Drukuj
Odsłony: 1726

kampania2017 

Kolejny raz Częstochowa włącza się do międzynarodowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, która rozpoczęła się 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a zakończy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Przemoc wobec kobiet to poważny problem społeczny, często przemilczany i nietraktowany poważnie. Udajemy, że go nie ma. Tymczasem, w naszym kraju, przeszło 800 tysięcy kobiet rocznie doświadcza różnych form przemocy.

Niecałe 200 tysięcy zostaje skatowana do tego stopnia, że umiera w wyniku obrażeń lub popełnia samobójstwo. W ramach polskiej kampanii oprócz intensywnych działań informacyjnych w mediach, mieszkanki Częstochowy będą miały możliwość bezpłatnego skorzystania z konsultacji prawnych oraz udziału w warsztatach rozwoju osobistego. Przemoc wobec kobiet i dziewcząt – przyczyna i zarazem skutek nierówności i dyskryminacji płci - pozostaje jednym z najpoważniejszych i najbardziej tolerowanych naruszeń praw człowieka na całym świecie.

Krzywda w stosunku do kobiet, to „każdy akt przemocy, związany z faktem przynależności danej osoby do określonej płci, którego rezultatem jest lub może być fizyczne, seksualne lub psychiczne cierpienie płci pięknej”. Przemoc ze względu na płeć niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Jest ich całe mnóstwo, a i tak nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Należą do nich szkody fizyczne, psychiczne i społeczne. Na ogół są to dolegliwości somatyczne: bóle głowy, brzucha, ciągła obawa o życie, poczucie winy, izolacja, smutek, bezsilność, bezradność, wybuchowość, agresja do innych osób, samookaleczenia, próby samobójcze, depresja. Skutkiem przemocy wobec pań, często jest ich śmierć.

Każdy człowiek ma swoje prawa jak i obowiązki, o czym należy pamiętać. Każdy obywatel bez względu na to kim jest, i jaką płeć reprezentuje zasługuje na szacunek wobec drugiej osoby. Co można robić, by zapobiec przemocy i agresji? Wzmacniaj i wspieraj działania Obrończyń Praw Człowieka. Domagaj się pociągnięcia do odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych oraz niepaństwowych za popełnione akty przemocy. Rozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi, społecznością lokalną na temat przemocy w rodzinie, aby zachęcić ich do wspierania osób zgłaszających przemoc i zmniejszyć ryzyko napiętnowania. Pisz i rozmawiaj na temat występowania przemocy seksualnej, aby podnieść świadomość na poziomie lokalnym i międzynarodowym.

Niestety wciąż funkcjonuje taki stereotyp, że jeśli kobieta doznała przemocy to najczęściej sama jest sobie winna: ubierała się nie tak jak trzeba, obracała się w niewłaściwym towarzystwie, piła alkohol. Co jeszcze decyduje o tym, że problem, o którym można powiedzieć, że przybiera skalę epidemii, jest nadal marginalizowany? To bierna postawa otoczenia, opierająca się na przekonaniu, że mnie to nie dotyczy. Skoro ktoś nie prosi mnie o pomoc, to chociaż widzę, że zmiany w jego zachowaniu odzwierciedlają jakieś problemy, nie będę wtrącać się w jego życie. Kultywowaniu takiej postawy niewątpliwie sprzyja niechęć do budowania więzi społecznych, ucieczka do wirtualnego świata, bezpiecznego, ponieważ daje możliwość szybkiego i bezpiecznego rozłączenia się z drugą osobą.

Nie bądź obojętny na ludzkie nieszczęście, reaguj! Pokażmy, że nie godzimy się na przemoc, bądźmy osobami godnymi naśladowania.

Angelika Lewandowska, klasa IIIB
opieka redakcyjna: dr Melania Orzechowska