mgr Eweliny Aleksandrowicz. Opowiadał nam o swojej „drodze” do kapłaństwa i umiłowaniu do matematyki. Wspominał o latach spędzonych w Rzymie, gdzie pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Laterańskim i Antonianum. Z ogromnym sentymentem pokazywał zdjęcia i opowiadał o spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II. Podczas wykładu Ojciec starał się przybliżyć nam zagadnienia matematyczne, którymi się zajmuje.

Spotkanie z matematykiem o. prof. dr. Romanem Olejnikiem

https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/942-spotkanie-z-matematykiem-oprofdrromanem-olejnikie

zdjęcia:

https://www.vmickiewicz.pl/cache/preview/2c27c130aa199d67b8884ce877939f23.jpg

https://www.vmickiewicz.pl/cache/preview/c73e3e9060589168bd219fc604f48c96.jpg

https://www.vmickiewicz.pl/cache/preview/5aefb800bc5465555e65bf9e27489461.jpg

mgr Joanna Szydłowska

Kształtowanie logicznego myślenia - rozgrywki szachowe o mistrzostwo szkoły.

Nasz udział w mistrzowskich rozgrywkach szachowych:)

https://www.vmickiewicz.pl/1906-nasz-udzial-w-mistrzowskich-rozgrywkach-szachowych

Rozgrywki szachowe o mistrzostwo szkoły

https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/887-rozgrywki-szachowe-o-mistrzostwo-szkoy

zdjęcie: https://www.vmickiewicz.pl/cache/preview/cc37b3aef78e92496617fc62e49e7134.jpg

Szkolne święto matematyki:

https://www.vmickiewicz.pl/2009-szkolne-swieto-matematyki

Konkurs fotograficzny - "Matematyka w obiektywie"

https://www.vmickiewicz.pl/archiwum-mainmenu-172/88-archiwum/788-konkurs-fotograficzny-qmatematyka-w-obiektywieq

mgr Joanna Szydłowska