Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dnia 27 lutego 2020 r. społeczność V LO miała przyjemność wysłuchać wykładu „Pasja & geniusz” wygłoszonego przez prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Tomasza Pospiesznego, który zaprezentował sylwetki kobiet w szczególny sposób zasłużonych dla rozwoju nauki. Następnie odbył się wernisaż wystawy Tomasza Pospiesznego i Eweliny Wajs o tym samym tytule, przedstawiający sylwetki kobiet, które swoją pasją oraz pracą "zasłużyły na Nagrodę Nobla". Wystawę można oglądać w naszej szkole w każdy piątek do 27 kwietnia 2020r.

Prof. Tomasz Pospieszny dostrzega ogromną rolę kobiet w rozwoju nauki. Jego zdaniem bez udziału utalentowanych, genialnych kobiet nauka nie rozwijałaby się, a mężczyźni nie odnieśliby tak dużych sukcesów. Ten pasjonujący i ciekawy wykład przybliżył nam sylwetki jedenastu kobiet zasłużonych dla rozwoju nauki. Dzięki Panu Profesorowi mogliśmy spojrzeć inaczej na kobiety, które wniosły duży wkład w rozwój fizyki i chemii. Wszyscy wiemy o osiągnięciach znanej noblistki M. Skłodowskiej – Curie, ale dzięki dzisiejszej prelekcji dowiedzieliśmy się również o innych kobietach naukowcach, które odegrały istotną rolę dla rozwoju całej ludzkości.

Bardzo mądre i prawdziwe są słowa Margaret Thatcher, które przytoczył Pan Profesor w swojej książce: „Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane – powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz by zostało zrobione – powierz to kobiecie”.

Zapraszamy do lektury wywiadu przeprowadzonego bezpośrednio po wykładzie.

T. Kotlicki: Jak powstał pomysł podkreślenia roli kobiet w życiu naukowym?
Prof. T. Pospieszny: Od lat kobiety były niedoceniane. Ich znaczenie w rozwoju nauki odkryto praktycznie dopiero po rozpoczęciu badań historycznych w ostatnich latach.
T. Kotlicki: Czym kierował się Pan w wyborze 10 zasłużonych naukowo kobiet? Czy to grono było ścisłe, czy też wspomina Pan o jednostkach najbardziej wybitnych?
Prof. T. Pospieszny: Wybrałem dziesięć przypadkowych kobiet. Najprawdopodobniej wydam drugi tom, ponieważ nie wszystkie osoby zasłużone zostały wspomniane w części pierwszej.
T. Kotlicki: Czy sądzi Pan, że są kobiety, których dorobek naukowy nie został oficjalnie doceniony mimo, iż ich dokonania miały istotne znaczenie?
Prof. T. Pospieszny: Tak, praktycznie wszystkie kobiety były niedoceniane, ale jeśli miałbym wymienić konkretnie jedną, to byłaby to żona Einsteina, która przyczyniła się do stworzenia teorii względności. Były też kobiety, które brały udział w tworzeniu bomby atomowej. Dobrym przykładem jest austriacka fizyk Marietta Blau.
T. Kotlicki: Jak duży wpływ według Pana na udział kobiet w życiu naukowym miały czynniki historyczne? Czy kobietom było trudniej odcisnąć swój ślad w dorobku naukowym, czy też płeć nie miała znaczenia, a jedynie talent i determinacja?
Prof. T. Pospieszny: Czasy zdecydowanie miały znaczenie ze względu na ogromną dyskryminację płci żeńskiej. Ponadto niektóre z kobiet nie miały nawet swojej ojczyzny, jak choćby Maria Curie-Skłodowska. Poza czynnikami historycznymi duże znaczenie miało szczęście spotkania odpowiednich osób na swojej drodze, determinacja i pochodzenie z rodziny naukowców.
H. Kotlicka: Najbardziej znaną postacią w dziedzinie odkryć z chemii jest oczywiście Maria Skłodowska-Curie. Czy jest inna kobieta naukowiec, która jest dla Pana autorytetem w tej dziedzinie?
Prof. T. Pospieszny: Gdybym musiał, wymieniłbym Lise Meitner, która odkryła protaktyn. Była ona aż 48 razy nominowana do Nagrody Nobla, ale nigdy jej nie otrzymała. O jej wkładzie w życie naukowe świadczy fakt, że Einstein nazywał ją niemiecką Marią Curie.
T. Kotlicki: Jakie odkrycie w dziedzinie chemii jest dla Pana najbardziej interesujące i doniosłe?
Prof. T. Pospieszny: Nie podałbym konkretnej odpowiedzi, ponieważ każde odkrycie ma takie samo znaczenie dla nauki. Jedna teoria opiera się na drugiej i każda coś wnosi, więc ich wartość jest nieporównywalna.
H. Kotlicka: Czy uważa Pan, że popularyzacja dokonań i odkryć może stać się dla młodzieży zachętą do pracy nad własnymi projektami, które być może kiedyś staną się odkryciami i wniosą cenne składniki do rozwoju ludzkości?
Prof. T. Pospieszny: Zdecydowanie tak! Popularyzacja wiedzy o naukowcach wśród młodzieży pozwala młodym na odkrycie swoich własnych zainteresowań różnymi dziedzinami nauki i w ten sposób rodzi się nowe pokolenie naukowców.
H. Kotlicka,T. Kotlicki: Dziękujemy za interesującą rozmowę.

H. Kotlicka(IE), T. Kotlicki (IJ)

Galeria zdjęć zawiera zdjęcia z wykładu „Pasja & geniusz” wygłoszonego przez prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Tomasza Pospiesznego oraz z wernisażu wystawy Tomasza Pospiesznego i Eweliny Wajs, przedstawiający sylwetki kobiet, które swoją pasją oraz pracą "zasłużyły na Nagrodę Nobla".

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie