Drukuj
Odsłony: 4084
Image 15 maja uczniowie klas: ID, IF i IID pod opieką nauczycieli: mgr A. Kielichowskiej, mgr A. Salachny, mgr Ż. Soduły i mgr M. Duchnik pojechali na wycieczkę krajoznawczo-przedmiotową do Warszawy. Organizatorem a zarazem kierownikiem wyjazdu była mgr A. Kielichowska wraz z biurem podróży „Mamuno”. Towarzystwa dotrzymywał nam pilot wycieczki - Kamil Walasek.


Zobacz zdjęcia!!!





Wyjazd z Częstochowy był planowany na godzinę 7:30, niestety z powodów technicznych wyruszyliśmy z lekkim opóźnieniem. Pogoda nie napawała optymizmem, z nieba lały się strugi deszczu, pozostawało mieć tylko nadzieję, że słońce jest bardziej łaskawe dla warszawiaków. Podróż przebiegła bez większych problemów, na stołecznym gruncie stanęliśmy tuż po godzinie 11.00. Stolica przywitała nas wspaniałą pogodą, wprost idealną do odkrywania jej uroków. 
 
Jednym z celów naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po zakupieniu biletów zostaliśmy wpuszczeni grupami do budynku. Po całym obiekcie poruszaliśmy się swobodnie, bez przewodnika, więc każdy z nas decydować o tym, co miał zamiar zobaczyć. Jedynym ograniczeniem był dla nas czas, bowiem na zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego mieliśmy 2,5 godziny. To naprawdę niewiele, żeby w pełni móc zobaczyć, zrozumieć i wczuć się w wydarzenia z tamtego okresu. 
 
Wśród wielu niezwykłych eksponatów zauważyliśmy kartki z kalendarza, rozwieszone wzdłuż ścian i zakamarków muzeum, opowiadające historię powstania – dzień po dniu. Surowe ściany pokryte antyhitlerowskimi rysunkami i napisami dawały niesamowity efekt. Wszędzie roiło się od pamiątek z tamtych dni. Poczynając od samolotu i bogatych zbiorów broni, kończąc na listach pisanych do rodzin. Każdy nawet najdrobniejszy, najzwyklejszy przedmiot opowiadał osobną historię, nierzadko bardzo tragiczną. Mogliśmy wysłuchać relacji świadków, zobaczyć zdjęcia i filmy. A to tylko niektóre z możliwości zdobywania wiedzy oferowanych przez muzeum. 
 
Następnym etapem wycieczki było Stare Miasto. Na miejscu dostaliśmy odrobię wolnego czasu, by każdy mógł "skosztować" uroków Warszawy. Stare Miasto to kopalnia zabytków, więc wygodne buty byty prawdziwym błogosławieństwem. Z Placu Zamkowego przeszliśmy do Zamku Królewskiego, gdzie dzięki przewodnikowi poznaliśmy jego historię. Następnie zwiedziliśmy Katedrę św. Jana, która ma bezpośrednie połączenie z zamkiem. Wzdłuż trasy zwiedzania zobaczyliśmy jeszcze pomniki: Syrenki Warszawskiej i Jana Kilińskiego. Legendą tej pierwszej zna chyba każdy, historii tego drugiego warto posłuchać:) 
 
Kolejnym z pomników, który mieliśmy okazję zobaczyć, być niezwykle refleksyjny Pomnik Małego Powstańca. Mury obronne, Barbakan i dom urodzin najsłynniejszej Polki - Marii Skłodowskiej-Curie kończyły trasę zwiedzania Starego Miasta. Następnie udaliśmy się w stronę kościoła św. Anny umiejscowionego na Krakowskim Przedmieściu. Zobaczyliśmy też pomnik patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza, który w hołdzie ukochanemu wieszczowi ufundowali sami warszawiacy. 
 
Ostatni etap zwiedzania miasta to spacer pod Pałac Prezydencki. Zatrzymaliśmy się w miejscu prowadzonej nie tak dawno temu “wojny o krzyż”. Odwiedziliśmy jeszcze kościół wizytek oraz kościół św. Krzyża. Nasza trasa zakończyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy grobie plonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W czasie świąt państwowych odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz. 
 
Przez cały czas pobytu w Warszawie w naszym zespole panowała świetna atmosfera. Po krótkim przystanku na posiłek, o godzinie 22:30 zmęczeni ale zadowoleni - dojechaliśmy do Częstochowy. Warszawa to wyjątkowe i piękne miasto. Odwiedzenie tego miejsca z czystym sumieniem można polecić każdemu.

Dominik Łukaszewicz
Kinga Socha
(klasa IF)