Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Nasza szkoła realizując funkcję dydaktyczną oraz wychowawczą współpracuje z różnymi instytucjami, których działalność może wspierać i wzbogacać pracę nauczycieli oraz rozwijać zainteresowania uczniów. Zakres współdziałania z określonymi instytucjami wynika z bieżących oraz przewidywanych potrzeb szkoły. Istotę współpracy stanowią uregulowania prawne, pragmatyczne działania oraz obowiązujące tradycje i zwyczaje. Przede wszystkim zależy nam na budowaniu właściwych relacji z otoczeniem, aby zapewnić uczniom wszechstronny i pełny rozwój. Przyjęte formy i sposoby współpracy są bardzo różnorodne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze instytucje i obszary:

Ośrodek Kultury Filmowej

Współpraca V Liceum Ogólnokształcącego z Ośrodkiem Kultury Filmowej trwa nieprzerwanie od 2014 roku w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Inicjatorkami wprowadzenia projektu dla uczniów naszej szkoły są nauczyciele języka polskiego p. Krystyna Kosel i p. Żaneta Soduła. Program opiera się na cyklicznych zajęciach edukacyjnych w kinie oraz na warsztatach dla uczniów i nauczycieli. Umożliwia uczestnikom spotkanie zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną, rozwija ich wrażliwość, przygotowuje do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. W ramach zajęć szkolnych uczniowie mają okazję obejrzeć filmy wybitne, często niedostępne w popularnym kinie komercyjnym i wysłuchać wykładu ułatwiającego odbiór i zrozumienie dzieła. Prelekcja przygotowana przez znawców filmu wprowadza widzów w problematykę filmu, zwraca uwagę na istotne aspekty, umożliwiające bardziej wnikliwą analizę. Każdy cykl niezmiennie cieszy się wielkim powodzeniem wśród młodzieży. Projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, realizowany jest w kinach studyjnych i lokalnych w 40 miastach w Polsce.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć następujące dzieła:

• „Cały ten cukier” reż. Damon Gameau (projekcja 21.02.2020r.)
• „Zjazd absolwentów” reż. Anna Odell (09.01.2020r., 02.12.2015r.)
• „Amy” reż. Asif Kapadia (11.12.2019r.)
• „Green Book” reż. Peter Farrellye (19.11.2019r.)
• „Komunia” reż. Anna Zamecka (21.10.2019r.)
• „Danton” reż. Andrzej Wajda (02.04.2019r.)
• „Kochanek królowej” reż. Nikolaj Arcel (04.03.2019r.)
• „Makbet” reż. Justin Kurzel (01.02.2019r.)
• „Rycerz” reż. Lech Majewski (09.01.2019r.)
• „Krótki film o zabijaniu” reż. Krzysztof Kieślowski (03.12.2018r.)
• „Dekalog I” reż. Krzysztof Kieślowski (06.11.2018r.)
• „Cezar musi umrzeć” reż. bracia Taviani (17.10.2018r.)
• „Pokot” reż. Agnieszka Holland i Kasia Adamik (23.04.2018r.)
• „La La Land” reż. Damien Chazelle (15.03.2018r.)
• „Slow west” reż. John Maclean (27.02.2018r.)
• “Walc z Baszirem” reż. Ari Folman (24.01.2018r.)
• „Control” reż. Anton Corbijn (18.12.2017r.)
• „Ida” reż. Paweł Pawlikowski (23.11.2017r.)
• „Syn Szawła” reż. Laszlo Nemes (31.10.2017r.)
• „Dumni i wściekli” reż. Matthew Warchus (04.04.2017r.)
• „Mustang” reż. Deniz Gamze Erguven (02.03.2017r.)
• „Cud purymowy” reż. Izabella Cywińska (03.02.2017r.)
• „5 rozbitych kamer” reż. Guy Davidi i Emad Burnat (01.2017r.)
• „Sól ziemi” reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders (12.2016r.)
• „Klasa” reż. Laurent Cantet (15.11.2016r.)
• „Combat girls. Krew i honor” reż. David Wnendt (10.2016r.)
• „Mama” reż. Xavier Dolan (14.04.2016r.)
• „Nietykalni” reż. Olivier Nakache i Eric Toledan (09.03.2016r.)
• „Bejby blues” reż. Katarzyna Rosłaniec (02.02.2016r.)
• „Ja, też!” reż. Antonio Naharro i Alvaro Pastor (11.01.2016r.)
• „W jego oczach” reż. Daniel Ribeiro (03.11.2015r.)
• „Wymyk” reż. Greg Zgliński (15.10.2015r.)
• „Chce się żyć” reż. Macieja Pieprzycy (09.04.2015r.)
• „Amator” reż. Krzysztof Kieślowski (06.03.2015r.)
• „Sztuka znikania” reż. Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski (18.02.2015r.)
• „Wyjście przez sklep z pamiątkami” reż. Banksy (20.01.2015r.)
• „Rewers” reż. Borys Lankosz (01.12.2014r.)

http://www.okf.czest.pl/

mgr Żaneta Soduła

Teatr im. Adama Mickiewicza

W ramach projektu Szkoły Teatru nawiązaliśmy współpracę z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zgodnie z ideą kształcenia przez sztukę współpraca ta ma na celu rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni ucznia oraz przygotowanie go do aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze. Projekt zakłada położenie nacisku na poszerzanie wiedzy o historii i tradycji sztuki teatralnej w Częstochowie. Organizujemy spotkania z wybitnymi i ciekawymi twórcami teatru oraz aktorami. Nasze Liceum otrzymało tytuł „SZKOŁY Z MASKĄ” w sezonie 2007/2008. Zespół Teatru im. Adama Mickiewicza złożył podziękowanie na ręce byłego dyrektora szkoły – Andrzeja Rydza – za rozbudzanie w uczniach zamiłowania do sztuki teatralnej, upowszechniania wiedzy o teatrze i systematyczne promowanie działań artystycznych Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Współpracujemy również z Teatrem Cracowia i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

https://www.teatr-mickiewicza.pl/

mgr Danuta Zielińska


Biblioteka Miejska im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie

W ramach współpracy z Biblioteką Miejską im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie uczniowie V LO biorą udział w warsztatach, lekcjach bibliotecznych, spotkaniach autorskich, projektach. Od wielu lat młodzież naszej szkoły bierze udział w cyklach spotkań naukowych pod nazwą: Akademia w Bibliotece. Celem tych spotkań było stworzenie dla młodzieży szkolnej Częstochowy i regionu częstochowskiego dodatkowej szansy pogłębienia wiedzy humanistycznej oraz zapoznanie uczniów ze środowiskiem akademickim reprezentowanym przez pracowników AJD.

http://www.biblioteka.czest.pl/

mgr Edyta Pietrzkowska


Politechnika Częstochowska

Dzięki współpracy z Politechniką Częstochowską grupa uczniów naszej szkoły, z klasy IIC, uczestniczyła w V Warsztatach Naukowych zorganizowanych przez Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej przy wsparciu Wodociągów Częstochowskich. Uczniowie wysłuchali wykładów na temat: „Wodociągi Częstochowskie – najważniejszy dostawca wody w regionie” oraz „Zanieczyszczenie wód farmaceutykami – wyzwanie XXI wieku” przygotowany przez dr hab. inż. Joannę Lach, prof. PCz. Ponadto uczniowie z kasy IJ i IIF zostali zaproszeni do Laboratorium Świętego Mikołaja na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Świąteczny klimat organizatorzy wypełnili eksperymentami związanymi z fizyką, chemią i automatyką. Przy okazji dobrej zabawy można było poznać wiele ciekawych zjawisk, ponieważ każdy eksperyment wiązał się z poważną nauką przekazaną w sposób przystępny i zabawny. Celem zajęć było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań przedmiotami ścisłymi. Prezentowane eksperymenty to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanych podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata.

Uczestniczymy również w cyklicznych zajęciach laboratoryjnych z chemii, zorganizowanych przez Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Koordynatorem, z ramienia Politechniki, była pani dr Edyta Owczarek. Na każdych zajęciach wykonywaliśmy doświadczenia z innego zakresu tematycznego.

https://www.pcz.pl/

mgr Agnieszka Humaj

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie - Wydział Sztuki

Innowacja pedagogiczna filmoznawstwo zyskała pozytywną opinię Dziekana Wydziału Sztuki UJD. W ślad za tym podpisana została umowa o współpracy pomiędzy V LO im. A. Mickiewicza a Wydziałem Sztuki UJD. W ramach tego partnerstwa uczniowie klas filmoznawczych uczestniczyć będą w zajęciach praktycznych prowadzonych przez wykładowców UJD. Będą to zajęcia obejmujące zagadnienia m. in.: kompozycji obrazu i fotografiki.

 

http://www.ws.ujd.edu.pl/

mgr Jarosław Sobkowski

W obszarze geografii

Nasza szkoła współpracuje z Politechniką Częstochowską oferując uczniom warsztaty i wykłady na Wydziale Zarządzania - Katedra Regionalistyki i Zarządzania Ekorozwojem oraz na Wydziale Infrastruktury i Środowiska - Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii. Uczniowie poznają m. in.: zasady funkcjonowania i wykorzystania systemu informacji przestrzennej (GIS) do pozyskiwania, analizy i prezentacji danych przestrzennych, czy instrumenty wdrażania zrównoważonego rozwoju. Pod czujnym okiem geodetów nasi licealiści mogą dokonywać pomiarów geodezyjnych ciągu niwelacyjnego oraz stworzyć swoją pierwszą mapę. Organizowane są wyjazdy na wykłady geograficzne do Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

mgr Aleksandra Kielichowska

W obszarze biologii
Szkoła współpracuje z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. W ramach dni otwartych młodzież uczestniczy w warsztatach z zakresu biotechnologii, anatomii i fizjologii oraz zoologii i botaniki. W porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie realizowane są programy „Podstępne WZW”, „Znamię znam je” oraz „Wybierz życie pierwszy krok”. Nawiązana jest również współpraca z Urzędem Miasta w ramach akcji związanej z monitorowaniem stanu powietrza na terenie miasta Częstochowy.

mgr Natalia Myga

W obszarze historii
Nasze Liceum współpracuje z Społecznym Komitetem Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie – Stowarzyszenie w Częstochowie. Nawiązana jest również współpraca z Uniwersytet im. J. Długosza w Częstochowie obejmująca udział w konferencjach, odczytach i konkursach.

mgr Krzysztof Łudzik

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie