Drukuj
Odsłony: 2020

We wtorek 23 października uczniowie klas IIIA i IIIC wraz z opiekunami udali się do Krakowa na wycieczkę programową. Celem było poznanie twórczości Stanisława Wyspiańskiego – wielkiego twórcy Młodej Polski. Ten wielki artysta był synem rzeźbiarza, uczniem Jana Matejki, wszechstronnym twórcą: malował olejami, pastelami, tworzył witraże, wyjątkowe polichromie w krakowskich kościołach, był architektem wnętrz i projektantem mebli, strojów dla aktorów grających w jego sztukach, autorem scenografii do spektakli teatralnych, poetą i dramaturgiem.

To twórca zupełnie wolny i niezależny. Nie miał żadnych ograniczeń, nie przejmował się tym, że meble w domu Boya Żeleńskiego, które zaprojektował, nie liczyły się anatomią człowieka, były niewygodne i nie pasowały do żadnego innego wnętrza. Dla niego ważna była realizacja artystycznej wizji w imię hasła „sztuka dla sztuki”. Boy Żeleński miał z tymi meblami jeszcze jeden problem, jego mieszkanie traktowano jak galerię sztuki i bez pardonu naruszano jego intymność, oglądając dzieło Wyspiańskiego. Artysta inspirował się polską przyrodą, sięgał do motywów biblijnych, mitologicznych i polskiej historii. Bardzo kochał swoją rodzinę, była dla niego najważniejsza. Niezwykle subtelne i wzruszające są portrety jego żony i dzieci. Monumentalne kartony z projektami witraży zachwycają rozmachem artystycznej wizji.

Żył krótko, lecz bardzo intensywnie, zmarł w wieku 38 lat; pozostała jednak po nim wspaniała ponadczasowa literatura i sztuka, którą jeszcze kilka tygodni można oglądać w Muzeum Narodowym oraz w krakowskich kościołach. Wycieczka była udana i chociaż pogoda była nie najlepsza, to Wyspiański zachwycający, a smog krakowski jeszcze nie bardzo dokuczliwy.

mgr Krystyna Kosel

(W galerii znajdują się zdjęcia z wycieczki do Krakowa, w której wzięli udział uczniowie z kl. IIIA i IIIC)