Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

znaki_na_stronie1.png

"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

V Liceum Ogólnokształcące we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” zorganizowało ponad tygodniowe wakacje dla młodych Polaków z Litwy. Młodzież wyjechała od nas zachwycona i pełna niezapomnianych wrażeń.

Zobacz zdjęcia!!!

Dla większości spośród 30 uczniów z Litwy były to pierwsze odwiedziny Częstochowy. Przyjechali oni do naszego miasta z zaprzyjaźnionych szkół polskich w Wilnie, Solecznikach i Grzegorzewie. Zaprosili ich i zorganizowali im pobyt nauczyciele V LO im. Mickiewicza należący do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. - To właśnie dzięki projektowi „Lato z Polską” udało się nam zorganizować wakacyjny pobyt w Częstochowie dla polskiej młodzieży  z Litwy – wyjaśnia mgr Małgorzata Witek, dyrektor V LO im. Mickiewicza, koordynator projektu. – Przygotowaliśmy dla nich tak intensywny plan zajęć, że na nudę nie mieli czasu.

Nasi goście zwiedzili królewski Kraków i Kopalnię Soli w Wieliczce. Zeszli w podziemia Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz pokonali łódkami  korytarze Sztolni Czarnego Pstrąga. Podziwiali zamki jurajskie w Ogrodzieńcu i Olsztynie. Relaksowali się podczas wizyty w aquaparku oraz spaceru z alpakami. Rywalizowali w turniejach w kręgielni i na ściance wspinaczkowej oraz podczas gry terenowej, w której wykazali się umiejętnościami logicznego myśleniem. Jeśli do tego dodamy, że poznali klasztor na Jasnej Górze i zabytki Częstochowy, to widać, że program ich pobytu był bardzo bogaty i różnorodny. Aby wszystkie plany wakacyjne się powiodły nad ich realizacją czuwały mgr Dorota Magacz oraz mgr Iwona Karlak, które każdego dnia od rana do wieczora towarzyszyły naszym gościom. We wszystkich wycieczkach i zajęciach sportowych brali udział również uczniowie naszej szkoły – Milena Musiał, Nikola Macherzyńska oraz Marcin Tyrała, który w roli fotografa i operatora kamery był niezastąpiony. Podczas wspólnie spędzonych dni nawiązały się nowe przyjaźnie, które już zaowocowały wymianą zdjęć i przesyłaniem wiadomości poprzez portale społecznościowe.

Młodzi Polacy oraz ich nauczyciele nie spędzali jednak czasu wyłącznie na przyjemnościach. Odwiedzając naszą szkołę zwiedzili Salę Tradycji i Czynu Niepodległościowego oraz izbę pamiątek po PRL. Później wzięli udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez mgr Jarosława Sobkowskiego. Podczas warsztatów literackich młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością literatury polskiej.

- To był cudowny czas poznawania nowych miejsc i ludzi – przyznali zgodnie Wiktoria Bielak z Grzegorzewa, Edgar Kuka z Wilna i Marek Valiućko z Solecznik.

Ich koleżanka Wita Borejsza była u nas już drugi raz. Przede wszystkim dlatego, że po raz kolejny zwyciężyła w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez V LO oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Była to więc okazja do wręczenia jej i kilku innym osobom nagród i pamiątkowych dyplomów. Pani dyrektor Małgorzata Witek, przemawiając do laureatów trzech międzynarodowych konkursów i gratulując im sukcesów podkreśliła, że w ich pracach widać było nie tylko ogromne zaangażowanie, ale również patriotyzm i polskość.

W tym samym czasie w Częstochowie przebywała też młodzież ze Szkoły Polskiej w Rezekne na Łotwie oraz dzieci i młodzież z Humania i Berdyczowa na Ukrainie. - Kiedy przy jednym z ognisk, jakie zorganizowaliśmy dla 160 uczestników zasiedli młodzi ludzie z Litwy, Łotwy, Ukrainy i uczniowie częstochowskich szkół czuło się, że wszystkich nas coś łączy – stwierdza mgr Dorota Magacz. – Przyjaźń…

mgr Jarosław Sobkowski

 

Piszą, mówią o nas....

http://wczestochowie.pl/m/artykul/40615,mlodzi-z-litwy--lotwy-i-ukrainy-na-wakacjach-w-czestochowie

https://www.youtube.com/watch?v=hamJhmz5Iok

https://www.czestochowa.pl/dzieci-z-lotwy-litwy-i-ukrainy-w-urzedzie-miasta

https://www.czestochowa.pl/odwiedziny-mlodych-z-litwy-lotwy-i-ukrainy

https://www.jp2.lt/aktualnosci/6310e8f36094c

 

Opis alternatywny: w galerii znajduje się 58 zdjęć z wakacyjnego pobytu młodzieży ze szkół polskich w Wilnie, Solecznikach i Grzegorzewie

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
   

Gościmy  

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie