Wychowanie to proces wspomagania w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Zrównoważony rozwój w każdym obszarze, zrozumienie własnego funkcjonowania w świecie oraz relacje z innym ludźmi pozwolą odnosić sukcesy i żyć szczęśliwie. Profilaktyka to proces wspomagania w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka wspomaga proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka.

Zgodnie z regulacją ustawową program wychowawczo-profilaktyczny obejmuje cztery sfery: fizyczną, intelektualną, społeczną oraz duchową. Podstawowym założeniem naszego programu wychowawczo-profilaktycznego jest budowanie pomostu między wychowaniem i profilaktyką. Program tworzy harmonijne relacje między przekazywaniem wiedzy i kształtowaniem umiejętności oraz postaw uczniów. Stanowi zaplanowany zestaw oddziaływań na ucznia, nauczyciela, rodzica i środowisko lokalne.

Treści i działania o charakterze wychowawczo-profilaktycznym, dostosowane są do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i problemów występujących w społeczności szkolnej. Program powstał po identyfikacji sukcesów i porażek wychowawczych szkoły posługując się statystykami szkolnymi i indywidualnymi przypadkami; potrzeb i oczekiwań uczniów oraz rodziców; problemów i zagrożeń występujących w środowisku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz czynników chroniących i czynników ryzyka w szkole. Š

 

dr Melania Orzechowska

Program wychowawczo-profilaktyczny 2022/2023

 

 

 

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Fundacja stara się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

W Akademickim Centrum Kultury, czyli popularnym Klubie „Politechnik” 18 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie młodzieży częstochowskich szkół (w tym klasy Ib pod opieką mgr Margarity Janik oraz zespółu Mick Art Group pod opieką dr Melanii Orzechowskiej i mgr Edyty Pietrzkowskiej) z psychoterapeutą ds uzależnień – panem Arkadiuszem Pudło, który w ciekawy sposób przedstawił model stopniowego uzależniania się od różnych używek.

Zobacz zdjęcia!!!

 

Kampania Pola Nadziei to ogólnoświatowa kwesta na rzecz osób objętych opieką hospicyjną. Na swój symbol hospicja z całego świata wybrały żółty kwiat - żonkil. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku „Pola Nadziei” to program ogólnopolski. Od tego momentu Hospicjum im. Łazarza w Krakowie jest koordynatorem inicjatywy we wszystkich polskich miastach. „Pola Nadziei” są prawdziwym świętem wszystkich hospicjów, ich podopiecznych i osób zaangażowanych w pomoc chorym terminalnie.

Zobacz zdjęcia!!!


Zapraszam do udziału w V edycji Konkursu Wiedzy Psychologicznej organizowanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Udział w konkursie będzie niezapomnianą przygodą, dzięki której poszukiwać będziecie odpowiedzi na ważne dla psychologów pytania o wpływ różnorodnych sytuacji społecznych na ludzkie zachowanie.