Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

W obecnym roku szkolnym klasy 2b i 2f brały udział w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej w cyklu przeznaczonym dla szkół ponadgimnazjalnych pt. „Świat i my”. Uczniowie pod opieką p. Żanety Soduły i p. Margarity Janik raz w miesiącu, od października do kwietnia oglądali jeden film w kinie studyjnym OKF Iluzja. Każda projekcja poprzedzona była prelekcją przeprowadzoną przez fachowców i pasjonatów kina. Prezentacja wprowadzała w omawiane zagadnienie i pozwalała otworzyć się na film. Każdy z nich opowiadał inną historię i przedstawiał inne problemy, z którymi człowiek zmaga się na co dzień,

 Zobacz zdjęcia!!!

Pierwszy film, na który poszliśmy 24.10.2022r. to „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki. Jest to libańsko-francusko-amerykański dramat z 2018r. Film został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, otrzymał nominację do Oscara oraz do Złotego Globu w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Film opowiada o dwunastoletnim chłopcu Zainie, który żyje w skrajnej biedzie. Wytacza proces rodzicom za to, że go wydali na świat i jest skazany na życie w nieludzkich warunkach. Bohater pracował w sklepie u mężczyzny, który chciał poślubić jego młodszą siostrę, jednak potem ucieka i stara sobie radzić z dala od rodziny. Historia tego chłopca jest niezwykle przejmująca i pozostaje na długo w pamięci widzów.

Na drugim pokazie w dniu 15.11.2022r. obejrzeliśmy „Zestaw: Obcokrajowcy w Polsce”. To trzy krótkie filmowe opowieści: „60 kilo niczego”, „Mały palec”, „Obcy na mojej kanapie”.

„60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego to polski dramat krótkometrażowy z 2017r. Film ten przedstawia historię mężczyzny, który został kierownikiem w odkrywkowej kopalni kruszców. Zamierza on trzymać dyscyplinę twardą ręką, by przetrwać w środowisku pracowników fizycznych. Zdarza się jednak wypadek. Ranny zostaje Ukrainiec, który pracował na czarno. Wszystko się komplikuje, okazuje się, że życie jest nieprzewidywalne, a ludzie są czasem bezwzględni.

„Mały palec” w reżyserii Tomasza Cichonia to polska komedia krótkometrażowa z 2014r. Film opowiada o trzech przyjaciołach, którzy ukradli luksusowego mercedesa i sprzedali go paserowi. Zadowoleni z wyczynu udali się wraz z dziewczyną jednego z chłopaków do pobliskiego wietnamskiego baru. Czują się pewni siebie, obrażają obsługę i właściciela baru. Jednak ich odwaga po chwili przemienia się w strach przed właścicielem i jego pracownikami. Zamiast hulanki czeka ich długa i przerażająca noc.

„Obcy na mojej kanapie” w reżyserii Grzegorza Brzozowskiego to polski film dokumentalny z 2017r. Dokument przedstawia warszawiaków wkraczających w świat couchsurfingu. Do Warszawy przybywają obcokrajowcy, którzy zamieszkują w domach osób, którzy zgłosili swoje mieszkanie na tym portalu. Ta opowieść nie trzymała tak w napięciu, jak poprzednie, jednak pokazała ciekawe zjawisko społeczne coraz popularniejsze na świcie.
Trzecim filmem obejrzanym 14.12.2022r. był „Combat girls. Krew i honor” w reżyserii Davida Wnendta. Jest to niemiecki dramat z 2011r., który przedstawia Marisę, 20-letnią Niemkę, nienawidzącą obcokrajowców. Zachowuje się prowokująco, pije, pali, wdaje się w bójki, do swojej kolekcji tatuaży chce dołączyć portret Adolfa Hitlera. Jej domem jest gang neonazistów, gdzie rządzą nienawiść i przemoc. Do ich gangu dołącza 14-letnia Svena, Marisa staje się dla niej wzorem do naśladowania. Światopogląd Marisy ulega ewolucji, gdy spotyka młodego uchodźcę z Afganistanu. Obraz budzi u widza wiele refleksji.

5.01.2023r. byliśmy na filmie pt. „Młody Ahmed” w reżyserii Jeana-Pierrea Dardennea i Luca Dardennea. Jest to belgijsko-francuski dramat z 2019r. opowiadający o 14-letnim chłopcu¬, który uważa, że religia i wynikające z niej zasady są tym, co powinno być najważniejsze w codziennym życiu wszystkich wiernych. Tytułowy Ahmed pochodzi z muzułmańskiej, ale zlaicyzowanej rodziny belgijskiej. Od rozrywek czy kontaktu z rówieśnikami woli czytanie Koranu i naukę u zaprzyjaźnionego Imama. Jego zachowanie staje się problematyczne zarówno dla rodziny jak i dla nauczycieli. Chłopiec nie podaje ręki kobietom, nie toleruje innowierców oraz zaczyna się przejawiać u niego skłonność do przemocy, przez co może trafić do zakładu zamkniętego. Bardzo ciekawie przedstawiony problem skrajności w życiu człowieka.

Piątym filmem jest „Mustang” reżyserii Deniza Gamze Ergüven, który obejrzeliśmy 21.02.2023r. Jest to turecki dramat z 2015r. opowiadający o pięciu siostrach. Zaczyna się od bardzo przyjemnej sceny, pełnej spontanicznej radości, w której młodzież świętuje koniec roku szkolnego, Dziewczęta i chłopcy bawią się na plaży, siostry niewinnie flirtują z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa jest skandaliczna i w miasteczku wybucha skandal. Z dnia na dzień dom dziewcząt stał się dla nich więzieniem, a rodzina chce jak najszybciej wydać je za mąż. Dziewczynki próbują pokonać ograniczenia, by móc żyć po swojemu, jednak tylko najmłodsze z nich wytrwale dążą do niezaleznosci.

14.03.2023r. zapoznaliśmy się z materiałem pt. „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Jest to film dokumentalny z 2021r. opowiadający o Idzie Matysek, ciotecznej wnuczce Simony Kossak, która mieszkała w dziewiczej części Puszczy Białowieskiej. Ida porządkując zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne oraz świat magicznej, pradawnej puszczy. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć.

Ostatnim filmem był francusko-brytyjski dramat pt. „Nie jestem czarownicą” w reżyserii Rungano Nyoni, który obejrzeliśmy 14.04.2023r. Obraz przedstawia kilkuletnią dziewczynkę, która zostaje uznana przez mieszkańców wioski za wiedźmę. Zostaje wysłana do osady czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz czuje się częścią społeczności. Ale to społeczność wykluczonych i zniewolonych przez tych, którzy się jej boją i tych, którzy chcą na niej zarobić. Mała Shula będzie musiała podporządkować się zasadom panującym w wiosce. Wierzenia te i zwyczaje mogą jawić się jako absurdalne i czasem zabawne, jednak ich odbicie w rzeczywistości nosi ze sobą poważne konsekwencje.

OKF to niszowe kino, gdzie wyświetlane są ciekawe filmy, których w komercyjnych kinach nie znajdziecie. Problematyka wybranych obrazów w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej jest zawsze odpowiednio dobrana do wieku uczestników i powiązana z egzaminem maturalnym z języka polskiego. To teksty kultury, których znajomość może przydać się podczas egzaminu. Filmy w tym kinie poszerzają nasze horyzonty i zmieniają światopogląd odbiorców.

Kinga Buczkowska kl. II f
Opieka redakcyjna: mgr Żaneta Soduła

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie