Drukuj
Odsłony: 829

PCK

Życie ludzkie to nieoceniona wartość, a zarazem bardzo krucha. Dla niektórych jednak udzielenie pierwszej pomocy koncentruje się tylko na powiadomieniu odpowiednich służb ratowniczych. Jednak należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia niezmiernie istotna jest pomoc poszkodowanemu w pierwszych minutach po wystąpieniu zdarzenia przed pojawieniem się wykwalifikowanego zespołu ratownictwa medycznego. Ludzie, którym powierza się zdrowie oraz życie drugiego człowieka, powinni zdawać sobie sprawę, jaka odpowiedzialność spoczywa na nich, w związku z powyższym każdy z nas musi pamiętać o prawnym obowiązku udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Niemal każdego dnia możemy spotkać się z przypadkami wymagającymi podstawowej opieki i pierwszej pomocy. Podstawową powinnością osoby udzielającej pierwszej pomocy jest przede wszystkim utrzymanie przy życiu poszkodowanego oraz niedopuszczenie do wystąpienia dalszych powikłań do momentu przybycia wykwalifikowanej pomocy medycznej. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach decydują minuty, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Dlatego pożądane byłoby wiedzieć jak wezwać ratunkowe służby medyczne, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, żeby nie wpaść a panikę. Każde działanie jest lepsze od biernego przyglądania się i oczekiwania na karetkę.

Z inicjatywy Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Częstochowie uczniowie naszej społeczności szkolnej przystąpili do realizacji projektu „Pierwsza pomoc”. Celem szkolenia online jest zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również przygotowanie uczestników projektu do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy w najbardziej standardowych sytuacjach z codziennego życia.

Każdy przeszkolony uczestnik powinien umieć prawidłowo zareagować w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Osoba taka powinna potrafić: właściwie ocenić sytuację, sprawnie wezwać pomoc, w nagłych sytuacjach bezpiecznie i samodzielnie wdrożyć zabiegi ratujące życie. Projekt trwa 270 minut i jest realizowany 22.03, 29.03 i 12.04 2021 roku. Organizowany jest w grupach liczących do 21 osób i składa się ze szkolenia pierwszej pomocy i spotkania z psychologiem.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymują zaświadczenia o ukończeniu kursu, które są honorowane przez wszystkie instytucje w Polsce. Szkolenie prowadzone jest według wytycznych Czerwonego Krzyża oraz Europejskiej Rady Resuscytacji przez Instruktora Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. W projekcie wezmą udział uczniowie klasy 2b, 2c i 2e pod opieką mgr Iwony Zimmerman i mgr Katarzyny Szlosar.

mgr Iwona Zimmerman, mgr Katarzyna Szlosar