Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

W środę 27.09.2018 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę utworzenia Szarych Szeregów oraz powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W obchodach uczestniczyli harcerze, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich i służb mundurowych, uczniowie częstochowskich szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz reprezentanci władz miasta na czele z zastępcą prezydenta panem Ryszardem Stefaniakiem.

V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Częstochowie reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Igor Morawiec (IIB), Wiktoria Kowalik (IIIF) oraz Mikołaj Gap (IIIF) pod opieką mgr Krzysztofa Zająca. O godz. 16.40 na Placu Biegańskiego zgromadzili się uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi. Stamtąd nastąpił przemarsz sformowanej z przybyłych kolumny na Plac Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Obchody rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego, po czym głos zabrał zastępca prezydenta p. Ryszard Stefaniak, nawiązując w przemówieniu do powstania i działalności w trakcie II wojny światowej Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Po przemówieniu Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego p. Stanisław Gmitruk wręczył wyróżnionym Odznaczenia Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Następnie odbył się Apel Poległych, w którym wspomniano poległych i zamordowanych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego oraz członków Szarych Szeregów z regionu Częstochowy.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”.Uroczystość zakończyła się odegraniem hymnu ZHP i przemarszem pocztów sztandarowych po Placu Pamięci Narodowej.

mgr Krzysztof Zając


Polskie Państwo Podziemne - ważniejsze informacje

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu, a następnie 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową (AK). Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie. Jesienią 1941 roku do ZWZ należało 40 tysięcy żołnierzy, pod koniec 1942 roku AK liczyła ich już około 200 tysięcy. Była to największą podziemna armia w okupowanej Europie. AK została rozwiązana w styczniu 1945r., jednak część oddziałów kontynuowała walkę z władzą komunistyczną w powstałej później organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłóść (WIN). Obok działalności zbrojnej, konspiracja w latach 1939-45 objęła różne sfery, związane z funkcjonowaniem państwa. W okupowanej Polsce działały konspiracyjne sądy, podziemna prasa, w sferze kultury teatry, a w dziedzinie oświaty tajne komplety, obejmujące szkolnictwo średnie i wyższe. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował więc prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie