Drukuj
Odsłony: 693

Biskupin, Epoka Brązu, Osada

W dniach 6-7 czerwca 2022 roku uczniowie z zespołu musicalowego „MICK ART GROUP” wraz z członkami kabaretu „Pół żartem, pół serio” oraz szkolnymi wolontariuszami pod opieką mgr Jarosława Sobkowskiego, mgr Dominiki Tomeckiej, mgr Edyty Pietrzkowskiej i mgr Radosława Budzynowskiego uczestniczyli w dwudniowej wycieczce edukacyjnej dofinansowanej z projektu MNiSW „Poznaj Polskę”, szlakiem piastowskim do Gniezna, Biskupina i Poznania.

Zobacz zdjęcia!!!

Było to dla nas niesamowite doświadczenie. W Gnieźnie ożyły legendy o św. Wojciechu, zobaczyliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną także archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha, czyli kościół archikatedralny zbudowany w stylu gotyckim znajdujący się na Wzgórzu Lecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie - unikatowy na skalę światową zabytek romańskiej sztuki odlewniczej pochodzący z XII w., przedstawiający historia życia i śmierci Świętego Wojciecha.

W Biskupinie przenieśliśmy się w odległe czasy do VIII w p.n.e. Zwiedziliśmy zrekonstruowaną osadę powstałą na Jeziorze Biskupińskim, którą zamieszkiwali przedstawiciele kultury łużyckiej. Jest to jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce. W rezerwacie archeologicznym zobaczyliśmy znajdujące się rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy, osadę pierwszych rolników, osadę obronną na półwyspie, groby skrzynkowe, wioskę piastowską oraz Chatę Pałucką pochodzącą z XVIII/XIX wieku – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków. Warto dodać, że osada w Biskupinie służyła jako plan zdjęciowy. Powstały tu zdjęcia m.in. do filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmanna oraz do „Ogniem i mieczem”.

Noc spędziliśmy w pensjonacie „Przystań Biskupińska” - uroczym miejscu położonym z dala od zgiełku ulic, nieopodal Rezerwatu Archeologicznego nad Jeziorem Biskupińskim. Tutaj odpoczywaliśmy, integrowaliśmy się podczas dyskoteki oraz wspólnego grilla delektując się kiełbaskami.

W drugim dniu naszej wyprawy poznaliśmy zakątki stolicy Wielkopolski – Poznania, niegdyś stołecznego grodu Mieszka I. Interesującym miejscem okazał się Stary Rynek, a w nim ratusz, gdyż można było w południe zobaczyć słynne poznańskie koziołki. Nie umknęły nam również takie elementy architektury jak: fontanna, pręgierz, barokowa figura św. Jana Nepomucena i słynna studzienka z Bamberką. Zwiedziliśmy też Muzeum Wojska Polskiego, gdzie podziwialiśmy ekspozycję obrazującą rozwój polskiej broni i uzbrojenia od XI wieku do czasów współczesnych. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad w samym centrum Starego Rynku, gdzie mieliśmy okazję spróbować słynne poznańskie pyry z gzikiem.

Ostatnim miejscem wycieczki było Muzeum Broni Pancernej, które cieszy się ogromną popularnością zgromadzonych unikatowych eksponatów w skali Europy. Podziwialiśmy tu bogatą kolekcję czołgów zachodnioeuropejskich, bojowe wozy piechoty, opancerzone limuzyny, armatę polową czy też jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego. Ciekawostką wartą zobaczenia był czołg T-55 z autografem samego Stevena Spielberga, który został wykorzystany w jego filmie, czy przekrój pojazdu służącego nagrywaniu scen wewnątrz czołgu do serialu Czterej Pancerni i Pies.

Wycieczka minęła w przyjaznej atmosferze, zobaczyliśmy zabytki architektury związane z początkami państwa polskiego, zdobyliśmy cenną wiedzę historyczną. Wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy są wyjątkowe, doświadczyliśmy wiele niezapomnianych chwil.

Laura Wychowaniec, Patrycja Śledziona, Agata Radziejewska (3i)

Opieka redakcyjna: mgr D. Tomecka, mgr E. Pietrzkowska

Zdjęcia: mgr J. Sobkowski

 

Zdjęcia: mgr D. Tomecka, mgr E. Pietrzkowska

 

Opis alternatywny: w galeriach znajdują się zdjęcia z wycieczki do Gniezna, Biskupina i Poznania