Drukuj
Odsłony: 1247

dziennikarstwo2


Oddychanie jest nieodzownym elementem naszego życia. Podczas jednego wdechu do płuc trafia około 0,5 litra powietrza. Czy zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie ma jakość tego powietrza? Czy i jak wpływa na pracę naszego organizmu?

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach główną przyczyną gorszej jakości powietrza w sezonie grzewczym na terenie Śląska jest tzw. „niska emisja” – czyli z budynków mieszkalnych. Spalane są paliwa niskiej jakości, w starych paleniskach. Natomiast niekorzystne warunki meteorologiczne powodują kumulowanie się zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery.


Substancje monitorowane pod kątem jakości powietrza to: tlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, ozon, pyły zawieszone PM10 i PM2,5, benzen, benzopiren, ołów, arsen, kadm, nikiel, rtęć.

Informacje na temat wpływu jakości powietrza na stan naszego zdrowia można znaleźć na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska:

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/health_informations

Jeżeli jakość powietrza jest zła lub bardzo zła wówczas długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Informacje o zanieczyszczeniu powietrza można śledzić na następujących stronach:

http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Zapraszamy klasy pierwsze i drugie do wzięcia udziału w akcji promującej ochronę powietrza i pogłębienia świadomości na temat wartości powietrza dla organizmów żywych.

Zachęcamy do przygotowania prezentacji multimedialnej (minimum 10 slajdów, Power Piont) lub plakatu (wielkość A3) na temat:

- zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza,
- chorób,
- sposobów przeciwdziałania tym zanieczyszczeniom,
- źródeł zanieczyszczeń.

Pracę należy przesłać w terminie do końca kwietnia do mgr Natalii Mygi lub mgr Sylwii Ciężkowskiej.

Nagrodą będzie ocena bardzo dobra z biologii, a najciekawsze prace za zgodą autorów zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

mgr Sylwia Ciężkowska