Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kości to podstawowe elementy budowy wszystkich kręgowców, w tym także człowieka, którego układ szkieletowy stanowi rusztowanie dla miękkich tkanek i narządów. Gdyby nie twarde elementy budowy naszego ciała pełzalibyśmy po podłożu jak ameba, a przegrywając walkę z grawitacją, nawet nie bylibyśmy w stanie wejść na drzewa, nie mówiąc już o z nich schodzeniu. Szkielet stanowi o wzroście i kształcie sylwetki, decyduje o rysach twarzy, jest przyczepem dla mięśni i magazynem jonów wapnia. Kości człowieka mają różne kształty i wielkości. Mogą być długie i krótkie, płaskie i różnokształtne, małe jak kosteczki słuchowe oraz potężne jak kość udowa. Skomplikowana i różnorodna jest również ich struktura wewnętrzna. Jedne przypominają porowatą gąbkę, inne masywne w swojej strukturze stanowią trzony kości, którym zapewniają odporność i wytrzymałość.

Zobacz zdjęcie!!!

Jakby nie było - kości nie cieszą się dobrą renomą i nie są medialne. Ich public relations nie należy do zasłużonych. Co innego wielkie serce, pracowita wątroba czy zagadkowy mózg. O tych narządach krążą legendy i wiele można o nich powiedzieć. Kości to po prostu suche fakty, ewentualnie trupia czaszka stanowiąca pirackie logo, albo serial kryminalny, ciekawszy zapewne dla niektórych, niż nauka o kościach. Spośród wszystkich innych układów narządów - szkieletowy uważany jest za nudny i w swej materii nie ma wiele do zaoferowania, tak uczniom jak i nauczycielom, którzy wykładając anatomię dwoją się i troją, aby tematem zainteresować uczniów. Być, albo nie być - oto jest pytanie nauczyciela uczącego anatomii wykorzystującego przy tym, zamiast prototypów czaszek nudne rysunki i kiepskie schematy w podręcznikowych źródłach.

Sala biologiczna to chyba jedna z ładniejszych pracowni V LO. Są pomoce naukowe, tajemnicze zaplecze i dużo roślin. Miło tam przebywać i się uczyć. Zawsze jednak brakowało szkieletu o rzeczywistych ludzkich wymiarach, z którego można byłoby pożartować. Od niedawna to się jednak zmieniło. Do sali biologicznej z inicjatywy p. dyrektor przybył nowy uczeń, albo raczej asystent nauczyciela, który obnażając się w całej swojej okazałości odsłoni przed uczniami nawet te najbardziej niedostępne anatomicznie miejsca, co pozwoli lepiej przyswoić wiedzę, a przede wszystkim zapamiętać szczegóły budowy człowieka. Model nazywa się Edward i zostanie z nami na zawsze. Nie ma co prawda facebooka, ani prawa jazdy, ale należy mu się szacunek i dbałość o jego piękne kości, dlatego chętnych do zrobienia sobie z nim selfie uprasza się o bycie delikatnym, aby nie zrobić mu krzywdy. A ja .... no cóż, jestem szczęśliwa, bo nie tylko będę mówić o kościach, ale i je pokazywać… i mam z kim nareszcie iść na studniówkę.

mgr Natalia Myga

 

(Uczniowie klasy IIIC pozują z asystentem Edwardem)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie