Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zdrowie to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego. Jak bardzo jest ono dla nas ważne, możemy przekonać się właśnie teraz, kiedy w obawie przed wirusem robimy wszystko, aby nie zachorować i przetrwać czas epidemii. Czy jednak zawsze postępujemy zgodnie z wytycznymi zdrowego stylu życia? Czy w trosce o zdrowie zawsze postępujemy właściwie? Z jednej strony kupujemy witaminy, karnety na siłownię, używamy drogich kosmetyków, jemy warzywa i owoce, podczas gdy z drugiej, powszechnie stosujemy używki, a wolny czas najchętniej spędzamy przy grillu, aktywność ograniczając jedynie do uczestnictwa w mediach społecznościowych i serfowania po internecie. Wieczorami przed ekranem odbywamy maraton serialowy, nie rzadko chrupiąc przy okazji przekąski z pobliskiej „Żabki”. Nie zwracamy uwagi na rodzaj paliwa, który wykorzystujemy w przydomowych kotłowniach, a głównym kryterium w jego stosowaniu jest cały czas cena,  a nie  jakość. Samochodów używamy powszechnie, czasami bez potrzeby, podczas gdy z roku na rok, szczególnie  w okresie zimowym jakość powietrza jest coraz gorsza. Ekolodzy, naukowcy, lekarze biją na alarm, bo to właśnie nasz styl życia jest przyczyną chorób układu krążenia i nowotworów, które są najczęstszą przyczyną zgonów.

aids2

Obchody „Światowego dnia AIDS“, który przypada na 1 grudnia są tradycją V LO. Wielokrotnie zachęcaliśmy młodzież do przygotowania na tę okazję plakatów, prezentacji i prelekcji.

 


Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem "Czy wiesz, że ...". Została ona przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju oraz informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/ AIDS.

dziennikarstwo2


Oddychanie jest nieodzownym elementem naszego życia. Podczas jednego wdechu do płuc trafia około 0,5 litra powietrza. Czy zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie ma jakość tego powietrza? Czy i jak wpływa na pracę naszego organizmu?

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach główną przyczyną gorszej jakości powietrza w sezonie grzewczym na terenie Śląska jest tzw. „niska emisja” – czyli z budynków mieszkalnych. Spalane są paliwa niskiej jakości, w starych paleniskach. Natomiast niekorzystne warunki meteorologiczne powodują kumulowanie się zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery.

 

Minęło ponad dwieście lat od kiedy angielski lekarz Edward Jenner zastosował pierwszą w historii szczepionkę. Lekarz zaobserwował, że ludzie którzy obcują z bydłem i przechorowali ospę krowią - krowiankę nie chorowali na zabójczą wówczas ospę prawdziwą. Obserwacje zdecydował się wykorzystać w praktyce i przeprowadził etycznie kontrowersyjny eksperyment. Ośmioletniemu chłopcu podał pod skórę wydzielinę z wykwitu, wywołanego przez krowiankę, a potem zaraził go patogenem ospy prawdziwej. Chłopiec nie zachorował, a przełomowy eksperyment dowiódł tego, że zapoznając organizm z podobnym do wirusa ospy prawdziwej zarazkiem można ochronić się przed śmiertelną w skutkach chorobą. Szczepienia na ospę prawdziwą nie były w ojczyźnie Jennera obowiązkowe, dlatego kraj ten bardzo długo borykał się z wysoką śmiertelnością spowodowaną epidemią.

   
   

Gościmy  

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


AMickiewiczProcent

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie