Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Piątek, 8 lutego 2019 roku, był bardzo ważnym dniem nie tylko dla społeczności V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie, ale także dla wszystkich, licznie zgromadzonych gości. To za sprawą uroczystego otwarcia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego, która od marca 2018 roku powstawała w naszym liceum z inicjatywy płk. Jana Trzcińskiego. Przewodniczącym zespołu do spraw jej utworzenia został dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Rafał Piotrowski. Tuż przed godziną 12:00, w sali gimnastycznej V LO, tłumnie zgromadzili się zaproszeni goście. Każdy z nich otrzymał specjalnie przygotowane na tę uroczystość, wydanie gazety „Goniec częstochowski”.

Wśród osób, które pojawiły się tego dnia w naszej szkole byli m.in.: wiceprezydent Częstochowy – Ryszard Stefaniak, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie – Agnieszka Kocela, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji – Aleksander Wierny, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Reduta Częstochowa im. Porucznika Ordyńskiego – Adam Kurus, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie – ppłk Adrian Klimek, Kapelan Środowisk Kombatanckich – ks. Stanisław Rospondek, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Juliusz Domagalski, Prezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów – Edward Szostak, Prezes Związku Sybiraków – Grzegorz Lipowski, Prezes Związku Inwalidów Wojennych RP – Tadeusz Muszyński, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” – Beata Bielecka, Prezes Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Edmund Nowakowski, Prezes Zarządu Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę – Józef Sowa, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Adam Kiwacki, Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych – Mieczysław Stasiak, Prezes Związku Piłsudczyków RP Towarzystwo Przyjaciół Józefa Piłsudskiego – Artur Stępień, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie – Zbigniew Janus, syn Stefana Pabiańczyka, szefa łączności 7 Dywizji AK - Stefan Pabjańczyk oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież.

Na wstępie głos zabrała dyrektor V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie - Małgorzata Witek, która w imieniu głównego organizatora uroczystości – Urzędu Miasta Częstochowy i gospodarza – całej społeczności V LO powitała wszystkich zgromadzonych gości, a następnie oddała głos panu wiceprezydentowi Częstochowy, historykowi – Ryszardowi Stefaniakowi, który mówił nie tylko o Izbie Tradycji, ale również o Ojczyźnie i patriotyzmie, podkreślając jakże ważną dewizę – „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk Jan Trzciński – inicjator powstania Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego w naszym liceum. Po przemowach nadszedł czas, aby podziękować wszystkim tym, którzy pamięć o przeszłości szczególnie pielęgnują. Pan wiceprezydent Częstochowy - Ryszard Stefaniak wraz z Komendantem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie – ppłk. Adrianem Klimkiem wręczyli brązowe medale za zasługi dla Ligi Obrony Kraju. Odznaczenia otrzymali: inspektor Dariusz Sil, inspektor Henryk Wilczyński oraz pani Agnieszka Jeż. Krzyże Korpusu Kadetów, z rąk pana wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka oraz młodszego inspektora Adama Dłużniaka, odebrali: inspektor Artur Wojciechowski, inspektor Rafał Kluba i pan Grzegorz Basiński.

Następnie, po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaliśmy hymn państwowy, a chwilę później rozpoczął się montaż słowno-muzyczny pt. „Pieśni, z którymi szliśmy do wolności” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Szkolnego V LO pod opieką pań: mgr Eweliny Aleksandrowicz i mgr Danuty Zielińskiej. Montaż poświęcony tym wszystkim Polakom: dowódcom, żołnierzom, sanitariuszom, kombatantom, którzy swą postawą i ofiarą swej krwi wywalczyli niepodległość Naszej Ojczyzny 100 lat temu, a następnie, w czasie II wojny światowej, jej bronili.

Prowadzący występ: Kuba Demczuk i Oliwia Wiśniewska (IA) przypomnieli nam historię „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pieśni „Boże, coś Polskę”, którą usłyszeliśmy w wykonaniu Doroty Pietras (IB) i aktorów Amatorskiego Teatru Szkolnego. Mistrzowska, pełna ekspresji recytacja „Reduty Ordona” w wykonaniu Grzegorza Kulika (IIB) poruszyła serca widzów. Następnie na scenie pojawił się Tomasz Bejm (IIC), który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego i mocnym, żołnierskim głosem odczytał rozkaz z dn. 3 sierpnia 1914 roku.

Oczarowana widownia z przyjemnością wysłuchała patriotycznych pieśni: „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Wojenko, wojenko” w wykonaniu szkolnego chóru, a także „Szarej piechoty” zagranej na flecie, przez Nikolę Droździok (IB). A kiedy na scenę wkroczyły ze swoim repertuarem: Julia Bodziachowska (IIIF) „Miejcie nadzieję” oraz „Ojczyzno ma”, Oliwia Migoń (IIB) „Rozkwitały pąki białych róż” i Karolina Kasztelan (IIIB) „Taki kraj” – publiczność zamarła z zachwytu i gromkimi brawami nagrodziła talent oraz artystyczne kreacje naszych aktorek. Nie zabrakło również kolejnych, wzruszających recytacji. Wysłuchaliśmy: „Do moich synków” (Oktawii Hak IID), „Balladę o Jurku Bitschanie” (Macieja Heromińskiego IIIB), fragment „Ballady” Czesława Miłosza (Wiktorii Bednarek IIIA) oraz „Katechizm polskiego dziecka” (Radosława Rutkowskiego IIIB wraz z chórem).

Ostatnim elementem artystycznym programu było wspomnienie słów naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II, który dla szeroko pojętej wolności i niepodległości zrobił wiele dla Polaków, dla Polski, dla świata. Wysłuchaliśmy, jak mądrze i obrazowo mówił o ojczyźnie, o tym, do czego nie tylko my jako Polacy, ale my jako ludzie jesteśmy w życiu zobowiązani. Krótkie wyjątki z licznych wystąpień Karola Wojtyły odczytali chłopcy z IIA: Piotr Juszczyk, Bartłomiej Strojec i Jakub Łach przy akompaniamencie „Barki”, zagranej na skrzypcach przez Oliwię Migoń (IIB).

Po zakończonej części artystycznej, wszyscy udaliśmy się w stronę Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego. Tam nastąpiło symboliczne przecięcie biało-czerwonej wstęgi przez wiceprezydenta Częstochowy – Ryszarda Stefaniaka, Kapelana Środowisk Kombatanckich - ks. Stanisława Rospondka oraz panią dyrektor – Małgorzatę Witek. Najpierw wszyscy z uwagą wczytywali się w 10 tablic edukacyjnych, w których została przedstawiona historia Częstochowy, a następnie każdy, ze skupieniem i koncentracją, oglądał wystawę, którą tworzy Izba. Znalazły się w niej m.in.: znaleziska cywilne z bitwy pod Mokrą; dowody kłamstwa katyńskiego; polskie odznaczenia i odznaki wojskowe, na czele z Virtuti Militari; pamiątki II Korpusu Polskiego; elementy „Błyskawicy”, czyli radiostacji z powstania warszawskiego, która powstała właśnie w Częstochowie; granat ręczny odłam wz. 1931; pistolet M.Steir wz. 1913 i M.EN wz. 1923/25, a także liczne pamiątki i fotografie ze zbiorów związków kombatanckich działających w Częstochowie.

Jesteśmy dumni, że to właśnie w naszym liceum powstała Izba Tradycji Czynu Niepodległościowego. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspierały tworzenie Izby, a także tym, którzy podarowali swoje cenne pamiątki i zbiory. Takie miejsca, jak to, pozwalają ocalić od zapomnienia ludzi gotowych poświęcić swoje życie w imię walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. My – jako młodzi ludzie, przyszłość tego narodu – musimy pamiętać o naszej historii i przeszłości.

Jak mawiał kard. Stefan Wyszyński: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości”. Nasze dzieje należą do tych, o których nie można zapomnieć i niech takie miejsca będą tego dowodem.

Dawid Zębik (IIIB)

zdjęcia: Sara Wojciechowska (IIA)

 

(Na zdjęciach zaprezentowano przebieg uroczystości z otwarcia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego w V LO w Częstochowie.)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie