Drukuj
Odsłony: 775

          


To nasze szkolne muzeum, choć otwarte jest dla wszystkich, którzy chcieliby je zobaczyć. Znajduje się na parterze szkoły i zajmuje sporą część korytarza oraz dwie sale. Na razie dostępna jest tylko jedna z nich, w której mieszczą się głównie pamiątki dotyczące czynu zbrojnego polskich żołnierzy z lat 1939-1949. Przede wszystkim Częstochowian, którzy stali na straży naszych granic w pierwszych dniach września 1939 (bo Częstochowa leżała zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Niemcami), tych, którzy ginęli w Katyniu i innych miejscach kaźni, którzy przeszli szlak bojowy wraz z Armią Andersa a w końcu także tych, którzy nie pogodzili się z komunistyczną władzą po 1945 roku.

Szerokie spektrum postaw bohaterskich symbolizują ciekawe pamiątki (artefakty). Mamy bardzo ciekawe znaleziska z pola bitwy pod Mokrą, wśród których znajdują się m.in. łuski z rusznicy przeciwpancernej Ur (wystrzelone w boju z hitlerowskimi czołgami). Wśród pamiątek znalazł się też krzyż Virtuti Militari – najwyższe polskie bojowe odznaczenie przyznawane za szczególną odwagę w walce z wrogiem.

W naszym "muzeum" mamy np. makietę schronu bojowego z 1939 roku. Korytarz szkolny zdobią tablice z historycznymi zdjęciami obrazującymi polski czyn zbrojny od odzyskania niepodległości w 1918 roku po ostatnie dni PRL-u w 1989 roku. Tam też znajduje się jedna z cenniejszych szkolnych pamiątek – oryginalny kamienny plafon z symbolem I Brygady Legionów, który znajdował się na zniszczonym przez Niemców pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stał on przed frontem naszej szkoły przez kilka przedwojennych lat i pierwsze dni okupacji hitlerowskiej. Obecnie grupa miłośników historii Częstochowy stara się odbudować ten monument.

Przygotowujemy także drugą salę wystawienniczą, w której znajdą się pamiątki po PRL. W dużej części będzie to zbiór przedmiotów pochodzących od naszych uczniów. Wspólnie staramy się stworzyć ekspozycję przenoszącą zwiedzających do lat młodości naszych dziadków i rodziców. Będzie upamiętniać najważniejsze wydarzenia wiodące Polskę ku demokratycznej niezależności w 1989 roku.

 

mgr Jarosław Sobkowski