Drukuj
Odsłony: 2174

12 kwietnia 2018 roku odbyła się szkolna wycieczka do Łodzi. Uczestniczyły w niej klasy IB i IIA wraz z polonistkami mgr Żanetą Sodułą i mgr Krystyną Kosel. Głównym celem naszej wyprawy była wystawa poświęcona Leonardo Da Vinci, która okazała się dla nas sporym zaskoczeniem. Do tej pory większość z nas myśląc o tym artyście, przywoływała wizje jego najwybitniejszych dzieł plastycznych takich jak choćby „Dama z łasiczką” czy „Mona Lisa” i z nastawieniem, że zgłębimy tajniki jego kunsztu malarskiego, jechaliśmy do Łodzi!

Wyobrażenia nieco minęły się z rzeczywistością, ponieważ zaprezentowano nam Leonarda z zupełnie innej perspektywy. Gdy weszliśmy do środka i zaczęliśmy przechodzić od stanowiska do stanowiska, zobaczyliśmy, że był nietuzinkowym wynalazcą. Wystawa była interaktywna. Każdy uczestnik mógł wysłuchać krótkiego wykładu na temat danego wynalazku, a nawet samemu „pokombinować” przy niektórych. Mogliśmy prześledzić pomysłowość tego twórcy, zobaczyć, jak ciekawość świata i przekraczanie granic prowadziły do genialnych pomysłów i rozwiązań.

Leonardo był zafascynowany naturą. Wnikliwie ją obserwował, rysował, a następnie naśladował, realizując swoje pomysły. Uszył na przykład ze skóry kombinezon dla płetwonurka wraz z systemem do oddychania pod wodą. Można rzec, że Leonardo był cudownym pretekstem, aby spędzić wspaniały dzień w Łodzi.

Tuż po obejrzeniu wystawy pieszo udaliśmy się na jedną z najdłuższych ulic w Europie – ulicę Piotrkowską, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne kamienice, świadczące o dobrobycie łódzkich przemysłowców. Mogliśmy także zjeść obiad i odpocząć, korzystając z pięknej pogody. Uważam, że ta wycieczka była naprawdę ciekawym doświadczeniem. Wystawa była bardzo interesująca, a czas, który mogliśmy spędzić w gronie przyjaciół, sprzyjał świetnym nastrojom. Liczę na to, że nasza szkoła częściej będzie organizować tego typu wyjazdy, w których będzie nam dane uczestniczyć. Fajnie jest poznawać piękne polskie miasta, historie wybitnych ludzi oraz ich pasje, a także cieszyć się towarzystwem przyjaciół. Wiemy teraz doskonale, co znaczy pojęcie „renesansowy umysł” i wiemy, kim był renesansowy humanista.

Ola Kacperak kl. IB

(W galerii znajdują się zdjęcia z wycieczki uczniów kl. IB i IIA do Łodzi)