Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie jest jedną z niewielu szkół w Częstochowie, która oferuje profil odpowiadający potrzebom oraz pozwalający pielęgnować i rozwijać zainteresowania dziennikarskie uczniów. Mowa o profilu z rozszerzoną nauką przedmiotów humanistycznych i języków obcych, na którym dodatkowo uczniowie realizują obok tradycyjnych, dwa przedmioty: edukację dziennikarską oraz edycję i korektę tekstów. Zajęcia te rozwijają zdolności kreacyjne i pisarskie uczniów, umiejętności pracy w grupie, pogłębiają też wiedzę o szeroko rozumianych mediach. Lekcje często związane są z wystąpieniami publicznymi, dlatego tak ważnym elementem edukacji jest umiejętność opanowania tremy, co przekłada się na wysoce rozwinięte możliwości perswazji.

Uczniowie nie ograniczają się w dziedzinie dziennikarstwa jedynie do zajęć szkolnych. Często i chętnie prezentują swoje przemyślenia na stronach internetowych, portalach społecznościowych, forach, blogach, piszą o problemach ludzi młodych, dzielą się z czytelnikami swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami.

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych dziennikarsko-medialnych pod nazwą: "Redagowanie szkolnego portalu internetowego". W czasie odbywanych zajęć na bieżąco prowadzą prace edytorskie, pisząc liczne artykuły prasowe. Mają też okazję poznać nowe programy komputerowe niezbędne do edycji i składania tekstu oraz doskonalą zdobyte umiejętności. Dokumentują też imprezy odbywające się w szkole i poza nią, piszą sprawozdania, robią zdjęcia, kręcą krótkie filmy wideo. Efekty swoich prac publikują po odpowiedniej obróbce graficznej na naszej stronie: www.vmickiewicz.pl

Przed Wami rocznik informacyjny V LO „Info-Micek”, w którym znajdują się teksty uczniów z różnych klas dziennikarskich. Zawód dziennikarza to nie tylko przekazywanie informacji, to także dbałość o kulturę języka. Profil dziennikarski jest dla uczniów, którzy interesują się mediami, polityką, rozrywką i reklamą. Dziennikarz jest odważny, kreatywny, ma obowiązek wypowiadania się w mowie i piśmie staranną, piękną polszczyzną, a na dodatek posługiwania się językami obcymi (wszak dziennikarze często podróżują w różne zakątki świata, bywa, że nawet w te najbardziej niebezpieczne).

Aby stać się dobrym dziennikarzem, należy wcześniej przyswoić sobie szeroką wiedzą historyczną i społeczno-polityczną niezbędną do pracy w tym zawodzie. Nie wystarczy tylko zdobyć informację, trzeba umieć ją również rozplanować, zaproponować ciekawy, rzucający się w oczy tytuł. Tego wszystkiego uczą się młodzi adepci dziennikarstwa w naszym Liceum. Przed wami pierwsze próby naszych młodych dziennikarzy.

 Rok szkolny 2019/2020

Zobacz nr 1 gazetki: "Info-Micek"

adobe blueprint pdf icon

 

  Rok szkolny 2020/2021

 Zobacz nr 2 gazetki: "Info-Micek"  

adobe blueprint pdf icon Zobacz nr 2 gazetki "Info-Micek"

Pdf, Miniaturka, Plik, Ikona, Pdf, Pdf"Info-Micek_2b"

 

 Rok szkolny 2021/2022

Zobacz nr 3 gazetki: "Info-Micek"

Pdf, Miniaturka, Plik, Ikona, Pdf, Pdf "Info-Micek"

 

Rok szkolny 2021/2022

Zobacz nr 4 gazetki: "Info-Micek"

adobe blueprint pdf icon

 

mgr Margarita Janik
mgr Justyna Rakus

 

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku. Może pojawić się zupełnie niespodziewanie. Depresję powinno się leczyć, gdyż nieleczona powoduje utrwalanie się niektórych objawów, a czasem wytworzenie tzw. osobowości depresyjnej. Osoba, która mierzy się z tą chorobą, gorzej radzi sobie z codziennymi sprawami, pewne sytuacje mogą ją przerastać.

Zapraszamy do przeczytania felietonu Kingi Messyasz z kl. IIJ - "Niewidzialna choroba – depresja", w którym przybliża ten niewątpliwie trudny temat swoim równieśnikom.

W przeszłości było wiele książek zakazanych z różnych względów. Hipotetycznie mogły zaniżać morale społeczeństwa, poglądy w nich były niezgodne z poglądami rządu lub ideologie w nich przedstawione mogły być szkodliwe. Kościół również miał i ma książki, których zabrania czytać, tłumacząc to ukazaniem kościoła w złym świetle lub propagujące okultyzm i satanizm. A jakie książki były zakazane lub są nadal w niektórych państwach? Dzisiaj postaram się je wam przedstawić.

 

Tegoroczne święta były inne niż poprzednie. Nie mogliśmy spotkać się w większym gronie rodzinnym, głównie, aby chronić zdrowie swoje i najbliższych. Również Sylwester był inny. Słynne sylwestrowe dyskoteki w tym roku się nie odbyły, a goście ograniczyli swoje spotkania do najbliższych, a wręcz rodziny. Pomimo bardzo trudnej sytuacji pragnę wszystkim życzyć wielu pomyślności w Nowym 2021 Roku!

Pani Dyrektor - Małgorzacie Witek i Pani Wicedyrektor – Anecie Salachnie, radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, dumy z osiągnięć uczniów i nauczycieli naszego liceum, braku problemów, a jeśli jednak się pojawią, to aby były jak najmniejsze, a siła jaka je pokona jak największa.

Nauczycielom życzę radości z postępów uczniów. Dni w pracy szczęśliwych, satysfakcjonujących i szybko upływających, a problemów znikomych.

Wszystkim pracownikom szkoły pragnę życzyć miłych chwil spędzonych w pracy i satysfakcji płynących z uśmiechów innych. Dni, które uspokoją i naładują do dalszego, pozytywnego działania.

   
   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie