Drukuj
Odsłony: 838

Kino, to magia nie tylko obrazu na ekranie, ale także sali, w której wspólnie z innymi osobami przeżywamy radości, smutki, wzruszenia, czy przygody. Nie zastąpi tego nawet najdoskonalszy sprzęt domowy. Dlatego przed dwoma laty postanowiliśmy stworzyć w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza własne, prawdziwe kino. Takie z fotelami, ekranem i zaciemnioną salą.

Na początek znaleźliśmy wolną salę i odkupiliśmy fotele z modernizowanej auli Raciborskiego Domu Kultury. Powstał zalążek naszego kina, które tak spodobało się władzom samorządowym, że pomysł wsparł finansowo Urząd Miasta Częstochowy. Ufundowano wyposażenie, które spełnia wymogi filmoznawców. Mając kino postanowiliśmy uruchomić specjalność filmoznawczą dla młodzieży kochającej kino i pragnącej swoją przyszłość związać z zawodami, którym patronuje X Muza. Naszym pomysłem zaraziliśmy władze Uniwersytetu im. Jana Długosza, które postanowiły wesprzeć nas swoją kadrą naukową i zaproponowały wspólne warsztaty. Pierwsze trzy klasy filmoznawcze rozpoczęły naukę w Mickiewiczu w roku szkolnym 2019/2020.

Ten pierwszy rok naszej wspólnej pracy przyniósł już pierwsze owoce a unikatowy projekt filmowy został zauważony i wysoko oceniony przez media…

Nie gwarantujemy nikomu, że zostanie popularnym aktorem, reżyserem, czy krytykiem filmowym. Nasze zajęcia z pewnością jednak przybliżą każdego zainteresowanego filmem do odniesienia takiego sukcesu. Oczywiście potrzebna jest pasja, którą rozwijamy i praca, czyli chęć współtworzenia naszego filmowego zespołu. Za nami pierwsze samodzielne próby reżyserskie i aktorskie. Marzymy o udziale w amatorskich festiwalach, a być może sami stworzymy takie współzawodnictwo. Na razie próbujemy swoich sił na Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Marzymy o stworzeniu własnego studia filmowego i szkolnej telewizji z prawdziwego zdarzenia.

(Zdjęcia przedstawiają salę kinową w VLO)

 

O filmie w V LO...

https://www.vmickiewicz.pl/2769-filmy-z-milosna-zagadka

https://www.vmickiewicz.pl/2742-pierwsza-noc-filmowa-w-v-lo

https://www.vmickiewicz.pl/2739-krokiem-filmowym-czyli-wycieczka-klas-filmoznawczych-do-wroclawia

https://www.vmickiewicz.pl/2738-okiem-ig-z-wycieczki-filmoznawczej

https://www.vmickiewicz.pl/2540-horyzonty-edukacji-filmowej

https://www.vmickiewicz.pl/2424-projekt-edukacyjny-klasy-ib-jestesmy-filmo-histo-fobami

mgr Jarosław Sobkowski