Drukuj
Odsłony: 1176


28 maja 2020 roku odbył się kolejny webinar zorganizowany przez Urząd Patentowy w ramach projektu „Ochrona Własności Intelektualnej”. Po tematach: „Jesteś zwycięzcą! No dobrze i co dalej?” oraz „Bądź iPRO - Jak korzystać z zasobów Internetu z poszanowaniem praw własności intelektualnej”- nadszedł czas na spotkanie z młodym wynalazcą: Filipem Wylęgałą oraz, autorami komiksu – niespodzianki, panem Piotrem Brylskim oraz panią Agatą Juskowiak. Spotkanie w sposób profesjonalny i czarujący poprowadził pan Radosław Pleskot. Wydarzenie otworzył pan Piotr Zakrzewski, Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Jednak co do Filipa... ten wyjątkowy człowiek w sposób szczególny może zmotywować niejednego ucznia do cięższej pracy, dlatego na początek skupmy się na jego osobie.

Filip Wylęgała to absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Podczas swojej edukacji w szkole średniej był na profilu matematyczno – fizycznym. To również pilot samolotowy i szybowcowy – jak mówił podczas spotkania – to jego pasja od 14 roku życia. Filip zdradził nam również, że jego marzeniem jest być pilotem samolotu:

„Chciałbym dojść do licencji pilota samolotu”

Filip jest autorem i współautorem publikacji naukowych i popularnonaukowych, laureatem laureatem konkursów: Explory 2016 i 2017, a także EUCYS 2018 (polska edycja), w którym zajął I miejsce. Brał również udział w konkursie: Dobry pomysł 2018 oraz Droga na Harvard 2018. W 2016 roku uczestniczył w programie Start up Hub Poland. Filip to też akredytowany uczestnik Expo-Sciences International Fortaleza, Brazylia 2017 oraz EUCYS Dublin 2018. Został wyróżniony przez: Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych oraz Fundację Zawansowanych Technologii za projekt pt. „Automatyzacja wykrywania chorób naczyniowych siatkówki oka w oparciu o regułę Leonarda z Vinci”; Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz the Swan School za projekt pt. „Przydomowa niszczarka do plastiku”. Wielokrotny zwycięzca Marszów na Orientacje oraz uczestnik zawodów samolotowych w lataniu precyzyjnym.

Zadaliśmy Filipowi kilka pytań odnośnie jego osiągnięć i pracy nad nimi. Pytania dotyczyły głównie podejścia i refleksji Filipa z konkursów i przygotowań, a także nasz młody wynalazca zasugerował nam co możemy zrobić i zmienić by inni uczniowie też osiągali takie lub podobne sukcesy. Jak wyznaje - przystępował do konkursów „aby się sprawdzić” również z chęci do udziału w wymianie do Wielkiej Brytanii – naprawdę ambitne podejście, prawda?

Ale co z motywacją?
Chłopak przyznał, że podczas swojej przygody z konkursami miewał momenty zwątpienia, przez brak efektów swojego wysiłku, ale jak mówił – chcę o tym zapomnieć. Powiedział nam również, że znajomości ułatwiają pracę. Określił to mianem „wzajemnej motywacji”. Motywowało go otoczenie i inni uczestnicy konkursów. Konkurs to zdrowa rywalizacja . Jak konkurs się kończy samemu trzeba stawiać sobie cele – mówił. Warto również, że dzięki konkursom zdobył wiele kontaktów.

A inspiracje?
Dowiedzieliśmy się, że jego wzorcami byli wynalazcy. Wymienił m.in. Jana Szczepanika, Witolda Pileckiego oraz Ignacego Łukasiewicza. Młody naukowiec przyznał, że dzięki konkursom inaczej patrzy na problemy. Poznajemy problemy, których nawet nie byliśmy świadomi. – tłumaczył. – Wiedza z książek i Internetu nie wystarcza, tylko doświadczenie.

Na pytanie po co w ogóle być wynalazcą Filip odpowiedział, że daje mu to uczucie spełnienia i satysfakcji, to jego sposób na życie, znajdywanie i rozwiązywania problemów. Dodał, że owoce jego pracy jeszcze przychodzą. Jak widać nauka, ciężka praca i wytrwałość w dążeniu do swoich celów popłacają.

Po tym pouczającym wywiadzie z Filipem Wylęgałą mieliśmy jeszcze okazję poznać pana Piotra Brylskiego i panią Agatę Juskowiak. Poznaliśmy historię ich współpracy. Ich wspólnym celem było zaprezentowanie nowego, lepszego i przyjemniejszego sposobu na zrozumienie Ochrony Własności Przemysłowej (OWP) i Ochrony Własności Intelektualnej (OWI). Wspólnie (pan Piotr – treść, pani Agata – strona artystyczna) stworzyli komiks pt. „W pracowni Hermesa Robociarza” , który adresowany jest do starszej młodzieży i młodszych dorosłych. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć okładkę i pierwszą stronę komiksu. Jak zdradziła nam pani Juskowiak - komiks (w formie PDF) będzie do pobrania prawdopodobnie w przyszłym tygodniu na stronie Urzędu Patentowego RP . Już nie możemy się doczekać.

Oliwia Betlejewska i Oliwia Zygmunt Klasa 1i