Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 • a15.jpg
 • a48.jpg
 • f12.jpg
 • f20.jpg
 • h30.jpg
 • k1.jpg
 • k15.jpg
 • k17.jpg
 • k41.jpg
 • m15.jpg
 • n40.jpg
 • n41.jpg
 • n47.jpg
 • o10.jpg
 • o13.jpg
 • p50.jpg
 • p60.jpg
 • r4.jpg
 • r6.jpg
 • r78.jpg
 • s3.jpg
 • st03.jpg
 • st09.jpg
 • st10.jpg
 • t10.jpg
 • w19.jpg
 • w36.jpg

 

W dniu 13 listopada 2017 r. zespół nauczycieli naszego liceum w składzie: dyrektor szkoły mgr Andrzej Rydz oraz nauczycielka języka angielskiego mgr Anna Kurzacz i nauczyciel informatyki mgr Grzegorz Purgal udali się z wizytą do greckiego miasta Ioannina w ramach projektu pt. "Motywacyjny most wsparcia czyli partnerstwo międzynarodowe na rzecz wzmacniania potencjału szkoły". Przypominamy, iż projekt ten otrzymał akceptację do realizacji w ramach unijnego programu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacyjnej”. Projekt jest realizowany w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).


Przez trzy dni (14.11-16.11.2017r.) poznawaliśmy 11th Junior High School mieszczącą się na obrzeżach Ioanniny - malowniczego miasteczka w północnej Grecji. Koordynatorka projektu ze strony szkoły partnerskiej wraz z grupą zaangażowanych nauczycieli wprowadzili nas w realia szkoły. Mieliśmy okazję obejrzeć cały budynek, począwszy od sekretariatu i gabinetu dyrektora poprzez pokój nauczycielski, pracownie: komputerową, matematyczną, fizyczno-chemiczną i biologiczną wraz z ich nowoczesnym wyposażeniem. Ponadto zostaliśmy zaproszeni na obserwacje kilku lekcji, tj. matematyki, chemii, informatyki i języka angielskiego. Pomimo, że odbywały się one w języku greckim, doskonale poczuliśmy atmosferę zajęć. Zobaczyliśmy zachowanie, reakcje uczniów i sposób pracy nauczyciela.

Oprócz powyższych działań odbyliśmy szereg rozmów z dyrektorem szkoły i nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Pytaliśmy o nurtujące nas kwestie, czyli m.in. motywację do nauki przedmiotów ścisłych czy frekwencję uczniów, w odpowiedzi uzyskując wyczerpujące i pomocne wyjaśnienia. Na szczególną uwagę zasługują metody stosowane przez nauczyciela biologii, chemii i fizyki (w jednej osobie), który poza tym, że dysponuje nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi w swojej pracowni, posiada również zdolności artystyczne. Nie bez związku okazują się one bardzo użyteczne w pracy ścisłowca. Jako dowód można przytoczyć pomysł na własnoręczne ulepienie z plasteliny np. narządu ludzkiego i umieszczenie go na pierwszej ławce lub w innym widocznym miejscu.

Uczniowie zawsze wykazują żywe zainteresowanie nowym obiektem w pracowni, dociekają co to jest, zadają inne pytania związane z obserwowanym przedmiotem i w ten sposób samoistnie zaczyna się dyskusja, w myśl zasady, od ogółu do szczegółu. Zaintrygowało nas także pewne zdanie wypowiedziane przez nauczycielkę matematyki - bardzo doświadczonego pedagoga, która wzorem swoich antycznych przodków, zdaje się być doskonałym taktykiem i filozofem: „Idę powoli, ponieważ się spieszę”. Sentencję tę uczniowie słyszą, kiedy są zbyt niecierpliwi, zbyt szybko chcą rozwiązać zadanie i w rezultacie popełniają błędy.

Jeśli chodzi o sprawy wychowawcze, które także znajdują się w obszarze naszego zainteresowania, dowiedzieliśmy się, że greccy uczniowie rzadko opuszczają lekcje i chętnie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Jednak to co nas najbardziej zaskoczyło, to fakt, że w Grecji istnieje całkowity, odgórny zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkole przez uczniów.

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Poza pobytem w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić Ioanninę i jej okolice. Było to kolejne fantastyczne i zaskakujące doświadczenie, jako że zobaczyliśmy Grecję, której większość nas Polaków nie zna. Ioannina - 65 tys. miasto niedaleko granicy z Albanią to stolica regionu Epirus. Leży nad jeziorem, w otoczeniu gór, jest pełne urokliwych kamieniczek, wąskich ulic, kafejek, a góruje nad nim zamek - dawna siedziba bohatera Epirejczków - Ali Paszy.

Z żalem, ale bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia, pożegnaliśmy się z naszymi greckimi gospodarzami i piękną Ioanniną. Liczymy, że i my będziemy mieć szansę przyjąć nowopoznanych greckich przyjaciół w Częstochowie i ugościć ich w naszej szkole.

Dyrektor szkoły: mgr Andrzej Rydz, mgr Anna Kurzacz, mgr Grzegorz Purgal

 

(W galerii znajdują się zdjęcia z wizyty nauczycieli naszej szkoły w greckim mieście Ioannina)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie