Drukuj
Odsłony: 2142
Image Czy wiemy czyjego autorstwa jest „Hamlet”? William Szekspir – mówi wam to coś? Pierwszą rzeczą, która nasuwa nam się na myśl po usłyszeniu tego nazwiska, jest dzieło zatytułowane „Romeo i Julia”, niektórym przypomną się nieprzespane noce, w których usilnie próbowaliśmy skończyć czytać „Makbeta” przed sprawdzianem z lektury. Przyznam się, że przed spektaklem nie przeczytałam broszurki z krótkim opisem przedstawienia oraz nazwiskami reżysera i aktorów. Teraz dużo osób zadaje sobie pytanie – naprawdę jest taka ulotka?

Mniej więcej znałam historię Hamleta, więc byłam przygotowana na to, co ujrzeć. Po tak zwanym podniesieniem kurtyny byłam mile zaskoczona. Tak! Ucieszyłam się na widok aktora, którego wręcz uwielbiam. Tym razem nie otrzymał on głównej roli, ale sam fakt, że poruszał się po scenie zalany od stóp do głów swoją rolę, mile mnie zaskoczył. Wcześniej widzieliśmy go w „Moralności Pani Dulskiej” oraz (ja widziałam) w „Polowaniu na łosia”, w których grał główne role. Sama uwielbiam sztukę, zwłaszcza teatr i operę, dlatego długie, śpiewane monologi Hamleta zapadły mi w pamięć i zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Całokształt odbieram pozytywnie, grę aktorską, synchronizację, scenografię, muzykę, rekwizyty. 
Zdaję sobie sprawę, że większość nie podziela mojego zdania co do sztuki. Może jeszcze nie wszyscy dojrzali do takiego typu rozrywki, oczywiście nie mam na celu kogokolwiek obrazić. Ta sztuka nie jest łatwa do rozgryzienia, dlatego większości mogła wydawać się nudna, głupia. Nawet takie słyszałam komentarze. Jak dla mnie zbędne, bo bez poparcia. Z przyjemnością wybrałabym się jeszcze raz, tylko po to, aby móc posłuchać żalów i złości tytułowego bohatera.

„Cały świat to scena,
A ludzie na nim to tylko aktorzy.
Każdy z nich wchodzi na scenę i znika,
A kiedy na niej jest, gra różne role.”

W. Szekspir

Karolina Mijalska klasa IIe
opiekun mgr D. Zielińska