Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dnia 28 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły z kl. IA, IIA i IIIB - pod opieką pań: mgr Eweliny Aleksandrowicz i mgr Danuty Zielińskiej - udali się na wycieczkę do Krakowa. Wszyscy o 7:30 zebraliśmy się pod szkołą i rozpoczęły się przygotowania do wyjazdu, a nieco po godzinie 8:00 wyruszyliśmy w drogę. Czekała nas ponaddwugodzinna podróż, jednakże ku naszemu zaskoczeniu, czas mijał bardzo szybko, a w autokarze panowała wesoła atmosfera.

Na miejsce dotarliśmy około godziny 10:30. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Narodowego w Krakowie i obejrzenie wystawy, dotyczącej życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Ekspozycja została otwarta 28 listopada 2017 roku i przyciągnęła tłumy turystów. Jest do tej pory największym pokazem, prezentującym dzieła Stanisława Wyspiańskiego zgromadzone w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokaz zawiera blisko 500, z liczącego około 900 pozycji zbioru, prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru. Wystawa ma także charakter historyczny. Dzięki niej mogliśmy zgłębić wiele tajników z życia autora „Wesela”, poznać jego trudne dzieciństwo oraz poszczególne okresy twórczości. Ekspozycja dodatkowo prezentuje prace z innych dziedzin twórczości artystycznej Wyspiańskiego: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna.

Po wizycie w Muzeum Narodowym udaliśmy się pod okno papieskie - Franciszkańska 3 - miejsce szczególnie bliskim wszystkim Polakom. To tutaj św. Jan Paweł II spotykał się z nimi podczas swoich pielgrzymek do Polski i żegnał przed wyjazdem do Watykanu. Kolejnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszczące się w budynku Collegium Maius. Mieliśmy okazję obejrzeć zabytkowe wnętrza, takie jak Libraria (biblioteka), StubaCommunis (dawna jadalnia), skarbiec, pokoje profesorskie. Podczas zwiedzania podziwialiśmy niezwykłe przedmioty, należące wcześniej do słynnych, byłych już studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, m.in.: Mikołaja Kopernika, Jana Pawła II, czy Wisławy Szymborskiej, np. Medal Literacki Nagrody Nobla. Inne, cenne przedmioty to: Oskar i Złota Palma Andrzeja Wajdy, Złoty Medal Olimpijski Roberta Korzeniowskiego. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały polskie uczelnie oraz zwyczaje w nich panujące. Zachwyciła nas kolekcja instrumentów naukowych, dawne przyrządy matematyczne: liczydło, suwak logarytmiczny, instrumenty astronomiczne, globusy i księgi.

Ostatnie pomieszczenie to Aula Jagiellońska. Jest to sala wykładowa teologów, pełniąca dziś funkcje reprezentacyjne. Na koniec wspólnie zwiedziliśmy Stare Miasto, przechadzaliśmy się po niezwykle urokliwych uliczkach dawnej stolicy Polski oraz robiliśmy zdjęcia na konkurs fotograficzny „Matematyka i ja – historia jednej fotografii”. Zabytki, takie jak Sukiennice, czy słynny Zamek Królewski na Wawelu, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Udało nam się nawet usłyszeć dobrze przez wszystkich znany hejnał mariacki, grany co godzinę z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez trębacza. Następnie spotkaliśmy się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, wspólne pamiątkowe zdjęcie i powrót do domu.

Około godziny 19:30 znaleźliśmy się pod szkołą i każdy w pozytywnym nastroju z głową pełną wrażeń mógł udać się do domu.

Adam Górski kl. IIA (opieka redakcyjna mgr Danuta Zielińska)
Zdjęcia: Sara Wojciechowska (IIA) oraz Aleksandra Niedżwiedzka, Martyna Bochniak, Julia Bogus, Kuba Demczuk, Denis Wawrzyńczak (IA)

 

(Na zdjęciach zaprezentowano przebieg wycieczki kl. IA, IIA i IIIB do Krakowa.)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie