Drukuj
Odsłony: 2468

                                            

Spotykamy się dzisiaj - 15 listopada 2016 roku - w Dniu Ofiar Wypadków Drogowych. Statystyki są porażające. Rocznie na polskich drogach ginie 2938 osób, dorośli, dzieci, piesi, rowerzyści… Tymi słowami rozpoczął się spektakl teatralny przygotowany przez Amatorski Teatr Szkolny Pół żartem, pół serio. W ten sposób nasi aktorzy włączyli się w ogólnopolską akcję MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ. Intencją autorki scenariusza – Kamili Kolińskiej – było uświadomienie młodzieży o zagrożeniach płynących z picia alkoholu, najczęściej wybieranej używki.

Nastolatkowie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo wpaść w szpony nałogu i jakie są jego konsekwencje. Przestrogi rodziców zwykle się lekceważy, zbywa machnięciem ręki, bo przecież dorośli to „nudziarze”. W wieku szkolnym najbardziej liczy się zdanie rówieśników. Być może to jeden z powodów, dla którego na sali zapanowała cisza, kiedy przy akompaniamencie muzyki na scenie kolejno zaczęły pojawiać się dziewczyny, czytające autorskie listy i wiersze pisane w imieniu alkoholu. Jakże przerażająca była ich treść: To ja nadaję sens Twojemu życiu, to dzięki mnie staniesz się wspaniały, będziesz moją własnością, a świat zapamięta Cię jako tego słynnego pijaka.

Następnie Kasia Sikora przedstawiła historię swojego przyjaciela Piotrka, który był ćpunem. Alkohol, przemoc, dragi ukształtowały jego świadomość. Tylko dzięki życzliwości sąsiadki, zastępującej mu matkę, wyszedł z nałogu. Scenariusz przedstawienia opowiadał o młodej, zagubionej dziewczynie, szukającej akceptacji rówieśników, których interesowały tylko imprezy zakrapiane alkoholem. Gdyby nie pomoc zakochanego w niej chłopaka, nie miałaby szansy na powrót do normalnego życia. I chociaż zapewniała, że wszystko ma pod kontrolą, publiczność wiedziała, że to nieprawda.

Przeżyj to sam. Nie zamieniaj serca w twardy głaz, póki jeszcze serce masz – śpiewała Dominika Sitek. A my, zamyśleni, zasłuchani uświadomiliśmy sobie, że zawsze warto walczyć nie tylko o swoje życie. Byliśmy świadkami przejmującego spektaklu. Życie mamy tylko jedno, przeżyjmy je w sposób odpowiedzialny, cieszmy się życiem - tymi słowami Dyrektor szkoły – Andrzej Rydz zwrócił się do młodzieży. Niebezpieczeństwo czyha wszędzie, alkohol, narkotyki, brawura, tak zwany szpan powodują tragedie. Należy być odpowiedzialnym, bo odpowiedzialność to dorosłość – podkreślił Pan Dyrektor.

 Kamila Kolińska IIa

 

Udział wzięli uczniowie klas: IIa: Kamila Kolińska, Arkadiusz Bednarz, Natalia Kosowska, Zuzanna Hat, Rafał Gil, Patryk Karczewski, Martyna Sośnica, Karolina Soja, Paulina Kurzak, Wiktoria Skarlak, Oliwia Olszewska oraz uczestnicy imprezy, IIIc: Katarzyna Sikora, Dominika Sitek, IIIg: Marcelina Nowak, saksofon-Natalia Nowińska, dźwięk-Maciej Ociepka – IId.

 

Reżyseria Ewelina Aleksandrowicz, Danuta Zielińska

ATS serdecznie dziękuje nauczycielom wychowania fizycznego: Pani Renacie Owusu i Panu Rafałowi Znojkiewiczowi za pomoc w przygotowaniu sali gimnastycznej.

(W galerii znajdują się zdjęcia ze spektaklu teatralnego przygotowanego przez Amatorski Teatr Szkolny Pół żartem, pół serio, przygotowanego w ramach ogólnopolskiej akcji MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ)