Drukuj
Odsłony: 1433

W piątek 22.11. na Placu Orląt Lwowskich w Częstochowie odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji 101. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa. Organizatorami obchodów był częstochowski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy.

W uroczystości na Placu Orląt Lwowskich uczestniczyli parlamentarzyści (senator Wojciech Konieczny), przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, służb mundurowych oraz kombatanci. Licznie przybyły także poczty sztandarowe wraz z młodzieżą z częstochowskich szkół.

V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Arkadiusz Tracz (IC), Marta Biskupska i Maria Klekowska (IF) pod opieką mgr Krzysztofa Zająca. Po odegraniu hymnu nastąpiły oficjalne przemówienia oraz modlitwa kapelana Eustachego Rakoczego za poległych obrońców Lwowa. W trakcie uroczystości odbył się także Apel Poległych Obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich zakończony odegraniem na trąbce żałobnego utworu „Cisza”.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Orląt Lwowskich. Uroczystość zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca oraz Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa. Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych kilkunastoletnich mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku polskich oddziałów wojskowych, w listopadzie 1918 r. bronili miasta przed ukraińską formacją Strzelców Siczowych. Młodzież skutecznie powstrzymywała ukraińskie oddziały, aż do przybycia w połowie 1919 r. regularnych oddziałów polskich.

Pierwszy etap konfliktu zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku, gdy oddziały ukraińskie wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Z tego względu 22.11 został przyjęty jako dzień, w którym corocznie wspominamy i czcimy polskich obrońców Lwowa.

Sprawozdanie przygotował – mgr Krzysztof Zając

 

W galerii znajdują się zdjęcia z uroczystości patriotycznej z okazji 101. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa, która miała miejsce na na Placu Orląt Lwowskich w Częstochowie.