Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Biskupin, Epoka Brązu, Osada

W dniach 6-7 czerwca 2022 roku uczniowie z zespołu musicalowego „MICK ART GROUP” wraz z członkami kabaretu „Pół żartem, pół serio” oraz szkolnymi wolontariuszami pod opieką mgr Jarosława Sobkowskiego, mgr Dominiki Tomeckiej, mgr Edyty Pietrzkowskiej i mgr Radosława Budzynowskiego uczestniczyli w dwudniowej wycieczce edukacyjnej dofinansowanej z projektu MNiSW „Poznaj Polskę”, szlakiem piastowskim do Gniezna, Biskupina i Poznania.

Zobacz zdjęcia!!!

Było to dla nas niesamowite doświadczenie. W Gnieźnie ożyły legendy o św. Wojciechu, zobaczyliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną także archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha, czyli kościół archikatedralny zbudowany w stylu gotyckim znajdujący się na Wzgórzu Lecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie - unikatowy na skalę światową zabytek romańskiej sztuki odlewniczej pochodzący z XII w., przedstawiający historia życia i śmierci Świętego Wojciecha.

W Biskupinie przenieśliśmy się w odległe czasy do VIII w p.n.e. Zwiedziliśmy zrekonstruowaną osadę powstałą na Jeziorze Biskupińskim, którą zamieszkiwali przedstawiciele kultury łużyckiej. Jest to jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce. W rezerwacie archeologicznym zobaczyliśmy znajdujące się rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy, osadę pierwszych rolników, osadę obronną na półwyspie, groby skrzynkowe, wioskę piastowską oraz Chatę Pałucką pochodzącą z XVIII/XIX wieku – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków. Warto dodać, że osada w Biskupinie służyła jako plan zdjęciowy. Powstały tu zdjęcia m.in. do filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmanna oraz do „Ogniem i mieczem”.

Noc spędziliśmy w pensjonacie „Przystań Biskupińska” - uroczym miejscu położonym z dala od zgiełku ulic, nieopodal Rezerwatu Archeologicznego nad Jeziorem Biskupińskim. Tutaj odpoczywaliśmy, integrowaliśmy się podczas dyskoteki oraz wspólnego grilla delektując się kiełbaskami.

W drugim dniu naszej wyprawy poznaliśmy zakątki stolicy Wielkopolski – Poznania, niegdyś stołecznego grodu Mieszka I. Interesującym miejscem okazał się Stary Rynek, a w nim ratusz, gdyż można było w południe zobaczyć słynne poznańskie koziołki. Nie umknęły nam również takie elementy architektury jak: fontanna, pręgierz, barokowa figura św. Jana Nepomucena i słynna studzienka z Bamberką. Zwiedziliśmy też Muzeum Wojska Polskiego, gdzie podziwialiśmy ekspozycję obrazującą rozwój polskiej broni i uzbrojenia od XI wieku do czasów współczesnych. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad w samym centrum Starego Rynku, gdzie mieliśmy okazję spróbować słynne poznańskie pyry z gzikiem.

Ostatnim miejscem wycieczki było Muzeum Broni Pancernej, które cieszy się ogromną popularnością zgromadzonych unikatowych eksponatów w skali Europy. Podziwialiśmy tu bogatą kolekcję czołgów zachodnioeuropejskich, bojowe wozy piechoty, opancerzone limuzyny, armatę polową czy też jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego. Ciekawostką wartą zobaczenia był czołg T-55 z autografem samego Stevena Spielberga, który został wykorzystany w jego filmie, czy przekrój pojazdu służącego nagrywaniu scen wewnątrz czołgu do serialu Czterej Pancerni i Pies.

Wycieczka minęła w przyjaznej atmosferze, zobaczyliśmy zabytki architektury związane z początkami państwa polskiego, zdobyliśmy cenną wiedzę historyczną. Wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy są wyjątkowe, doświadczyliśmy wiele niezapomnianych chwil.

Laura Wychowaniec, Patrycja Śledziona, Agata Radziejewska (3i)

Opieka redakcyjna: mgr D. Tomecka, mgr E. Pietrzkowska

Zdjęcia: mgr J. Sobkowski

 

Zdjęcia: mgr D. Tomecka, mgr E. Pietrzkowska

 

Opis alternatywny: w galeriach znajdują się zdjęcia z wycieczki do Gniezna, Biskupina i Poznania

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie