Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Piątek, 8 lutego 2019 roku, był bardzo ważnym dniem nie tylko dla społeczności V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie, ale także dla wszystkich, licznie zgromadzonych gości. To za sprawą uroczystego otwarcia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego, która od marca 2018 roku powstawała w naszym liceum z inicjatywy płk. Jana Trzcińskiego. Przewodniczącym zespołu do spraw jej utworzenia został dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Rafał Piotrowski. Tuż przed godziną 12:00, w sali gimnastycznej V LO, tłumnie zgromadzili się zaproszeni goście. Każdy z nich otrzymał specjalnie przygotowane na tę uroczystość, wydanie gazety „Goniec częstochowski”.

Wśród osób, które pojawiły się tego dnia w naszej szkole byli m.in.: wiceprezydent Częstochowy – Ryszard Stefaniak, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie – Agnieszka Kocela, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji – Aleksander Wierny, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Reduta Częstochowa im. Porucznika Ordyńskiego – Adam Kurus, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie – ppłk Adrian Klimek, Kapelan Środowisk Kombatanckich – ks. Stanisław Rospondek, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Juliusz Domagalski, Prezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów – Edward Szostak, Prezes Związku Sybiraków – Grzegorz Lipowski, Prezes Związku Inwalidów Wojennych RP – Tadeusz Muszyński, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” – Beata Bielecka, Prezes Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Edmund Nowakowski, Prezes Zarządu Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę – Józef Sowa, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Adam Kiwacki, Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych – Mieczysław Stasiak, Prezes Związku Piłsudczyków RP Towarzystwo Przyjaciół Józefa Piłsudskiego – Artur Stępień, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie – Zbigniew Janus, syn Stefana Pabiańczyka, szefa łączności 7 Dywizji AK - Stefan Pabjańczyk oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież.

Na wstępie głos zabrała dyrektor V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie - Małgorzata Witek, która w imieniu głównego organizatora uroczystości – Urzędu Miasta Częstochowy i gospodarza – całej społeczności V LO powitała wszystkich zgromadzonych gości, a następnie oddała głos panu wiceprezydentowi Częstochowy, historykowi – Ryszardowi Stefaniakowi, który mówił nie tylko o Izbie Tradycji, ale również o Ojczyźnie i patriotyzmie, podkreślając jakże ważną dewizę – „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk Jan Trzciński – inicjator powstania Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego w naszym liceum. Po przemowach nadszedł czas, aby podziękować wszystkim tym, którzy pamięć o przeszłości szczególnie pielęgnują. Pan wiceprezydent Częstochowy - Ryszard Stefaniak wraz z Komendantem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie – ppłk. Adrianem Klimkiem wręczyli brązowe medale za zasługi dla Ligi Obrony Kraju. Odznaczenia otrzymali: inspektor Dariusz Sil, inspektor Henryk Wilczyński oraz pani Agnieszka Jeż. Krzyże Korpusu Kadetów, z rąk pana wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka oraz młodszego inspektora Adama Dłużniaka, odebrali: inspektor Artur Wojciechowski, inspektor Rafał Kluba i pan Grzegorz Basiński.

Następnie, po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaliśmy hymn państwowy, a chwilę później rozpoczął się montaż słowno-muzyczny pt. „Pieśni, z którymi szliśmy do wolności” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Szkolnego V LO pod opieką pań: mgr Eweliny Aleksandrowicz i mgr Danuty Zielińskiej. Montaż poświęcony tym wszystkim Polakom: dowódcom, żołnierzom, sanitariuszom, kombatantom, którzy swą postawą i ofiarą swej krwi wywalczyli niepodległość Naszej Ojczyzny 100 lat temu, a następnie, w czasie II wojny światowej, jej bronili.

Prowadzący występ: Kuba Demczuk i Oliwia Wiśniewska (IA) przypomnieli nam historię „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pieśni „Boże, coś Polskę”, którą usłyszeliśmy w wykonaniu Doroty Pietras (IB) i aktorów Amatorskiego Teatru Szkolnego. Mistrzowska, pełna ekspresji recytacja „Reduty Ordona” w wykonaniu Grzegorza Kulika (IIB) poruszyła serca widzów. Następnie na scenie pojawił się Tomasz Bejm (IIC), który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego i mocnym, żołnierskim głosem odczytał rozkaz z dn. 3 sierpnia 1914 roku.

Oczarowana widownia z przyjemnością wysłuchała patriotycznych pieśni: „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Wojenko, wojenko” w wykonaniu szkolnego chóru, a także „Szarej piechoty” zagranej na flecie, przez Nikolę Droździok (IB). A kiedy na scenę wkroczyły ze swoim repertuarem: Julia Bodziachowska (IIIF) „Miejcie nadzieję” oraz „Ojczyzno ma”, Oliwia Migoń (IIB) „Rozkwitały pąki białych róż” i Karolina Kasztelan (IIIB) „Taki kraj” – publiczność zamarła z zachwytu i gromkimi brawami nagrodziła talent oraz artystyczne kreacje naszych aktorek. Nie zabrakło również kolejnych, wzruszających recytacji. Wysłuchaliśmy: „Do moich synków” (Oktawii Hak IID), „Balladę o Jurku Bitschanie” (Macieja Heromińskiego IIIB), fragment „Ballady” Czesława Miłosza (Wiktorii Bednarek IIIA) oraz „Katechizm polskiego dziecka” (Radosława Rutkowskiego IIIB wraz z chórem).

Ostatnim elementem artystycznym programu było wspomnienie słów naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II, który dla szeroko pojętej wolności i niepodległości zrobił wiele dla Polaków, dla Polski, dla świata. Wysłuchaliśmy, jak mądrze i obrazowo mówił o ojczyźnie, o tym, do czego nie tylko my jako Polacy, ale my jako ludzie jesteśmy w życiu zobowiązani. Krótkie wyjątki z licznych wystąpień Karola Wojtyły odczytali chłopcy z IIA: Piotr Juszczyk, Bartłomiej Strojec i Jakub Łach przy akompaniamencie „Barki”, zagranej na skrzypcach przez Oliwię Migoń (IIB).

Po zakończonej części artystycznej, wszyscy udaliśmy się w stronę Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego. Tam nastąpiło symboliczne przecięcie biało-czerwonej wstęgi przez wiceprezydenta Częstochowy – Ryszarda Stefaniaka, Kapelana Środowisk Kombatanckich - ks. Stanisława Rospondka oraz panią dyrektor – Małgorzatę Witek. Najpierw wszyscy z uwagą wczytywali się w 10 tablic edukacyjnych, w których została przedstawiona historia Częstochowy, a następnie każdy, ze skupieniem i koncentracją, oglądał wystawę, którą tworzy Izba. Znalazły się w niej m.in.: znaleziska cywilne z bitwy pod Mokrą; dowody kłamstwa katyńskiego; polskie odznaczenia i odznaki wojskowe, na czele z Virtuti Militari; pamiątki II Korpusu Polskiego; elementy „Błyskawicy”, czyli radiostacji z powstania warszawskiego, która powstała właśnie w Częstochowie; granat ręczny odłam wz. 1931; pistolet M.Steir wz. 1913 i M.EN wz. 1923/25, a także liczne pamiątki i fotografie ze zbiorów związków kombatanckich działających w Częstochowie.

Jesteśmy dumni, że to właśnie w naszym liceum powstała Izba Tradycji Czynu Niepodległościowego. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspierały tworzenie Izby, a także tym, którzy podarowali swoje cenne pamiątki i zbiory. Takie miejsca, jak to, pozwalają ocalić od zapomnienia ludzi gotowych poświęcić swoje życie w imię walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. My – jako młodzi ludzie, przyszłość tego narodu – musimy pamiętać o naszej historii i przeszłości.

Jak mawiał kard. Stefan Wyszyński: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości”. Nasze dzieje należą do tych, o których nie można zapomnieć i niech takie miejsca będą tego dowodem.

Dawid Zębik (IIIB)

zdjęcia: Sara Wojciechowska (IIA)

 

(Na zdjęciach zaprezentowano przebieg uroczystości z otwarcia Izby Tradycji Czynu Niepodległościowego w V LO w Częstochowie.)

   
   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie