Drukuj
Odsłony: 385

 Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Człowiek to nieodłączny element przyrody. Wraz ze światem flory i fauny tworzymy ekosystem naszej planety. Każde jego ogniwo, nawet najmniejsze ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego świata, dlatego też tak kluczowe jest dbanie o otaczającą nas przyrodę. Wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza biorący udział w programie PO WER Ponadnarodowa mobilność uczniów pt. „Lokalnie czy globalnie pomagać przyrodzie zawsze jest fajnie”, którzy postanowili tym razem zgłębić temat pomocy zwierzętom w schroniskach, a także wziąć udział w szeregu przedsięwzięć mających na celu pomoc bezdomnym i chorym czworonogom.

Zobacz zdjęcia!!!

Założeniem drugiej grupy projektowej było zorganizowanie akcji informacyjnej, a także szerokiego spektrum działań niosących realną pomoc potrzebującym zwierzakom. W porozumieniu ze szkołą partnerską w Gioia del Colle we Włoszech ustaliliśmy priorytety, a także wybraliśmy instytucje na rzecz których będziemy działać. Przed przystąpieniem do mobilności uczniowie V LO wzięli udział w wycieczce do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole, a także odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Podczas wycieczek edukacyjnych dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują placówki, jakiej pomocy oczekują, jak zostać wolontariuszem oraz ustaliliśmy przebieg współpracy.

Grudzień to okres przygotowań do Bożego Narodzenia. W tym czasie chętnie pomagamy innym, dzielimy się dobrem i miłością. Naszym priorytetem stało się wykorzystanie szczytnej idei świąt do pomocy schronisku. W tym celu uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych i wycieczce na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. To tu zaobserwowaliśmy i nauczyliśmy się, jak wykonywać piękne tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe. Stworzone przez nas kartki, bombki i stroiki wykorzystaliśmy jako fanty podczas kwesty w czasie kiermaszu świątecznego zorganizowanego na terenie V LO oraz podczas „Gwiazdkowej Alei”. Nasi uczniowie zaprojektowali też kalendarze, kubki i torby ze zdjęciami podopiecznych schroniska. Dzięki wsparciu społeczności szkolnej i mieszkańców Częstochowy zwierzaki otrzymały w prezencie świątecznym karmę specjalistyczną przeznaczoną dla chorych psów i kotów.

Nagraliśmy też filmy promujące ideę wolontariatu, a także adopcji bezdomnych zwierząt pod hasłem „Adoptuj nie kupuj!”. Ponadto zorganizowaliśmy akcję prewencyjną „Stop fajerwerkom!” wśród uczniów V LO oraz społeczności lokalnej. Informując przechodniów o skutkach używania petard, wręczaliśmy kalendarzyki listkowe zachęcając ich do przekazania pieniędzy na rzecz schroniska zamiast kupna fajerwerków.

Realizacja założeń projektu pokazała, jak wieloaspektowych działań wymaga uświadomienie społeczeństwu problemu bezdomnych zwierząt. My nauczyliśmy się, że nawet najmniejsza pomoc jest istotna i że każdy z nas może coś dać od siebie, wystarczy chcieć. A wśród uczestników projektu chęci nie brakuje!

Nasze serce dla zwierząt pokazaliśmy też we Włoszech. To tu pod opieką nauczycieli (mgr K. Michalik, mgr M.Ouali-Sucheckiej, mgr A. Salachny i mgr K. Wojtal) wraz ze szkołą partnerską zorganizowaliśmy kolejną akcję charytatywną, tym razem na rzecz chorych i rannych żółwi znajdujących się w Centro Recupero Tartarughe Marine w miejscowości Molfetta. Dzięki uprzejmości lokalnych władz mieliśmy okazję poznać podopiecznych oraz działalność ośrodka. Wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami z Gioia del Colle dla lokalnej społeczności przygotowaliśmy kiermasz świąteczny z koncertem kolęd. Dzięki naszej akcji mieszkańcy dowiedzieli się o istnieniu ośrodka pomocy żółwiom morskim, a w zamian za ozdoby świąteczne mogli wesprzeć kwestę zorganizowaną we współpracy z pracownikami centrum. Okazuje się, że bezdomne i chore zwierzęta potrzebują naszej pomocy nie tylko lokalnie, ale i globalnie, a niesienie jej jest wspólnym mianownikiem szkół partnerskich.

Mamy nadzieję, że nasze działania choć trochę zainspirowały innych do pomocy nie tylko od święta. Uczniowie V LO z pewnością będą kontynuować współpracę ze schroniskiem w myśl przesłania „Pomagamy my, pomagaj i ty!”.

mgr Kinga Michalik z zespołem projektowym PO WER

Opis alternatywny: na zdjęciach uczniowie z V LO biorący udział w projekcie PO WER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Lokalnie czy globalnie pomagać przyrodzie zawsze jest fajnie”