Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

10 października 2018 roku uczniowie V LO wraz z mgr Marzanną Gromotowicz i mgr Agnieszką Humaj udali się z wizytą do Krakowa. Celem były dwa bliskie naszym zainteresowaniom miejsca: Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (muzeum założone w Krakowie w 1946 r. gromadzące eksponaty z zakresu historii farmacji i techniki farmaceutycznej) oraz Konsulat Generalny USA z którym nasze liceum współpracuje od 2006 roku.


W muzeum zwiedziliśmy stałą ekspozycję mieszczącą się na kilku poziomach budynku, od piwnicy po strych. Wrażenie na nas zrobiły dawniej używane naczynia apteczne, moździerze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny, surowce lecznicze, w tym wielość pachnących ziół wykorzystywanych w dawnym lecznictwie i obecnie, a także pamiątki po wybitnych farmaceutach. Jeden z kolegów stał się aptekarzem na chwilę i na naszych oczach pod opieką oprowadzającej nas po muzeum pani – przygotowywał, na wzór dawnych recept tabletki. Nie odważyliśmy się spróbować, ale przynajmniej poznaliśmy metodę ich produkcji.

Następnie udaliśmy się do Konsulatu Generalnego USA. Stany Zjednoczone utrzymują stosunki dyplomatyczne z wieloma krajami świata i organizacjami międzynarodowymi, co stwarza konieczność utrzymywania około 250 placówek dyplomatycznych i łącznikowych na całym świecie. 10 października 2018 r. młodzież V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie gościła w jednej z nich, w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Na początek mieliśmy spotkanie z Klaudią, która wzięła udział w programie FLEX. Szczegóły dotyczące udziału w programie są opublikowane na naszej stronie: https://www.vmickiewicz.pl/2504-udzial-w-programie-flex-2

Tegoroczna rekrutacja do Programu FLEX trwa do 16 października 2018 roku, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich spełniających kryteria, między innymi: należy być uczniem 3 klasy gimnazjum, bądź 1 lub 2 klasy liceum/technikum oraz być urodzonym pomiędzy 15.07.2001 - 15.07.2004. Klaudia zachęcała wszystkich do udziału.

W sali Amerykańskiego Centrum informacji, na tle klimatycznej wystawy amerykańskich wspomnień laureatów konkursu fotograficznego „My America”, dla uczestników programu Summer Work Travel, odbyło się w ramach programu "SPEAKERS PROGRAM" - spotkanie z Wicekonsulem Bryantem Whitfield.

Tematem wiodącym były dwie ważne rocznice: 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę (2018) oraz 100 lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską, a Stanami Zjednoczonymi (2019). Prezentacja wicekonsula zatytułowana: "100 lat razem: LUDZIE – HISTORIA – PRZYSZŁOŚĆ" nawiązywała do wspólnej historii Polski i Stanów Zjednoczonych.

Były więc wspomnienia i w pamięci pozostaną między innymi: Kościuszko i Pułaski; Paderewski;

Prezydent Wilson i tak ważny dla Polski 13 punkt - zapowiedź niepodległej Polski. 8 stycznia 1918 roku, 1918 roku w orędziu do Kongresu 28 prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson zawarł słynne 14 punktów - projekt nowego ładu politycznego po zakończeniu I wojny światowej. Dla Polski ważny był punkt 13 – zapowiedź niepodległej Polski: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”.

Prezydent Hoover poruszony trudną sytuacją gospodarczą i jego pomoc dla Polski;
Stany Zjednoczone za prezydentów: Woodrowa Wilsona i Herberta Hoovera, nie tylko uznały polską państwowość za warunek pokojowego ładu w Europie, ale w latach 1919–22 udzieliły Polsce dużego wsparcia materialnego. W 1926 roku, w dowód wdzięczności, na okoliczność 150 rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości, Polacy zebrali w kraju 5,5 miliona podpisów pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Pod tym adresem można sprawdzić, który z naszych przodków podpisał ową deklarację: http://deklaracja.genealodzy.pl/.

Maria Skłodowska-Curie;
Amerykańska pomoc przy budowie szpitala w Częstochowie;
Amerykańska pomoc w czasie trwania II wojny światowej i w latach 1950-1960;
1964 rok – ślubna obrączka JFK złożona w darze Jasnej Górze;
Prezydent Ronald Reagan i pokaz filmu „Człowiek z żelaza" w Białym Domu (1982 r., po którym mówi się, że prezydent miał łzy w oczach; Reagan ogłosił 30 stycznia 1982 r - Dniem Solidarności z Polską;
Prezydent Reagan i Papież Jan Paweł II;
1999 i wstąpienie Polski do NATO;
2004 i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej;
Społeczność Polska w Chicago;
Miejsca pamięci w obu krajach;
Programy dla młodzieży: Visit & Study in America, Flex;

W pamięci mamy ubiegłoroczną wizytę w Konsulacie i spotkanie z szefową Sekcji Konsularnej panią Kathryn Porter, która zaskoczyła nas informacją, że pierwszym krajem, które uznało jako pierwsze Stany Zjednoczone Ameryki było – Maroko. Po wykładzie miała miejsce dyskusja. Jak zwykle nasza młodzież stanęła na wysokości zadania. Gdy pierwsze nieśmiałości zostały przełamane, bariery językowe przestawały mieć znaczenie, a zainteresowanie zaczynała się konkretyzować. Poruszono wiele kwestii związanych z historią i współczesnością dyplomacji amerykańskiej, oraz szeroko rozumianą kulturą amerykańską. Nie zabrakło pytań o wrażenia z pobytu w naszym kraju, o polską kuchnię, relacje z ludźmi. Ale, jak zawsze, jeszcze więcej ciekawości pozostało na kolejne spotkanie. Pytanie o ulubiony żart wicekonsula było dla niego zaskakujące, a odpowiedź rozbawiła nas wszystkich. Gratulujemy naszym uczniom kompetencji językowych i wysokiej kultury dyskusji.

W kolejnej części wizyty mieliśmy okazję spotkania z przedstawicielką Amerykańskiego Centrum Informacji (AIRC), która opowiedziała o usługach Centrum i zachęcała do korzystania z bogatej oferty aktualnych i wyczerpujących informacji tam dostępnych. Mogliśmy poznać bezpośrednio miejsce i osoby, które tworzą elektroniczny miesięcznik ZOOM IN ON AMERICA. Znamy tą publikację i polecamy jak zawsze. To doskonałe źródło różnorakich informacji dla uczących się języka angielskiego, a i nagrody w konkursach mobilizujące!

Na koniec wysłuchaliśmy prezentacji "AMERYKAŃSKO – POLSKIE STULECIE". Zachęcamy wszystkich do zajrzenia na stronę: http://100latrazem.pl/#start. Projekt nawiązuje do wypowiedzi Prezydenta Woodrowa Wilsona: "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, który może łączyć świat." Ze świadomością tego co było - łatwej nam będzie budować mocny fundament naszej przyszłości.

Miniona już wizyta wpisuje się pozytywnie w klimat wieloletniej już współpracy V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych w Polsce. Realizowany od 2007 roku w szkole program „Kulturoznawstwo USA” jest nowatorskim przedsięwzięciem, opartym na pomyśle i programie autorskim mgr Marzanny Gromotowicz, zachęcającym uczniów do rozwijania postaw otwartości i ciekawości wobec cywilizacji amerykańskiej, wzmacniającym poprzez realizację komponentu kulturowego ich kompetencje językowe. Na temat dalszej współpracy mgr Marzanna Gromotowicz rozmawiała z Panią Amy Steinman, Konsul ds. Prasy, Kultury i Edukacji w konsulacie.

Krótki spacer, po Krakowie - jak zwykle malowanym kolorami jesieni, dał wszystkim wiele przyjemności. Powrót, podobnie jak dojazd do Krakowa, to bez wątpienia festiwal talentów wokalnych naszych uczniów. W pamięci brzmi między innymi „Agnieszka …" na wiele głosów… Wysiadając przed szkołą myślami jesteśmy z kolejnym dniem, w bagażu wspomnień bogatsi, jak zawsze, o każdą wspólną krakowską chwilę. Do następnego razu!

mgr Marzanna Gromotowicz

(Na zdjęciach znajduje się młodzież z V LO podczas wycieczki do Krakowa)

 

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie