Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

                     

W 2020 roku V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza obchodzi 15 rocznicę współpracy z placówkami dyplomatycznymi USA w Polsce.

Klimat wieloletnich kontaktów to szansa dla społeczności szkolnej na rozwijanie postaw otwartości i ciekawości wobec cywilizacji amerykańskiej oraz wzmocnienie, poprzez realizację komponentu kulturowego na zajęciach w szkole, online, spotkaniach poza szkołą, kompetencji językowych. Od pierwszej wizyty w naszej szkole pani Anne Hall - Konsul Generalnej z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie (2006 r.), aż po ostatnie cudowne wydarzenie, jakim był musical w wykonaniu uczniów V LO zatytułowany "My American Dream" – działo się zawsze dużo i pozytywnie:

- wizyta Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce pana Victora Ashe

- wizyta wysokiej rangi pracowników dyplomatycznych

- nasze odwiedziny w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie i wielokrotne w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie

- spotkania z astronautami amerykańskimi: Dr. Shannon W. Lucid, George’m Zamka i Marshą S. Ivins

- spotkania z ludźmi nauki: Pamiętamy spotkanie z profesorem New York University - Bobem Friedhofferem zatytułowane: „Ile magii jest w nauce? Ile nauki jest w magii?”. Pan profesor, w dedykacji dla naszych uczniów, w kronice szkolnej, napisał: To The Students of the 5th High School, Science is everywhere and can be so much fun and satisfying to do and help you lead a better life. All of the magic words you need are in the science books. Be well …

- spotkania z ludźmi kultury: w pamięci naszej mocno utkwiła sentymentalna podróż do Polski - Profesora Duke University pana Louisa J. Budda. Z przyjemnością oprowadzając naszego gościa po Częstochowie i Jasnej Górze - wsłuchiwaliśmy się w jego literackie opowieści. Ponieważ Profesor był autorem publikacji dotyczących twórczości Marka Twain’a, interesował się poezją Frost’a, Wisławy Szymborskiej oraz Emily Dickinson – była to dla nas wielce kształcąca, ale i przyjemna przygoda

- spotkania ze stypendystami Fulbrighta, uczestniczką programu Flex

- kilkukrotny udział w SPEAKERS Program. Tematy spotkań dotyczyły kultury amerykańskiej, wspólnej historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Jedna z prezentacji, zatytułowana "100 lat razem: LUDZIE – HISTORIA – PRZYSZŁOŚĆ" – nawiązała do Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego, Ignacego Paderewskiego, Prezydenta Wilsona i jego tak ważnego dla Polski 13 punktu w orędziu do Kongresu (1918 r.), który okazał się zapowiedzią niepodległej Polski

- spotkania z przedstawicielką Amerykańskiego Centrum Informacji (AIRC), która za każdym razem opowiadając o usługach Centrum - zachęcała do korzystania z bogatej oferty aktualnych i wyczerpujących informacji tam dostępnych. Mogliśmy poznać bezpośrednio miejsce i osoby, które tworzą elektroniczny miesięcznik "ZOOM IN ON AMERICA"(https://www.usinfo.pl/zoom/). Znamy tą publikację i polecamy jak zawsze. To doskonałe źródło różnorakich informacji dla uczących się języka angielskiego, a i nagrody w konkursach mobilizujące! Skoro o ZOOM-ie mowa (doskonalącym umiejętność czytania ze zrozumieniem) – polecam i stronę Randall’s Cyber Listening Lab (https://www.esl-lab.com/), o której przekonałam się już podczas udziału w jednym z kursów online na Uniwersytecie w Oregonie

- wystawa w szkole pięknych fotografii: Mars: Mission Possible oraz plakatów związanych z obchodami Dnia Ziemi. Przykładów współpracy jest jeszcze więcej, a wszystkie one składają się na naszą wiarygodną i niekończącą się opowieść o możliwościach i spełnionych szansach, które w V LO są realne i prawdziwe. Prawdziwe jak historia zawarta w prezentacji "AMERYKAŃSKO – POLSKIE STULECIE". Zachęcam wszystkich do zajrzenia na stronę: http://100latrazem.pl/#start. Projekt nawiązuje do wypowiedzi Prezydenta Woodrowa Wilsona: "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, który może łączyć świat". Ze świadomością tego co było - łatwiej nam będzie budować mocny fundament naszej przyszłości.

Zobacz zdjęcia!!!

mgr Marzanna Gromotowicz

Dnia 6 kwietna 2016 roku przybyła do naszej szkoły Julianne Parayo, stypendystka programu Fulbrighta, (Fulbright English Teaching Assistant in the Institute of Applied Linguistics, Uniwersytet Warszawski). Gościa powitał dyrektor szkoły mgr Andrzej Rydz. Julianne spotkała się z uczniami na dwóch sesjach. W pierwszej sesji uczestniczyli wraz z Panem Dyrektorem i nauczycielkami języka angielskiego uczniowie z klasy IIB, IIG i IIF, natomiast w drugiej uczniowie z klasy IIIB, ID i IF.

Obie prezentacje gościa dotyczyły cieszącej się dużą popularnością w Ameryce, a coraz częściej i w Polsce – muzyki GOSPEL. Poznając rozwój tego gatunku muzycznego, od korzeni, czyli czasów niewolnictwa (XVII wiek) aż po współczesność stawaliśmy się coraz bardziej świadomi tej rytmicznej różnorodności, która może przybierać cechy wielu gatunków muzycznych, np.: rocka, reggae, popu i wielu innych. Muzyka inspirująca, otwarta na każde ucho. A potem … było wspólne śpiewanie … i to była prawdziwa przyjemność!

 
W dniu 26 października uczniowie V LO wraz z dyrektorem szkoły mgr Andrzejem Rydzem i nauczycielkami mgr Marzanną Gromotowicz i mgr Elżbietą Gromakowską wzięli udział w spotkaniu z konsulem Aaronem Luster w ramach programu „SPEAKERS PROGRAM”. Po wykładzie zatytułowanym „PREZYDENCI” uczniowie mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań. Jak zwykle nasza młodzież stanęła na wysokości zadania, bo o barierach językowych nie było mowy. Najaktywniejsi to uczniowie z klasy IIIB, IIB, IF i IC. Gratulujemy im kompetencji językowych i wysokiej kultury dyskusji.

Zobacz zdjęcia!!!


 

Gdy otrzymujemy pozdrowienia ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych wypełnia nas radość tym większa, że kierujący je do nas mają na uwadze wyrazy pamięci i życzliwości. Głębokie doświadczenie i odwaga stawienia czoła nowym wyzwaniom sprawiły, że oni - imigranci, polskiego pochodzenia z pierwszego, czy kolejnego już pokolenia, mają swoje domy w odległej nam przestrzeni. Pamiętają jednak skąd pochodzą, albo tej pamięci najzwyczajniej poszukują. Na szczęście na wymianie pierwszych słów nie skończyło się i jesteśmy już na etapie pozytywnego dialogu. Dialogu, który inspiruje między innymi do podejmowania się różnych zadań zachęcających młodzież do pozyskania wiedzy, doskonalenia swoich umiejętności w celu nabycia kompetencji umożliwiających pozytywne odnalezienie się w przyszłości. I tak wspólnymi siłami przeprowadziliśmy konkurs dla naszych uczniów na list otwarty skierowany do Polonii Amerykańskiej. 

 
 
W dniu 27 kwietnia 2015 klasy IG i IIB odwiedził Konsul Andrew Caruso i pani Maria Brzostek Doradca ds Kultury i Edukacji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Gości przywitali pan dyrektor mgr Andrzej Rydz i mgr Marzanna Gromotowicz, autorka realizowanego w szkole programu Kulturoznawstwo USA. Prezentacja pana Konsula dotyczyła Wojny Secesyjnej (1861-1865). Ponieważ w roku 2015 mija równo 150 lat od jej zakończenia – wydarzenie to okazało się dobrym pretekstem, aby porozmawiać o Ameryce.


 
 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

   
   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


AMickiewiczProcent

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie