Drukuj
Odsłony: 2649

W ramach Narodowego Programu Rowoju Czytelnictwa dnia 14.12.2017 r w klasie IE odbyły się, zgodnie z zapisami podstawy programowej, zajęcia z retoryki i erystyki. Sztuka przemawiania do łatwych nie należy. Trzeba nie tylko ładnie mówić, należy również dobrać stosowne argumenty i zapanować nad swoimi gestami, pamiętając, że „mowa ciała” ma też znaczenie. Retoryka to dziedzictwo świata starożytnego – znakomitymi mówcami byli np. przedstawiciele rzymskiego senatu. Najczęściej przemówienie, jako formę wypowiedzi, kojarzymy z polityką. Do historii przeszły słynne przemówienia pastora Martina Luthera Kinga, prezydenta Johna Kennedy’ego, czy też premiera Tadeusza Mazowieckiego. Aby przemawiać w przyszłości tak jak oni, należy od czegoś zacząć. Klasa IE uczyniła właśnie pierwszy krok w tym kierunku.

Uczniowie zastanawiali się: jak przygotować i wygłosić przemówienie. Poznali też m. in.: rodzaje przemówień, cele wypowiedzi retorycznej, kolejność działań przygotowań do przemówień, pięć etapów pracy nad tekstem, kompozycję przemówień, zasady stylistyki retorycznej, chwyty erystyczne, tropy i figury retoryczne, jakie należy stosować w sztuce przemawiania, zasady którymi powinien kierować się mówca.

W czasie przeprowadzonych zajęć uczniowie uczyli się redagowania argumentów i kontrargumentów, umiejętnego doboru słownictwa wartościującego, opanowania dykcji i gestykulacji. Efektem ich działań było stworzenie prezentacji multimedialnej: „Jak przygotować i wygłosić przemówienie?” pod kierunkiem nauczyciela polonisty mgr Margarity Janik i nauczyciela informatyki mgr Justyny Rakus.

Podczas realizacji projektu edukacyjnego, uczniowie korzystali z wielu pozycji książkowych dostępnych w bibliotece szkolnej, takich jak: „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” – J. Wrycza-Bekier, „Mówimy uprzejmie – Poradnik językowego savoir-vivre`u" – M. Marcjanik, „Słownik dobrego stylu czyli wyrazy, które się lubią” – M. Bańko, „Komunikacja niewerbalna – Autoprezentacja, relacje, mowa ciała” – M. Maj-Osytek.

Książki te wykorzystywane są również do pracy z uczniami - członkami szkolnego koła dziennikarskiego, redagującymi treści artykułów, które w ramach comiesięcznych wkładek, są publikowane na łamach: Życia Częstochowy i Powiatu. Nauczycielami przygotowującymi uczniów i sprawującymi merytoryczną opiekę dziennikarską są: mgr A. Salachna i mgr E. Pietrzkowska.

Mgr M. Janik swoimi cennymi radami wspiera uczniów publikujących na łamach lokalnej gazety. W projekcje edukacyjnym wziął udział uczeń klasy IE – Maciej Kotas, członek szkolnego koła dziennikarskiego, który specjalizuje się w robieniu zdjęć oraz Dawid Zębik uczeń z IIB, nasz najbardziej utalentowany pisarsko młody dziennikarz. Mamy nadzieję, że zajęcia z zakresu retoryki i erystyki wykorzystają w swoim przyszłym zawodowym życiu.

mgr Margarita Janik, mgr Edyta Pietrzkowska, mgr Aneta Salachna