Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie jest jedną z niewielu szkół w Częstochowie, która oferuje profil odpowiadający potrzebom oraz pozwalający pielęgnować i rozwijać zainteresowania dziennikarskie uczniów. Mowa o profilu z rozszerzoną nauką przedmiotów humanistycznych i języków obcych, na którym dodatkowo uczniowie realizują obok tradycyjnych, dwa przedmioty: edukację dziennikarską oraz edycję i korektę tekstów. Zajęcia te rozwijają zdolności kreacyjne i pisarskie uczniów, umiejętności pracy w grupie, pogłębiają też wiedzę o szeroko rozumianych mediach. Lekcje często związane są z wystąpieniami publicznymi, dlatego tak ważnym elementem edukacji jest umiejętność opanowania tremy, co przekłada się na wysoce rozwinięte możliwości perswazji.

Uczniowie nie ograniczają się w dziedzinie dziennikarstwa jedynie do zajęć szkolnych. Często i chętnie prezentują swoje przemyślenia na stronach internetowych, portalach społecznościowych, forach, blogach, piszą o problemach ludzi młodych, dzielą się z czytelnikami swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami.

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych dziennikarsko-medialnych pod nazwą: "Redagowanie szkolnego portalu internetowego". W czasie odbywanych zajęć na bieżąco prowadzą prace edytorskie, pisząc liczne artykuły prasowe. Mają też okazję poznać nowe programy komputerowe niezbędne do edycji i składania tekstu oraz doskonalą zdobyte umiejętności. Dokumentują też imprezy odbywające się w szkole i poza nią, piszą sprawozdania, robią zdjęcia, kręcą krótkie filmy wideo. Efekty swoich prac publikują po odpowiedniej obróbce graficznej na naszej stronie: www.vmickiewicz.pl

Uczniowie współpracują też z tygodnikiem lokalnym „Życie Częstochowy i Powiatu”. Współpraca trwa od października 2008 roku w ramach akcji: „Młodzi dziennikarze na start”. Uczniowie z zespołu dziennikarskiego redagują dodatek prasowy pod nazwą: „Życie Częstochowy w Mickiewiczu”, który ukazuje się cyklicznie (1 raz w miesiącu) w lokalnym tygodniku.

Prężnie działający zespół młodych dziennikarzy prezentuje autorskie artykuły w częstochowskiej prasie. Główną korzyścią wynikającą ze współpracy jest promocja szkoły i młodych dziennikarzy w środowisku lokalnym. Działalność dziennikarska uczniów jest też znakomitą okazją do rywalizacji z innymi szkołami, które razem z nami uczestniczą w projekcie.

Nasi absolwenci z klas o profilu dziennikarskim, często wybierają studia dziennikarskie. Przykładem jest absolwent Adrian Koza (2013-2016), który ukończył Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Adrian rozwinął swoje umiejętności przewodnicząc zespołowi dziennikarskiemu, pisząc wyjątkowe reportaże i felietony. Warto wspomnieć również o Dawidzie Zębiku (2016-2019), który już w pierwszym roku szkolnej działalności dziennikarskiej dał się poznać jako odpowiedzialny, ambitny, operatywny, niezwykle kreatywny, o wysokiej kulturze osobistej młody członek zespołu. W naszym zespole są też osoby, które realizują się również w innych dziedzinach związanych z dziennikarstwem, mianowicie z fotografią i szeroko rozumianą sztuką kreacji i wizażu. Takie zainteresowania posiada Sara Wojciechowska (2017-2020), która od wielu lat pasjonuje się fotografią. Robi przepiękne zdjęcia, a jednym z jej ostatnich projektów było wykonanie zdjęć grupowych wszystkim klasom naszej szkoły. Sara dokumentuje wiele imprez szkolnych uwieczniając na zdjęciach ważne chwile. Fotografowanie jest sposobem na samorealizację, samorozwój i samodoskonalenie, gdy robi się to z przyjemnością.

Praca dziennikarza powinna każdorazowo sprawiać radość, a nie być przymusem. Nasi uczniowie każdego dnia pokazują swoją postawą: wrażliwość i gotowość do opisywania realiów szkolnej społeczności. Dobry dziennikarz to osoba z wielkimi pokładami cierpliwości, wysoko elokwentna i oczytana, zdolna do częstych poświęceń oraz wyrzeczeń, potrafiąca zmieścić 72 godziny pracy w 24 godzinnej dobie, szybko nawiązująca znajomości z nowo poznanymi ludźmi, wystarczająco umiejętna, by przykuć swym niemym dziełem uwagę czytelnika do - z pozoru błahego tematu - na dłużej, niż tylko kilka chwil.

Można zaistnieć w świecie pisząc felietony do różnych gazet, głównie lokalnych, czy innych publikacji, jak np. portal internetowy szkoły, ale….. jeśli do tego wszystkiego dodamy chęć ujrzenia własnego nazwiska pod popularnym tekstem kultury, to … robi się niezwykle satysfakcjonująco. I tego się trzymamy!

Opiekunkami zespołu dziennikarskiego są od wielu lat mgr Aneta Salachna i mgr Edyta Pietrzkowska. Od niedawna w pracach dziennikarskich Panie są wspomagane przez mgr Margaritę Janik oraz mgr Justynę Rakus.

(W galerii znajdują się zdjęcia przedstawiające zespół dziennikarski)

Przeczytaj więcej ...

KLASOWE FOTKI
https://www.vmickiewicz.pl/2748-klasowe-fotki

Czarny kot i złota świnia
http://www.magazynsuplement.us.edu.pl/czarny-kot-zlota-swinia/?fbclid=IwAR1jWDs0EsgDbLnkbJIQW_KodPMvx2S5IuKv2k0K4BkneZ5GpB60CovpD-M

"Czas ucieka cały czas, a my … czekamy” - felieton
https://www.vmickiewicz.pl/2181-czas-ucieka-caly-czas-a-my-czekamy-felieton

"Ciekawość to ..." - felieton
https://www.vmickiewicz.pl/2178-ciekawosc-to-felieton

RESET - felieton
https://www.vmickiewicz.pl/2155-reset-felieton

Opiekunowie zespołu dziennikarskiego: mgr Aneta Salachna, mgr Edyta Pietrzkowska

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie